Соціологиня ГО «Інститут аналітики та адвокації» Євгенія Козун долучилася у якості польового експерта у рамках проєкту «Підтримка взаємодії ОТГ з бізнесом» Програми «U-LEAD з Європою», який реалізовувала міжнародна консалтингова компанія «СІВІТТА».
Розповідає про те, що ж таке залучення інвестицій та поділюся поглядом на ситуацію з позиції людини не з системи.
Частина 1. Залучення інвестицій: що, як, навіщо?
В умовах децентралізації місцеві ради отримують значно більше повноважень і відповідальності водночас. Одним із пріоритетних напрямків їх діяльності – розвиток територій та забезпечення благополуччя жителів. Для цього потрібно розвивати фінансову стабільність громади, що можливо завдяки збільшенню податкових надходжень. Дохідна частина бюджету формується переважно за рахунок місцевого бізнесу та працюючих жителів. Саме від того, яким чином громада сприяє утворенню нових підприємств, залежить рівень зайнятості населення і наповнюваність бюджету.
Залучення інвесторів має бути одним із пріоритетних напрямків діяльності громад. Новостворені суб’єкти владних повноважень вводять у своїй структурі профільні відділи чи посади спеціалістів. Але, на жаль, ця робота буває нерезультативною через відсутність чіткої стратегії, недостатню кваліфікацію відповідальних осіб та низьку якість інвестиційних документів. Процес залучення інвестицій досить часто плутають із участю у грантових конкурсах. Останні переважно дають можливості оптимізації процесів, розвитку інфраструктури громади та потенціалу жителів.
Утворення нових суб’єктів господарювання можливе за наявності прозорих правил та формування пільгових умов, які заохочують бізнес вкладати кошти в конкретну ОТГ.
Процес залучення інвесторів починається із аналізу діючого в громаді бізнесу та визначення ключових ланцюжків формування доданої вартості. Основний принцип – не нашкодити, щоб уберегти від знищення місцеві підприємства.
Не менш важливим є визначення переліку об’єктів, які громада може запропонувати інвесторам – вільних земельних ділянок, приміщень, майнових комплексів. По кожному з об’єктів необхідно провести аналіз і підібрати потенційні напрямки бізнесу, яким би це було цікаво.
Робота по залученню інвесторів обов’язково має бути системною. Основне завдання – промоція громади та її переваг з використанням усіх можливих каналів комунікації. Це і участь в спеціалізованих виставках, форумах, інформування в ЗМІ та медіамайданчиках, розсилка пропозицій потенційно зацікавленим підприємствам, організація та проведення презентацій, ознайомчих турів і т.д.
Але для того, щоб здійснювати цю роботу, перш за все необхідно мати відповідні інструменти – інвестиційний паспорт громади та інвестиційні пропозиції по кожному з пропонованих об’єктів.
Інвестиційний паспорт громади – це документ, який містить інформацію про ключові переваги, умови та можливості для інвестування, огляд основних галузей економіки, трудові та інші ресурси.
Інвестиційна пропозиція – це детальний огляд об’єкта, який пропонується потенційному інвестору, що містить аналіз відповідного сегменту ринку, опис переваг інвестування та можливості внутрішньої кооперації.
Програма «U-LEAD з Європою» активно підтримує реформу децентралізації, надаючи громадам можливості підвищення рівня інституційної спроможності.
У 2019 році програма U-LEAD оголосила конкурс «Підтримка залучення бізнесу в ОТГ», до участі в якому запросили 43 громади. Відгукнулися на пропозицію 32 з них. Переможцями ж визнали 20 – серед них Опішнянська громада, яка стала єдиною із Полтавщини. Спільно з працівниками селищної ради ми розробили інвестиційний паспорт громади та сформували інвестиційні пропозиції для залучення бізнесу.
