Під час воєнного стану Міністерство освіти і науки України вимушено трансформувало процеси випуску із закладів загальної середньої освіти та вступу до закладів вищої та фахової передвищої освіти, тимчасово скасувавши зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) та запропонувавши альтернативні форми проведення вступної кампанії, зокрема проведення національного мультипредметного тесту. Разом з тим відповідно до Порядків вступу до закладів фахової передвищої та вищої освіти 2022 року оновлені процедури, з одного боку, створюють безпечні умови для абітурієнтів при вступі, а з іншого – можуть сприяти порушенню їх прав у доступі до освітніх послуг. Це може відбуватись у випадку порушення принципів доброчесності окремими посадовими особами закладу освіти.
Громадська організація «Асоціація юридичних клінік України» за експертної підтримки Національного агентства з питань запобігання корупції провела аналіз оновлених процедур та визначила перелік корупційних вступної кампанії 2022. Ці ризики, в першу чергу, пов’язані із широкою автономією та дискрецією, яку надають закладам освіти оновлені процедури вступної кампанії, що запроваджені у зв’язку з російською збройною агресією проти України.
Результати дослідження побудовані на моніторингу норм:
Визначені у дослідженні ризики об’єднані у три категорії за такими процесами вступної кампанії:
Для кожного розділу окремо описані корупційні ризики та їх джерела. За цими ж розділами згруповані наслідки реалізації (стратегічні та корупційні), а також заходи впливу на ідентифіковані ризики (можливі способи мінімізації корупційних ризиків), які можуть використати заклади вищої освіти та уповноважені з питань запобігання корупції у закладах освіти під час проведення вступної кампанії у 2022 році.
Завантажити Ризики вступної кампанії 2022
(https://legalclinics.in.ua/wp-content/uploads/2022/06/Ryzyky-vstupnoyi-kampaniyi-1.pdf)
Дослідження є результатом командної роботи:
Проєкт “Антикорупційний аналіз вступної кампанії 2022 року” реалізується за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) – провідна антикорупційна програма в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії.
Коментарі