Практикині театру пригноблених Яна Салахова (ГО «Театр змін») та Влада Крижна (ГО «Наше майбутнє») провели 6-тижневий онлайн-курс з дослідження однієї з методик театру пригноблених - театр-газета.
Це перша і найдавніша методика, яку створив Аугусто Боаль у 1971 році у відповідь на цензуру авторитарного режиму у Бразилії. Аугусто Боаль описує 12 технік театру-газети як “вистава про те, як створювати виставу”, які пропонують прості способи трансформації текстів газет у виставу та критичне прочитання соціальної реальності. Пройшло 50 років і ми стикаємося з викликом взаємодії з потоками інформації та медіа: популізм, пропаганда, маніпуляції. . Чи може театр допомогти розвивати критичність до інформації в наш час? Чи можемо ми зробити театр з новин? Чи актуальна ця методика в Україні?
“Мені дуже сподобалась робота з інформуванням про законопроекти і те як насправді люди можуть до цього ставитись. Можливо щось таке я зможу зробити про законопроекти у соціальній сфері, де є багато суперечностей. Я працюю з людьми з інвалідністю, а також досліджую інклюзію. Вважаю, що театр-газета може допомогти розкрити деякі аспекти пов’язані з проблемними питаннями щодо цих тем”, - ділиться враженнями Тамара Наук, практикиня плейбек-театру та керівниця театральної студії для людей з інвалідністю одна із учасниць лабораторії.
Загалом до лабораторії долучилися 11 людей серед яких практикині театру пригноблених, плейбек-театру, журналіст_ки та громадські активіст_ки.. На кожному занятті черезу рамку технік театру-газети вони досліджувати актуальні для себе тексти та новини та обговорювати потенціал цих технік в контексті пандемії та інформаційних онлайн війн в Україні. Загалом таких технік дванадцять. “Під час курсу моє сприйняття новин було легшим - бо я розуміла, що мені буде з ким їх розділити та переосмислити…”, - додає Аня На, художниця та джокерка театру пригноблених.
Навчальний курс розроблено на базі “Відкрий новини” (Unlock the news) від міжнародної організації ImaginAction і став також дуже важливим для тренерок в розрізі дослідження театру.
“Я вдячна пандемії та онлайну за можливість експериментувати з методами театру пригноблених. Минулого року цей був форум-театр в онлайні, зараз ми хочемо популяризувати театр-газету через той тиск та вплив, який має інформація на кожного та кожну з нас в умовах глобальної кризи. І лабораторія дала багато наробок, які можуть стати повноцінними виставами або майстер-класами з розвитку критичності” - говорить Яна Салахова, авторка ідеї лабораторії та голова ГО “Театр змін”.
“Я дуже рада, що вдалося реалізувати курс. Взаємодія з групою дала можливість розвиватися, пробувати нове, бачити як працює ця техніка: це і цікавий засіб, який показує багатовимірність інформації, і засіб, завдяки якому тексти та герої оживають. Також він допомагає критично поглянути на те, що продукують ЗМІ (не просто це аналізувати, а дивитися на це через призму театру)”, - розповідає Влада Крижна.
Цей курс був створений завдяки партнерству громадських організацій «Наше майбутнє» та «Театр змін» в рамках проекту «Зміцнення потенціалу громадянського суспільства задля ненасильницької трансформації конфліктів у місцевих громадах» підтриманий KURVE Wustrow — Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках Громадської служби миру, що фінансується Федеральним міністерством з економічної співпраці та розвитку Федеративної республіки Німеччина.
Коментарі