21 жовтня 2021 р. відбулась презентація методичного посібника для дорослих засуджених до корекційної програми «Вирішення проблем». Презентацію, створення програми і посібника підтримав Спільний проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні (SPERU)».
«Посібник написано професійною, але водночас легкою для сприйняття мовою. Він допомагатиме створенню сприятливого клімату у пенітенціарних установах для розробки більш реабілітаційного підходу до засуджених, де ресоціалізація буде серед пріоритетів», - зазначив Стен Ньорлов, Голова Офісу Ради Європи в Україні.
Програма покликана допомогти засудженим у формуванні життєвих навичок розв’язання проблем, щоб запобігти протиправній поведінці та допомогти їм реінтегруватись у суспільство після звільнення.
Олена Висоцька, заступниця Міністра юстиції України, зауважила, що 2021 рік є «роком ресоціалізації» засуджених, який зокрема спрямований на те, щоб розробляти такі програми, як корекційна програма «Вирішення проблем», навчати персонал установ виконання покарань працювати з такими інструментами: «Для мене важливо, щоб увесь персонал ДКВС зрозумів, що це нові сучасні інструменти роботи, які необхідно використовувати щодня». Також Олена Висоцька подякувала проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні (SPERU)» за співпрацю та готовність допомагати втілювати сучасні підходи до пенітенціарного менеджменту.
«Реабілітація осіб, які відбувають покарання слугує ефективною превенцією рецидиву кримінальних правопорушень. Тому надзвичайно важливим завданням є формування навичок аналізу та вирішення життєвих проблем засудженими. Адже це допоможе їм не лише уникнути правопорушень у майбутньому, але й дозволить зробити наше суспільство більш безпечним», - йшлося у вітальному зверненні Андрія Костіна, Голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.
Як зазначають розробники програми, більшість засуджених мають низькі навички подолання конфліктних ситуацій. Багатьом може бракувати впевненості, коли потрібно сформулювати власну думку та висловлюватися. Як результат, вони можуть потрапити у ситуації, де легко втратять контроль. У таких випадках вони можуть зіткнутися з тим, що нездатні стримувати гнів. Нездатність керувати гнівом – один із основних чинників, що сприяє злочинній поведінці. Засуджені часто можуть розпізнати ситуації, що спричинюють певні думки й почуття, але не знають, як контролювати поведінку, викликану цими думками і почуттями. Засудженим нерідко важко пов’язати між собою різні частини процесу вирішення проблем, наприклад, розпізнати причини та наслідки проблеми.
Саме тому програма ставить за мету допомогти засудженим краще долати проблеми, у розв’язанні яких вони почуваються безсилими.
Програми подолання криміногенних потреб засуджених нині стають звичними в різних країнах світу. Україну також не обминули ці процеси, і подібні програми починають впроваджуватись в установах виконання покарання.
Досвідом інших країн доведено, що вплив таких програм приносить користь громаді, куди повертаються звільнені особи після відбуття покарання, а відповідно – всьому суспільству завдяки забезпеченню його безпеки, зменшенню кількості рецидивів, а отже і витрат, пов’язаних з утриманням засуджених в установах виконання покарань.
Перед фіналізацією посібника Спільний проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні (SPERU)» здійснив пілотування програми для повнолітніх засуджених у Надержинщинській виправній колонії №65 та Полтавській виправній колонії № 64, щоб врахувати відгуки засуджених.
Наталія Рибалка, заступниця начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, зазначила: «Ми проводили пілотування цієї програми в установах виконання покарань. Ті учасники, які були залучені - і жінки, і чоловіки – були дуже вражені. Ті три дні пілотування ми провели дійсно продуктивно, і сьогодні готові презентувати результати».
Ольга Деркач, керівниця проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні (SPERU)», зазначила, що вже надруковано 100 примірників Методичного посібника до програми, які розповсюдять серед установ виконання покарань, а також посібник буде розміщено на сайті Офісу Ради Європи в Україні у вільному доступі.
Посібник розроблено консультантками проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні (SPERU)» Валентиною Самусь, Оленою Соловйовою та Олександрою Виноградовою.
У заході взяли участь понад 40 учасників – представників Міністерства юстиції України, Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Мін’юсту, міжрегінальних управлінь з питань виконання кримінальних покарань, Центру охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України, Центру пробації, Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини, Офісу Генерального прокурора, Міжнародного Комітету Червоного Хреста, благодійної організації «FREE ZONE», проєктів SURGE та NORLAU тощо.
Проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні» (SPERU)покликаний підвищити рівень застосування методів та інструментів сучасного пенітенціарного менеджменту для досягнення в’язничного режиму, заснованого на реабілітаційних засадах.
Коментарі