bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Міжнародний день підтримки жертв катувань

26 червня міжнародна спільнота відзначає День підтримки жертв катувань, щоб вчергове нагадати про неприпустимість таких порушень прав людини, як катування й нелюдське поводження.

Катування та інші види неналежного поводження – одне з найтяжчих порушень прав людини. Відповідні заборони сформульовано в національному та міжнародному праві найкатегоричнішим з усіх можливих способів. Заборона катувань імперативна, абсолютна та невідступна незалежно від будь-яких супутніх обставин.

Утім катування та інші форми неналежного поводження – повсякденна сучасна реальність майже в усіх куточках світу.

«Проблема жорстокого поводження є однією з пріоритетних у роботі Ради Європи та її моніторингових органів. Значні зусилля України й позитивні результати у проведенні реформ кримінальної юстиції та правоохоронних систем, що відбувались протягом останніх років, все ж не вирішили проблему жорстокого поводження, яка залишається системною протягом багатьох років», - зауважив Стен Ньорлов, Голова Офісу Ради Європи в Україні.

З нагоди Міжнародного дня підтримки жертв катувань, Спільний проєкт ЄС та Ради Європи «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом задля посилення операційної спроможності Омбудсмана у захисті прав людини» презентував аналітичний звіт «Механізм реабілітації жертв катувань в Україні». Захід відбувся 23 червня в Києві, щоб привернути увагу органів державної влади, громадянського суспільства та експертної спільноти до необхідності напрацювання державної політики у сфері протидії катуванням, запровадження комплексних заходів її вирішення, включаючи створення належної системи реабілітації жертв катувань в Україні. Над звітом працювали Микола Гнатовський, Віталій Климчук та Ірина Сенюта.

У заході взяли участь представники Верховної Ради України, Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини, Офісу Генерального прокурора, Міністерства охорони здоров’я, Офісу Ради Європи в Україні, правозахисники.

Автори звіту зауважили, що право на реабілітацію жертв, що визнане Україною, залишається не імплементованим належним чином до норм національного законодавства. Водночас міжнародно-правові зобов’язання України з реабілітації жертв катувань випливають зі ст. 14 Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та норм загального звичаєвого міжнародного права. Відповідно, доцільно ухвалити нормативні акти, які запроваджували б систему реабілітації жертв катування.

Людмила Денісова, Уповноважений Верховної Ради з прав людини зазначила, що Аналітичний звіт «Механізм реабілітації жертв катувань в Україні» висвітлює увесь спектр проблем боротьби з катуваннями та захисту постраждалих осіб. Також Людмила Денісова висловила свою підтримку наданим у звіті рекомендаціям щодо організації системи реабілітації в Україні.

Під час заходу учасники неодноразово підкреслювали, що всі жертви тортур та жорстокого поводження мають право на реабілітацію. Тобто відновлення функцій або здобуття нових навичок, що стали необхідними внаслідок обставин, що змінилися для жертви після застосування щодо неї катувань та інших видів поганого поводження. Реабілітація жертв повинна бути спрямована на максимально можливе відновлення їхньої самостійності та фізичних, душевних, соціальних і професійних здібностей, а також повної соціальної інтеграції та участі в житті суспільства.

Автори звіту напрацювали низку рекомендацій щодо запровадження в Україні дієвого механізму реабілітації жертв катувань, ознайомитись з якими можна за посиланням: https://rm.coe.int/analytical-report-on-rehabilitative-mechanism-ukr-2021-web/1680a22675

Спільний проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом задля посилення операційної спроможності Омбудсмана у захисті прав людини» спрямований на підвищення рівня захисту прав людини в Україні та підсилення операційної спроможності Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини зокрема у сфері запобігання неналежному поводженню у місцях несвободи.

Контакти

  • oksana.totovytska@coe.int
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.