До кінця року організації, які входять до Мережі правового розвитку визначають рівень організаційного розвитку. Оцінювання відбувається за дев’ятьма напрямками, що включають у себе 97 індикаторів. Це не лише підтвердження відповідності стандартам Мережі та діагностика рівня організаційного розвитку, а й хороша можливість для кожної організації підтвердити свою спроможність розпоряджатися ресурсами або отримати підтримку для подальшого розвитку.
Про один із таких прикладів розповідає виконавча директорка ГО «Подільська правова ліга» Анастасія Площинська:
«Ми увійшли до Мережі у 2015 році. Щорічно проходимо моніторинг. Нещодавно його результати нам дуже знадобилися. Готували проєктну пропозицію і виявилося, що там також потрібно підтвердити рівень нашого організаційного розвитку. Це не склало проблем, оскільки маємо результати моніторингу від Мережі.
Це насправді дуже хороша перевага для членських організацій, оскільки є додатковим підтвердженням організаційної спроможності під час співпраці із донорами. Знаю, що інші організації спеціально шукають можливості, наприклад, гранти для організаційного розвитку, щоб провести оцінку своєї діяльності. В умовах деяких грантових пропозицій зустрічала навіть надання додаткового фінансування сумою близько 1000 дол. на оплату послуг експерта. А ми вже все це маємо».
Чому ж результатам моніторингу можна довіряти?
Оцінювання організаційної спроможності Мережа правового розвитку проводить із 2016 року. З того часу методологія зазнала суттєвих змін – анкету самооцінки замінили інструментом оцінювання організаційного потенціалу та почали залучати незалежних експертів.
На фото: менеджерка з організаційного розвитку Мережі правового розвитку Ірина Чайка. Фото Катерини Клочко
«Нам дуже важливо, щоб організації Мережі були спроможними. У цьому допомагає моніторингове дослідження. Щороку ми удосконалюємо процедуру проведення моніторингу, роблячи її більш ефективною. З останнього – відмовилися від візиту моніторингових груп до офісів організацій, замінивши їх на онлайн-зустрічі. Це вимушена адаптація під пандемійні реалії, яка, втім, на практиці виявилася життєздатною та ощадливою альтернативою для очних візитів. Отож практикуємо і надалі», – зазначає менеджерка із оргрозвитку Ірина Чайка.
На фото: експертка з організаційного розвитку Ольга Лопушанська. Фото зі сторінки Ольги Лопушанської на Facebook
«Інструментарій Мережі правового розвитку є комплексним і достатньо детальним. Він враховує основні аспекти для формування уявлення про поточну діяльність організацій – їхні ресурси, управлінську структуру, ефективність комунікацій, експертність,спроможність виконувати взяті зобов’язання, тощо. Відчувається, що багаторічне проведення моніторингу дозволило виокремити найвагоміші показники для якісного оцінювання розвитку організацій і надання відповідних рекомендацій.
Крім того, значною перевагою є залучення незалежної експертизи, оскільки це забезпечує більш об’єктивне оцінювання рівня організаційного розвитку і відкриває можливості побачити саме те, на що, можливо, організації не звертали увагу під час самооцінки», – зауважує одна із чотирьох експертів з організаційного розвитку, які цьогоріч проводять моніторинг, Ольга Лопушанська.
На фото: Керівниця ГО «Стратегії та технології ефективного партнерства» (СТЕП) із Запоріжжя Катерина Мальцева. Фото Катерини Клочко
П’ять членських організацій, які нещодавно, в березні 2021 року, приєдналися до Мережі правового розвитку, будуть проходити моніторинг вперше. Деякі з них вже мали такий досвід раніше. Керівниця ГО «Стратегії та технології ефективного партнерства» (СТЕП) із Запоріжжя Катерина Мальцева розповідає, що у 2019 році GIZ надала організації підтримку на оцінку її організаційної спроможності. Тоді СТЕП отримав рекомендації від залучених експертів та розробив внутрішні політики і стратегії: «Це дуже допомогло нам в майбутньому у фандрейзинговій діяльності. Ми і самі щороку переглядаємо Стратегію, чого вдалось досягнути, над чим ще треба попрацювати, а оцінка організаційного потенціалу від Мережі правового розвитку – додаткова експертиза того, що можна ще покращити».
Довідково: моніторинг рівня організаційної спроможності організацій-членів ГС “Мережа правового розвитку” відбувається вшосте, починаючи з 2016 року. Для проведення моніторингу у 2021 році залучено зовнішніх незалежних експертів Лопушанську Ольгу, Уварву Анну, Малик Ярослава та Орач Олену. Моніторинг відбувається в межах проекту “Посилення членських організацій Мережі правового розвитку” за фінансової підтримки Фонду Чарльза Стюарта Мотта.
Авторка: Галина Колесник, менеджерка з комунікацій Мережі правового розвитку
Коментарі