bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Як соціальним підприємствам зі сходу України отримати доступні кредити

-        Чому ви проводите конкурс саме на сході України?

Програма соціального інвестування WNISEF з початку свого існування (2015) ставила східні області в пріоритет, розуміючи, що там ситуація більш критична ніж у інших областях. Це пов’язано з кількістю соціальних, екологічних, економічних проблем у громадах Донецької і Луганської областей, спричинених військовими діями у даному регіоні. Ми розуміємо, що якісь проблеми потрібно вирішувати терміново, на що виділяються грантові кошти і технічна допомога, а якісь мають вирішуватися поступово і бажано власними силами громад. Програма соціального інвестування обрала соціальне підприємництво, як універсальний і дієвий механізм поступового вирішення як економічних, так і соціальних/ екологічних проблем. Це дозволяє спонукати розвиток відповідального підприємництва і відходити від сторонньої допомоги. Також ми свідомо обрали кредитну підтримку, а не грантову, оскільки переконані, що це значно ефективніше використання фінансових ресурсів. А саме цей конкурс доступних кредитів став можливий завдяки підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) згідно з умовами контракту з Western NIS Enterprise Fund в рамках Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України»

-        Чим ваші кредити доступніші, ніж інші комерційні кредити, і в чому їх переваги?

Найкраще тут пояснити мовою цифр: 1) кредитна ставка 5% річних протягом усього терміну кредитування; 2) розмір кредиту коливається від 270 000 грн до 1 000 000 грн на різноманітні цілі, включаючи і поповнення обігових коштів; 3) фінансове забезпечення кредиту від Програми соціального інвестування WNISEF.

Якщо порівняти з іншими кредитними програмами, які хоча б близькі за розміром кредитної ставки (близько 5% річних), то усі вони вимагають великої прибутковості і обов’язково ліквідну заставу, яка покриє можливі збитки у випадку дефолту. Зазвичай у підприємств є труднощі з обома цими вимогами, а особливо у Донецькій і Луганській областях. Наш фінансовий партнер у даному проєкті – Ощадбанк, буде аналізувати здатність потенційного позичальника обслуговувати кредит, але без фанатизму та який буде надавати консультації і попередню оцінку усім, хто зацікавиться даною програмою.

-        Хто ваш потенційний позичальник?

Усі підприємства з річним доходом не більше 80 млн. грн., що працюють в Донецькій і Луганській областях, яких можна кваліфікувати, як соціальні згідно наших основних критеріїв:

1)     Бути зареєстрованою юридичною особою, відповідно до чинного законодавства України, або фізичною особою-підприємцем та здійснювати комерційну діяльність у Донецькій або Луганській областях;

2)     Мати чітко прописану в офіційних документах соціальну (екологічну) мету своєї діяльності;

3)     Мати чітко прописаний механізм розподілу прибутку, де буде видно скільки відсотків прибутку спрямовується на соціальну мету.

 

Ми пропонуємо 3 опції для підприємств, які дозволять Програмі соціального інвестування кваліфікувати підприємство, як соціальне:

1)     Працевлаштування представників вразливих груп населення. Кількість працівників, які представляють вразливі групи населення, складає понад 50% від кількості персоналу підприємства і значна частина прибутку реінвестується у розвиток підприємства з метою створення нових робочих місць.

2)     Працевлаштування представників вразливих груп населення. Кількість працівників, які представляють вразливі групи населення, складає менше ніж 50% від загальної кількості персоналу і щонайменше 10% прибутку спрямовується на соціальну мету.

3)     Щонайменше 20% прибутку спрямовується на соціальну мету.

У підприємств, які планують взяти участь у конкурсі, ми будемо просити підтверджуючі документи за шість останніх місяців про виконання умов однієї з трьох опцій разом з аплікаційною формою.

 

-        А чи може подаватися на конкурс, наприклад, ФОП зі статусом внутрішньо-переміщеної особи, яка на даний момент проживає у Харківській чи Запорізькій областях?

На жаль, ні. Одна з умов конкурсу, це «Демонстрування економічної вигоди для Луганської та Донецької громад через постачання на місцевому ринку продуктів виробництва або послуг».

-        Яким чином будуть відбиратися переможці конкурсу, які отримають доступні кредити?

Ми, звісно, будемо обирати ті заявки, які демонструватимуть як перспективність і актуальність самої бізнес-ідеї, так і соціальний та екологічний вплив на рівні громади. Тут варто зазначити, що в процесі проведення конкурсу до 31 серпня 2020 року включно, усім аплікантам будуть надаватися консультації у формі зворотнього зв’язку, які дозволять покращити і вдосконалити свою заявку та мати більше шансів стати переможцем цього конкурсу. Кредитний комітет Програми соціального інвестування WNISEF, впродовж наступних двох тижнів (до 14 вересня 2020 року) визначить 5-6 найкращих заявок, яким надасть рекомендаційний лист звернутися до найближчого відділення Ощадбанку для отримання доступного кредиту. Ощадбанк зі свого боку проведе усі необхідні процедури, як от перевірка кредитної історії, платоспроможності, реєстраційних документів тощо, винесе заявки на свій кредитний комітет і затвердить фінальні умови надання кредиту. Тобто загальна сума усіх кредитів, що будуть надані соціальним підприємствам Донецької і Луганської областей складе близько 100 000 доларів США у гривневому еквіваленті. Обіцяємо зробити це максимально прозоро і відкрито.

-        Як можна подати заявку на цей конкурс?

Спочатку потрібно ознайомитися з усіма деталями конкурсу на нашому сайті https://wnisef.org/uk/impact-investing/, щоб переконатися, що підприємство, чи ФОП відповідає усім вимогам. У разі необхідності звернутися із запитаннями електронною поштою. Заповнити аплікаційну форму і таблицю грошових потоків та надіслати на зазначену електронну пошту разом з іншими додатками. Хочу звернути увагу, що ми не приймаємо друковані варіанти документів, а лише електронні версії для зручності, швидкості і збереження довкілля. Усі оригінали документів потрібно буде показувати у відділенні Ощадбанку, коли підприємство прийде отримувати кредит згідно отриманого рекомендаційного листа від нашої програми.

-        Що буде вимагатися від позичальників, які отримають доступний кредит?

Найголовніше – це розвивати свою комерційну складову, щоб мати змогу обслуговувати кредит і виконувати свою соціальну та екологічну місію. Впродовж терміну дії кредитної угоди, усі позичальники будуть подавати соціальні звіти на щоквартальній основі, форми яких готуються індивідуально для кожного позичальника в залежності від їх соціальних цілей, зазначених у аплікаційних формах. Ми хочемо розуміти, яким чином підсилення комерційної складової доступними фінансовими ресурсами вплинуло на вирішення нагальних соціальних проблем у громадах, де працюють соціальні підприємства. Про це ми також будемо інформувати широку громадськість.

Проєкт «Доступні кредити для соціальних підприємств східної України» реалізовується Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) завдяки підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України». Зміст цієї публікації є відповідальністю Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.

Контакти

  • Василь Назарук
  •  vnazaruk@wnisef.org
  •  wnisef.org
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 1  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.