bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Трансформація спільнот, команд, організацій

Українське громадянське суспільство знову довело свою силу в кризовий для нашої країни час, ставши фундаментом підтримки ЗСУ та держави загалом в час повномасштабного вторгнення окупантів. Але разом з самовідданістю, мобілізацією та самоактуалізацією в час кризи наші спільноти, організації, коаліції опинились перед викликом стратегічної трансформації для того, щоб не тільки відповідати викликам, але будувати фундамент для оновленої країни, майбутнього члена Євросоюзу. 

В цій статті я спробую відповісти на кілька питань, які зараз хвилюють багато спільнот, які розуміють, що вже не можуть рухатись на енергії мобілізації після 24 лютого. Зокрема: 

 • Що таке трансформація? 
 • Як можна проаналізувати та виявити ознаки початку трансформації ?
 • Які фактори можна моніторити, щоб слідкувати за здоров’ям спільноти? 
 • Що відбувається/відчуває з учасник:ця в спільноті під час процесу трансформації? Що варто з цим робити? 
 • Що зараз варто зробити, щоб легше пройти трансформацію? 

Отже, трансформація – це етап в розвитку спільноти, організації чи коаліції в якому з’являється запит на зміни. 

Якщо у вас в ГО/спільноті ви помічаєте наступні процеси, то скоріш за все там відбувається трансформація:

 • Цінність членства змінилася – потреби, цілі учасників задоволені. Або ж у них відбувається усвідомлення того що спільнота не вирішує їх проблему і допомагає їм досягнути бажаного.
 • Почалось створення кластерів/груп, які можуть трансформуватися в інші спільноти – це може бути, як наслідок першої ознаки, але є ймовірність того, що виникнення нових доменів може привести до трансформації.
 • Зниження активності, але збереження зв’язків та доменів – в цьому випадку спільнота перетворюється на мережу центрів впливу, які виділились під час продуктивності. Часто це бувають відділи чи групи за інтересами
 • Трансформація в інші цілі, або завершення – якщо учасники зберегли довіру та бачать як по новому спільнота може задовольняти їх потреби та допомагати з цілями – вона зберігається. Але якщо цього не стається – спільнота завершує своє життя.

Трансформацію можна попередити і використати момент її настання для створення оновленого плану дій чи стратегії. Для цього варто моніторити та використовувати фактори, що зазначені в концепції Sense of community*: 

 • Членство – відчуття учасників приналежності до спільноти, ідентифікація себе з нею.
 • Впливу в середині спільноти – відчуття учасниками свого впливу на процеси в спільноті та її дії поза нею. 
 • Задоволення потреб – відчуття людино задоволеності своїх потреб, досягнення цілей за якими вона прийшла в спільноту. 
 • Емоційного зв’язку – учасників з іншими учасниками, погіршення чи покращення персональних зв’язків в спільноті. 

Якщо ваша спільнота не є дуже численною, то у вас з’являється можливість пропрацювати трансформацію учасників в спільноті індивідуально та групою. Що відчуває учасник:ця коли в спільноті трансформація: 

 • Поштовх, конфлікт, дисонанс під час продуктивності – це те що передує трансформації. Якщо ви бачите не згоду, що до рішень в окремих учасників, або ви бачите що  виростає спротив діяльності команди в середині – спробуйте виявити дисонанс, або точку яка не дає вам рухатись як команді і проговорити її.
 • Зворотний зв’язок від колективу – тут відбувається виявлення емоцій, це може стати кризовим моментом. Але якщо у вашій команді практикують здоровий зворотний зв’язок - ви після його висловлення маєте стати ще сильнішими як команда. 
 • Асиміляція – тут учасники приймають новий досвід. Це відбувається спочатку на індивідуальному рівні. Тут важливо щоб нові рішення які виникнуть були зрозумілі для колективу і відбулось їх прийняття на індивідуальному рівні. В цей момент кожен учасник шукає своє нове місце в спільній роботі. Допоможіть їм з цим. 
 • Ділення обмін досвідом – настає через внутрішню асиміляцію трансформації учасниками спільноти та готовність її відкрити для інших. Найкраще цей процес відбувається під час групових рефлексій та сесій обмін досвідом серед учасників спільноти.
 • Кристалізація або дистиляція – відбувається пошук рішення і настання нових умов в спільноті. На цьому етапі відбувається налагодження процесів і учасник:ця добре розуміє нову інфраструктуру спільноти загалом. На цьому закінчується новий етап формування вас як спільноти. 
 • Вдячність – проходження трансформації в здорових колективах закінчується відчуттям вдячності до попереднього етапу активності. Індивідуально кожен хто є в спільноті буду відчувати тут вдячність за те що ви пережили темні часи та повернулись до продуктивності. 

Що зараз варто зробити вашій організації, спільноті чи коаліції, щоб легше пройти трансформацію? 

 1. Аналіз себе та середовища в якому ви дієте – це перший крок і він найважливіший. Умови навколо вас і в середині вас точно змінились. Скоріш за все що з’явилось багато можливостей, але старі проблеми нікуди не ділись. Так ви добре знаєте свої сильні сторони, але можливо в кризовий момент проявилось ще щось? Ну і не недооцінюймо ризики, які нависли над нами. 
 2. Збільшення зони контролю – аналіз стане першим кроком до цього, але вам треба добре попрацювати над собою індивідуально та групою, щоб зрозуміти на що ви маєте зараз вплив (і на цьому концентруєте свою роботу) і на що не маєте (і на цьому взагалі не варто акцентувати свої зусилля). 
 3. Концентрація на можливостях – саме їх варто використовувати, після того, як ви повернули себе та команду в зону контролю. Але варто це робити не бездумно. Якщо ви не можете зараз перезавантажити свою стратегію – то спробуйте використовувати можливості, які точно допоможуть вашій команді поглиблювати, або відкривати нову експертність, рости організаційно та нівелювати ризики та проблеми, які є у вас зараз. 
 4. План збереження і росту для вас та команди – це те що може стати перехідним етапом до вашої стратегії. Наявність такого плану допоможе вам зберегтись та розвинути свої спроможності. 

Друзі, сподіваюсь ці знання та поради допоможуть вам в цей складний час стати сильнішими. Нам це дуже треба, не щоб вижити, а щоб побудувати найкращу державу у світі. Так, бо народом ми вже є!

––––––—

*Відчуття спільноти (sense of community) – концепція  психологів спільнот Макміллана і Чавіса, яка зосереджує увагу на досвіді спільноти, а не її структурі, та визначає ключові фактори, що впливають на почуття спільності. За концепцією цими факторами є членство, вплив, інтеграція та задоволення потреб, емоційний зв’язок.

Іван Омелян, експерт з розвитку спільнот, організацій та коаліцій

 

Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

 •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.