Частина 2. Досвід співпраці з Опішнянською ОТГ
Перше враження
Опішнянська громада знаходиться на відстані майже 50 км від Полтави. Утворена у 2018 році шляхом об’єднання Опішнянської селищної та Малобудищанської сільської рад. Її вважають гончарною столицею України. Щорічно нескінченні потоки туристів приїздять подивитися на шедеври місцевих майстрів. Також славиться сливами, про які згадував навіть Котляревський в «Енеїді»:
«Латин по царському звичаю
Енею дари одрядив:
Лубенського шмат короваю,
Корито опішнянських слив…»
При в’їзді на територію громади, кидається в око чистота і охайність вулиць. На узбіччях встановлені спеціальні контейнери для роздільного збору сміття (окремо для скла і пластику), пішохідні переходи підсвічуються спеціальними світлодіодними ліхтарями на сонячних батареях. Тротуари обабіч центральної вулиці вимощені кам’яною бруківкою, схожою на львівську, що додає особливого колориту. Неможливо залишити поза увагою неймовірну красу опішнянської природи. Тут є своя Швейцарія, Кавказ, Лиса гора, мальовничі ліси, став у центрі селища. Також варто згадати про заказник «Котове», що знаходиться поблизу Глинська. Як кажуть, краще один раз побачити, ніж сто разів почути.
Робочий процес
Робота стартувала з аналізу місцевого бізнесу, визначення основних секторів економіки та ланцюжків формування доданої вартості. У Опішнянській громаді активно розвивається агросектор, видобуток вуглеводнів, торгівля та сфера послуг. На підприємствах цих галузей працює більшість економічно активного населення.
Також проаналізували та визначили конкурентні переваги Опішнянської громади. Селищна рада зацікавлена у залученні інвесторів та відкрита до діалогу. Ставка пайової участі інвесторів у розвитку інфраструктури громади встановлена на рівні 1% від вартості будівництва.
В Опішні дуже зручна логістика. Громада знаходиться на перетині автодороги державного значення Н-12 Суми - Полтава з дорогами у напрямку м. Гадяч та м. Миргород. Усі населені пункти забезпечені якісними під’їзними шляхами з твердим покриттям.
Населення ОТГ – понад 6 тисяч осіб, у тому числі економічно активного – понад 3 тисячі.
Соціальна інфраструктура теж на високому рівні. На території діють 7 закладів освіти, 5 закладів охорони здоров’я, 4 заклади культури, здійснюють свою діяльність 10 сільгосппідприємств, 62 заклади торговельно-побутового обслуговування, 8 закладів ресторанного господарства, 4 аптеки та 2 АЗС. Населені пункти газифіковані та забезпечені якісним покриттям телефонного зв’язку. Зараз працюють над газифікацією с. Карабазівка.
В Опішнянській громаді насичене культурне життя. Щороку відбуваються фестивалі: «Опішня СливаФест», «Борщик у глиняному горщику», традиційні фестивалі гончарного мистецтва, які організовує Національний музей-заповідник українського гончарства. Цікаво провести час, скуштувати місцевих наїдків, крафтового пива та зануритися в атмосферу давньої Опішні можна в «Лялиній світлиці» чи на «Старому хуторі».
Проаналізувавши наявні у власності громади вільні об’єкти, визначили перспективні для інвестування напрямки:
альтернативна енергетика – встановлення сонячної електростанції: Опішнянська громада є привабливим місцем для розвитку сонячної енергетики завдяки висотному ландшафту та інтенсивному рівню інсоляції. Для будівництва СЕС інвесторам пропонують вільну земельну ділянку площею 21,1 га поруч з лініями електропередачі потужністю 110 кВ;
виготовлення будівельних матеріалів та предметів декору - Опішня славиться покладами унікальної гончарної глини та інших корисних копалин, необхідних у процесі виробництва.Місцевіпідприємства виготовляють вузький асортимент продукції,що відкриває перспективи для збуту. Для інвесторів пропонується земельна ділянка площею 7,6 га в межах населеного пункту з близько розташованими комунікаціями.
Детальніше ознайомитися з інвестиційним паспортом громади та пропозиціями для потенційних інвесторів можливо на офіційному сайті Опішнянської громади http://opishnya.gromada.org.ua/ у розділі «Інвестиційний паспорт громади».
Коментарі