14-15 липня 2021 року пройшов ознайомчий візит вчителів загальноосвітніх шкіл та працівників Марамуреського гірського парку (повіт Марамуреш, Румунія) зі взірцевими практиками лісової освіти на Івано-Франківщини в рамках проекту «Карпатські лісові школи – пілотне співробітництво для збереження природи та екологічної освіти». Метою проекту є сприяння збереженню карпатських лісів через модернізацію екологічної освіти.
У програмі навчального туру було знайомство з такими інноваційними об’єктами екоосвіти як Зелена Лабораторія та Екотуристичний візит-центр у місті Яремче, створені у Карпатському Національному Парку, гуртками лісових рейнджерів, що діють при Яремчанському ліцеї №2. У Вигодcькій громаді педагоги та екологи з Румунії відвідали базу лісової школи Прикарпаття - Центр спадщини Вигодської вузькоколійки, куди з їх слів, давно планували потрапити. Вони також спробували відчути себе в ролі туриста, що досліджує природу та побут місцевих громад, мандруючи Карпатським трамваєм. До слова, вузькоколійкою Марамуреського гірського парку курсує справжній паротяг Моканіта, маршрут якого буде використовуватися Марамуреським парком з освітньою метою - в рамках програми Лісової школи в Румунії.
Наступного дня, 16 липня ц.р., у місті Долина румунські практики лісової освіти вперше «офлайн» зустрілися з колегами з Івано-Франківської області, де мали змогу особисто познайомитися й у форматі майстерні спільно пропрацювати з українськими освітянами й іншими зацікавленими сторонами позашкільної екологічної освіти. Учасниками майстерні з боку Івано-Франківської області України були представники освітніх закладів, організацій громадянського суспільства екологічного та освітнього спрямування, експерти у сфері екології та природничої освіти, представники місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та бізнесу.
Майстерня дозволила обговорити та доопрацювати головні освітні продукти проекту – програму Карпатської лісової школи, спільну структуру уроків, інструкцій для вчителів та робочих зошитів для учнів. Практики сфокусувалися на методах подання складного природничого матеріалу для дітей початкової та середньої школи, напрацювавши для уроків школи вправи для проведення в класі та на природі.
Під час заходу партнери також презентували основні результати проекту. Так в даний час українські виконавці проекту працюють над завершенням інфраструктурних робіт, зокрема облаштуванням пішохідних містків, оглядових веж та відпочинкових зон на болоті Ширковець. Також виготовлено 18 інтерпретаційних панелей, що будуть розміщені вздовж пішохідних доріжок й на оглядових вежах. Біля Центру спадщини Вигодської вузькоколійки збудовано інтерактивний павільйон дикої природи та створюється його внутрішня частина, що імітує підземний світ Карпатських лісів.
Для облаштування інтерактивного еко-класу лісової школи Вигодською селищною радою залучено співфінансування з обласного бюджету для закупівлі мультимедійного обладнання, спроектовано дизайн мобільних меблів та розроблено технічне завдання на їх виготовлення в Україні. Партнерами також закуплено частину обладнання для організації уроків просто неба та для спостереження за дикою природою на території Вигодської громади та Марамуреського НГП.
Проект «Карпатські лісові школи – пілотне співробітництво для збереження природи та екологічної освіти» виконується Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини за співфінансування ЄС в рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна на 2014-2020 роки. Партнерами проекту в Україні є Відділ регіонального розвитку та будівництва Долинської районної державної адміністрації та Вигодська селищна рада Долинського району Івано-Франківської області, а в Румунії – Адміністрація Марамуреського гірського природного парку. Проект триватиме до жовтня 2021 року, а територія його реалізації охоплює Івано-Франківську область України та повіт Марамуреш Румунії. Детальна інформація про проект і його результаті – у розгорнутому релізі. Слідкуйте за новинами про проект на нашій FB-сторінці: https://www.facebook.com/carpathianforestschools.
Реліз підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ГО «Туристична Асоціація Івано-Франківщини» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
Коментарі