5 липня 2021 р. відбулась завершальна практична сесія онлайн-тренінгу «Оцінка ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення засудженими до позбавлення волі та індивідуальне планування роботи з ними» третього набору учасників – співробітників семи виправних колоній.
Ініціатором тренінгу є Спільний проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні».
У тренінгу взяли участь 11 жінок та 45 чоловіків, співробітниці та співробітники таких виправних колоній: Сумської (No 116)», Старобабанівської (No 92)», Ладижинської (No 39)», Райківецької (No 78)», Шепетівської (No 98)», Криворізької (No 80)», Приазовської (No 107)».
Учасників навчали аналізувати вплив факторів ризику на ймовірність виникнення протиправної поведінки засудженого, її можливих наслідків, визначати криміногенні потреби та вживати заходи щодо їх мінімізації. Учасники загалом заповнили 81 форму щодо оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення. Тренери - національні експерти Спільного проєкту ЄС та Ради Європи Євгеній Івашев і Юлія Паскевська – радили, які краще використовувати формулювання, як писати коментарі та виставляти бали за індикаторами, заповнюючи форми.
Так, учасники тренінгу Приазовської (No 107) установи виконання покарань, коментуючи свою участь у тренінгу зауважили: «Спочатку була паніка, а зараз піднесення. Форма оцінки ризиків конкретно допомагає розписати за сферами всю інформацію про засуджених. Це допоможе в роботі. Ми розуміємо, на що саме спрямовувати свої втручання. Стало легше».
Тренери відзначили, що в групі третього набору тренінгу відбулась найбільш позитивна динаміка сприйняття інструментарію оцінки ризиків вчинення повторних злочинів – від незацікавленості до дії у професійному контенті .
«Початок занять характеризувався прогнозованим високим рівнем опору з боку учасників щодо змісту тренінгу. Учасники відверто висловлювали власні застереження щодо актуальності, доцільності та ефективності інструментів Оцінки ризиків та Планування індивідуальної роботи із засудженими. Опір з боку пенітенціарного персоналу є об’єктивним та, вочевидь, відображає реакцію на зміну парадигми діяльності, та очевидні проблемні аспекти у вітчизняних реаліях здійснення соціально-виховної роботи із засудженими», - підкреслив тренер Євгеній Івашев.
«Вже на четвертий день тренінгу відбулась позитивна динаміка: з’явилась активність, емоційна залученість, відкритість та сформувалась атмосфера довіри і підтримки. Завдяки тренінгу учасникам стало легше в роботі, вони зрозуміли вагому роль індивідуального планування роботи з засудженими - адже це запорука дієвості професійних інтервенцій у бік зміни поведінки засуджених. Учасники навчились писати коментарі, до тренінгу ці поля майже завжди лишалися порожніми або там переписували назву індикаторів», - розповіла тренерка Юлія Паскевська.
Загалом за результатами занять учасники продемонстрували високий рівень залученості у проблематику роботи з інструментами Оцінки ризиків та Планування індивідуальної роботи із засудженими, а також знань та навичок у застосуванні цих інструментів.
Тренінг складався з 6 інтерактивних теоретичних сесій та окремої для працівників кожної із семи колоній практичної сесії. Учасникам розтлумачували теоретичні підходи до оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, а також залучали їх до прикладних обговорень та перевірки домашніх завдань із застосуванням свого роду менторського підходу.
Проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні» (SPERU) покликаний підвищити рівень застосування методів та інструментів сучасного пенітенціарного менеджменту для досягнення в’язничного режиму, заснованого на реабілітаційних засадах.
Додатково:
Стаття Юлії Паскевської, консультантки Спільного проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні»: Злочинність в Україні. Чому люди повертаються у в'язниці?
Стаття Євгенія Івашева, консультанта Спільного проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні»: Як зменшити кількість злочинів в Україні?
Коментарі