Українське громадянське суспільство знову довело свою силу в кризовий для нашої країни час, ставши фундаментом підтримки ЗСУ та держави загалом в час повномасштабного вторгнення окупантів. Але разом з самовідданістю, мобілізацією та самоактуалізацією в час кризи наші спільноти, організації, коаліції опинились перед викликом стратегічної трансформації для того, щоб не тільки відповідати викликам, але будувати фундамент для оновленої країни, майбутнього члена Євросоюзу.
В цій статті я спробую відповісти на кілька питань, які зараз хвилюють багато спільнот, які розуміють, що вже не можуть рухатись на енергії мобілізації після 24 лютого. Зокрема:
- Що таке трансформація?
- Як можна проаналізувати та виявити ознаки початку трансформації ?
- Які фактори можна моніторити, щоб слідкувати за здоров’ям спільноти?
- Що відбувається/відчуває з учасник:ця в спільноті під час процесу трансформації? Що варто з цим робити?
- Що зараз варто зробити, щоб легше пройти трансформацію?
Отже, трансформація – це етап в розвитку спільноти, організації чи коаліції в якому з’являється запит на зміни.
Якщо у вас в ГО/спільноті ви помічаєте наступні процеси, то скоріш за все там відбувається трансформація:
- Цінність членства змінилася – потреби, цілі учасників задоволені. Або ж у них відбувається усвідомлення того що спільнота не вирішує їх проблему і допомагає їм досягнути бажаного.
- Почалось створення кластерів/груп, які можуть трансформуватися в інші спільноти – це може бути, як наслідок першої ознаки, але є ймовірність того, що виникнення нових доменів може привести до трансформації.
- Зниження активності, але збереження зв’язків та доменів – в цьому випадку спільнота перетворюється на мережу центрів впливу, які виділились під час продуктивності. Часто це бувають відділи чи групи за інтересами
- Трансформація в інші цілі, або завершення – якщо учасники зберегли довіру та бачать як по новому спільнота може задовольняти їх потреби та допомагати з цілями – вона зберігається. Але якщо цього не стається – спільнота завершує своє життя.
Трансформацію можна попередити і використати момент її настання для створення оновленого плану дій чи стратегії. Для цього варто моніторити та використовувати фактори, що зазначені в концепції Sense of community*:
- Членство – відчуття учасників приналежності до спільноти, ідентифікація себе з нею.
- Впливу в середині спільноти – відчуття учасниками свого впливу на процеси в спільноті та її дії поза нею.
- Задоволення потреб – відчуття людино задоволеності своїх потреб, досягнення цілей за якими вона прийшла в спільноту.
- Емоційного зв’язку – учасників з іншими учасниками, погіршення чи покращення персональних зв’язків в спільноті.
Якщо ваша спільнота не є дуже численною, то у вас з’являється можливість пропрацювати трансформацію учасників в спільноті індивідуально та групою. Що відчуває учасник:ця коли в спільноті трансформація:
- Поштовх, конфлікт, дисонанс під час продуктивності – це те що передує трансформації. Якщо ви бачите не згоду, що до рішень в окремих учасників, або ви бачите що виростає спротив діяльності команди в середині – спробуйте виявити дисонанс, або точку яка не дає вам рухатись як команді і проговорити її.
- Зворотний зв’язок від колективу – тут відбувається виявлення емоцій, це може стати кризовим моментом. Але якщо у вашій команді практикують здоровий зворотний зв’язок - ви після його висловлення маєте стати ще сильнішими як команда.
- Асиміляція – тут учасники приймають новий досвід. Це відбувається спочатку на індивідуальному рівні. Тут важливо щоб нові рішення які виникнуть були зрозумілі для колективу і відбулось їх прийняття на індивідуальному рівні. В цей момент кожен учасник шукає своє нове місце в спільній роботі. Допоможіть їм з цим.
- Ділення обмін досвідом – настає через внутрішню асиміляцію трансформації учасниками спільноти та готовність її відкрити для інших. Найкраще цей процес відбувається під час групових рефлексій та сесій обмін досвідом серед учасників спільноти.
- Кристалізація або дистиляція – відбувається пошук рішення і настання нових умов в спільноті. На цьому етапі відбувається налагодження процесів і учасник:ця добре розуміє нову інфраструктуру спільноти загалом. На цьому закінчується новий етап формування вас як спільноти.
- Вдячність – проходження трансформації в здорових колективах закінчується відчуттям вдячності до попереднього етапу активності. Індивідуально кожен хто є в спільноті буду відчувати тут вдячність за те що ви пережили темні часи та повернулись до продуктивності.
Що зараз варто зробити вашій організації, спільноті чи коаліції, щоб легше пройти трансформацію?
- Аналіз себе та середовища в якому ви дієте – це перший крок і він найважливіший. Умови навколо вас і в середині вас точно змінились. Скоріш за все що з’явилось багато можливостей, але старі проблеми нікуди не ділись. Так ви добре знаєте свої сильні сторони, але можливо в кризовий момент проявилось ще щось? Ну і не недооцінюймо ризики, які нависли над нами.
- Збільшення зони контролю – аналіз стане першим кроком до цього, але вам треба добре попрацювати над собою індивідуально та групою, щоб зрозуміти на що ви маєте зараз вплив (і на цьому концентруєте свою роботу) і на що не маєте (і на цьому взагалі не варто акцентувати свої зусилля).
- Концентрація на можливостях – саме їх варто використовувати, після того, як ви повернули себе та команду в зону контролю. Але варто це робити не бездумно. Якщо ви не можете зараз перезавантажити свою стратегію – то спробуйте використовувати можливості, які точно допоможуть вашій команді поглиблювати, або відкривати нову експертність, рости організаційно та нівелювати ризики та проблеми, які є у вас зараз.
- План збереження і росту для вас та команди – це те що може стати перехідним етапом до вашої стратегії. Наявність такого плану допоможе вам зберегтись та розвинути свої спроможності.
Друзі, сподіваюсь ці знання та поради допоможуть вам в цей складний час стати сильнішими. Нам це дуже треба, не щоб вижити, а щоб побудувати найкращу державу у світі. Так, бо народом ми вже є!
––––––—
*Відчуття спільноти (sense of community) – концепція психологів спільнот Макміллана і Чавіса, яка зосереджує увагу на досвіді спільноти, а не її структурі, та визначає ключові фактори, що впливають на почуття спільності. За концепцією цими факторами є членство, вплив, інтеграція та задоволення потреб, емоційний зв’язок.
Іван Омелян, експерт з розвитку спільнот, організацій та коаліцій
Коментарі