Берегти психологічне здоров'я важливо завжди, але особливого значенння це набуває під час складних життєвих ситуацій, наприклад, війни. Можна вчитися берегти власні сили у мудрих цього світу.
"Недавно прочитала запис виступу Далай-лами XIV на одній з конференцій в Польщі.
Для довідки, він являється не тільки духовним лідером буддистів Тибету, лауреатом Нобелівської премії миру 1989 року, Далай-лама - «Почесний житель Варшави, Кракова та Вроцлава».
Я була на кількох його виступах в університетах та на конференціях. Завжди після такої зустрічі виходила з радістю в серці.
Чому? Бо мудрість - надихає, вона дає надію. До речі, в організації одного з перших візитів Далай-лами до Польщі, приймала участь Хельсінкська Фундація Прав Людини в Варшаві, з якою я багато років маю честь співпрацювати.
До чого це я веду? До того, що нинішній Далай-лама є мудрою людиною та надзвичайним авторитетом у польської молоді та інтелігенції, хоча більшість з них - католики.
Бо він не місіонер, він говорить про людські цінності - як бути щасливим, добрим, мудрим та як зберегти нашу планету.
Ну й не втрималась, написала висновки з матеріалу, який мені попався на очі. Мені здається, що це прості, але дуже корисні поради.
Далай-лама говорить про певну, обмежену кількість енергії, яку ми можемо використовувати кожен день.
Ми часто втрачаємо її на речі, які дорого коштують нашому здоров’ю та психічній рівновазі, але ми не маємо на це жодного впливу.
Важливо дбати про емоції та позбавитися найбільших злодіїв нашої енергії та внутрішньої сили.
Далай-лама вважає що ми, як правило, буваємо жертвами таких, наприклад, ситуацій:
1. Перебуваємо в оточенні людей, які потребують нас лише, щоб скаржитися, ділитися своїми проблемами, трагічними історіями, страхами та осуджувати інших. Варто перестати бути чиїмось смітником.
2. Треба платити рахунки вчасно. Борги - це величезний психічний тягар.
3. Тримаймо свої обіцянки. Якщо ми не в силах дотримуватися своєї обіцянки, пам’ятаймо, що ми завжди можемо вибачитися, змінити свій вибір, запропонувати альтернативу або сказати “НІ” та відмовитися.
4. Якщо можливо, треба перестати виконувати обов’язки, які нам не подобаються. Витрачаймо час на те, що приносить нам задоволення, на те, що любимо.
5. Треба давати собі відпочинок, якщо ми відчуваємо, що нам це потрібно зараз. Дозволимо собі діяти, коли прийде на то час.
6. Даймо собі шанс позбутися того, що пов’язане з минулим, особливо сумним та поганим.
7. Зробимо своє здоров’я пріоритетом. Наше тіло, як машина. Багато не зробиш, коли вона працює неправильно.
8. Не погоджуємося з токсичними ситуаціями, в яких приймаєш участь, починаючи з постійного “рятування” друга або членів родини з депресії, закінчуючи терпінням негативної поведінки інших по відношенню до нас.
9. Треба просто прийняти те, що є речі, на які ми не маємо жодного впливу та які ми не можемо змінити.
10. Вибачаймо. Треба відпускати ситуацію, яка приносить нам біль.
Задбаймо про себе!"
Авторка Вікторія Солоніцина.
Коментарі