bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Корона-фейки: приклади інформаційного вірусу

В рамках проєкту «Корона має відповідати за стандартом», за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. 
 
Про що, як і чому з’являється дезінформація про Covid-19? Розглянемо кілька прикладів, аби побачити тенденції та прийоми при створенні фейків.
Почнімо з прикладу, який настільки став відомим, що з часом перетворився на мем «Природа настільки очистилася, що»… ну, а далі, як ваша фантазія підкаже.

А все почалося з двох повідомлень про Венецію. Саме це місто і район Венето навколо стали одними з епіцентрів швидкого розповсюдження Covid-19 в Італії.

Отже, спочатку фейк про лебедів. Вважається, що він прилетів з Твіттеру від користувачки під ніком Кавері. У своєму твіті вона приаттачила фотографії каналів, птахів і підписала це так «Несподіваний ефект від пандемії - вода в Венеції стала чистою вперше за весь час. Стало видно рибу і лебеді повернулися». Кінець цитати.

Миттєво пост розійшовся по світу. Потрапила ця інформація і в українські масмедіа.
 
Втім, журналісти відразу відчули, що з такою інформацією, щось не те. Перше, що було зроблено для перевірки, це в ресурсі Google View Street було знайдено місце зйомки фотографій, які були викладені у Твіттер. З’ясувалося, що це район Бурано. Він недалеко від Венеції. Але нюанс в тому, що лебеді туди не поверталися, вони там живуть постійно. А вода там дійсно чистіше, ніж в самій Венеції, завдяки тому, що живе там декілька тисяч людей, не настільки багато, як у відомому місті.

Пізніше видання National Geographic знайшла авторку посту - Кавері Ахуджу. З’ясувалося, що дівчина живе в Індії, в місті Нью-Делі, і ніколи не була в Венеції. Фото вона знайшла в Фейсбуці і вирішила поділитися радісним моментом в такі буремні часи.
 
Інша історія пов’язана з Венецією, це так зване повернення дельфінів. Як і в історії з птахами, все було пов’язано знову з так званим очищенням природи. Цього разу настільки, що до Венеції «повернулися» дельфіни.

Сайт Snopes.com, який спеціалізується на викритті фейків перевірив відео і з’ясував, що дельфіни – це кадри з Сардинії. Це теж Італія. Але острів Сардинія розташований за півтисячі кілометрів від Венеції і дельфіни там звичне явище. А от для Венеції – це дивина. Автор посту про дельфінів Марко Каповілья і виклав він такий матеріал за два дні після початку епідемії в Італії. Зрозуміло, що вода в Венеції і природа не могли так швидко очиститись.
Один з популярних фейків протягом останніх років, що автори анімаційного серіалу «Сімпсони» щось передбачили. Самі автори заперечували свої екстрасенсорні таланти, ще до появи Covid-19. Втім, це не зупинило фантазерів і в Мережі з’явилася інформація, що, мовляв, “Сімпсони” передбачили цього разу появу коронавірусу. З’ясувалося, що і це вигадка. Кадр, який гуляв по пабліках з ведучим і написом “Коронавірус” виявився змонтованою підробкою. В оригіналі, мультяшний ведучий говоре про “Мяу-Апокаліпсис”, а єдиний випадок, який більш менш схожий на вірус – це вигадана застуда, яка за задумом авторів приїжджає в посилці з японського міста Осака.
 
Ще одна відома дезінформаційна казка – це про вишки 5G. Виглядає так: пандемія коронавірусу – результат роботи веж 5G, а все тому, що 5G вбиває імунітет!

Такі вкиди активно поширюють в месенджерах. Є, навіть, заклики протестувати проти встановлення веж 5G. Істерія з вежами 5G почалася із Великобританії. Там невідомі почали підпалювати 5G-вежі мобільних операторів через поширення в соціальних мережах конспірологічних теорій щодо зв’язку між розгортанням мереж 5G і пандемією коронавірусу. Палії не дуже розбиралися, де вежі 5 чи 4, чи 3G, тому підпалювали все підряд.

Ця теорія почала поширюватись і в Україні, і в інших пострадянських країнах. Чому ж це фейк?

У цієї дезінформації є навіть дві групи підтримки. Перші вважають, що вишки впливають на імунітет людини, тому у тих, хто біля цих споруд більше шансів заразитися коронавірусом, а інші думають, що COVID-19 можна передавати за допомогою технологій 5G.

Але, що говорить наука?
 
Радіохвилі, які використовуються у 5G та інших технологіях мобільних телефонів, знаходяться на низькочастотному кінці електромагнітного спектра. Вони менш потужні, ніж видиме світло і недостатньо сильні, щоб нашкодити людині. Ці хвилі не здатні впливати на ДНК людини та пошкодити клітини.

Нашкодити можуть інші випромінювання, на вищій частоті, наприклад, від сонця або медичного рентгену.

Загалом ідея поширення вірусу через 5G-мережу чи будь – яку мережу суперечить і науковим знанням, і здоровому глузду.

Адже ті, хто вірить в такі нісенітниці, навіть не думають про те, яким чином мережа 5G може нашкодити в Україні. В країні, де мережі 5G немає зовсім.

В своїх конспірологічних теоріях люди іноді забувають, що Коронавірус – це інфекційне захворювання. І в основному передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини, а інших нетипових способів передачі, особливо через 5G-мережу, вчені не виявили.
Ще одна історія, коли справжні фото подають в іншому контексті і, таким чином, з’являється фейк.

В мережі поширили світлини, де, мовляв, італійці викидують гроші на вулицю на знак протесту. Вони настільки налякані, розчаровані, зневірені та доведені до такого відчаю, що ніби апоказують : під час пандемії, гроші нічого не варті.

Цей фейк став інтернаціональним. Його поширювало в іспаномовному, англомовноум, росйсько- та україномовному сегментах.

Перевірка тут найпростіша – через Google за зображеннями.

Правдива історія тут така: в березні 2019 року в Меріді, грабіжники пограбували місцевий банк. І частину купюр розкидали по вулицях. Чому так зробили? Начебто через грошову реформу в Венесуелі. Там влітку 2018 року уряд Венесуели замінити старий знецінений болівар фуерте на новий – суверенний болівар. Курс обміну становив 100 000 до 1. Проте, купюри номіналом до 1000 болівар фуерте не підлягали обміну. У грабіжників таких непотрібних купюр було забагато. Вони їх і викинули.

Втім, і про масовість таких випадків, коли гроші викидали теж не можна говорити, бо такого не було. Поодинокі протести, на яких люди клали гроші собі під ноги були, а от повального викидання не було. Отже, фото в цій історії справжні, але Італія і коронавірус тут ні до чого.
 
Всі перераховані фейки, якщо проаналізувати, використовують людську емоційність, наївність та іноді невігластво в тій чи іншій темі. Тож, перевіряйте інформацію і будьте скептиками.

Контакти

  • Андрій Богданович
  • Дарина Романська
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.