bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Доступ до правосуддя та пандемія коронавірусу COVID-19

Український переклад: Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку

Системи правосуддя є життєво важливими для ефективного реагування на поширення пандемії COVID-19 та мінімізації її негативних впливів. Аналітична доповідь, до створення якої долучилися понад 50 міжнародних експертів, окреслює ті ключові виклики, з котрими під час цієї кризи стикаються системи правосуддя по всьому світу, та пропонує практичні кроки для подолання цих викликів.

Це передмова до доповіді від Хіни Джілані, членкині групи “Старійшин” (Elders), Віллі Мутанга, колишнього голови Верховного Суду Кенії та Єруна Увеханда, старшого міжнародного партнера у дослідницькій організації Clifford Chance:

Пандемія коронавірусної хвороби COVID-19 є безпрецедентною глобальною надзвичайною ситуацією. Це не лише криза здоров’я, а й криза прав людини. Співробітники сфери доступу до правосуддя стикаються з серйозними загрозами під час розробки, впровадження та застосування нових заходів щодо запобігання поширенню інфекції.
Заходи, що підвищують ризик порушень прав людини, можуть підірвати довіру в той момент, коли системі правосуддя є найбільш потрібною для підтримки довіри громадськості.

На щастя чи на біду, система правосуддя та її представники перебувають на «передовій» боротьби із цією пандемією. Якщо ми знайдемо правильні і адекватні відповіді на актуальні виклики, людство зможе ефективніше й справедливіше протистояти пандемії.
Це створить основи для перезавантаження та відновлення. Якщо ми помилимось, без перебільшення можна сказати, люди можуть загинути марно.

У звіті “Справедливість для всіх”, опублікованому минулого року, Спеціальна група з питань правосуддя зазначила, що 1.5 мільярда людей зазнають проблем із доступом до правосуддя, які вони не змогли вирішити. Зараз, як і перед пандемією, маргіналізовані групи населення, яким бракує доступу до послуг правосуддя, стикаються з найвищими ризиками, як і вразливі групи. Пандемія збільшує розрив у доступі до правосуддя, значно загострюючи ті проблеми, яких зазнає велика кількість людей, у той же час зменшуючи здатність суб’єктів системи правосуддя реагувати адекватно на ці виклики.

Ця доповідь — Доступ до правосуддя та пандемія коронавірусу COVID-19 — окреслює ті найактуальніші виклики, які надзвичайна ситуація для охорони здоров’я ставить перед лідерами системи правосуддя, та пропонує сім напрямів для невідкладних заходів, оскільки поширення інфекції продовжується. Незабаром готується публікація другої доповіді щодо визначення ролі системи правосуддя у подоланні економічної кризі та у сприянні економічному відновленню, а також у побудові згуртованості та надії на кращий світ.

У галузі охорони здоров’я ми спостерігаємо масштабні глобальні зусилля, люди об’єднуються для спільної відповіді на загрозу пандемії. Можна згадати безпрецедентне міжнародне співробітництво, глобальні зусилля із пошуку ліків та вакцини, інтенсивний міжнародний обмін досвідом та навчання серед медичних працівників.

Ця доповідь теж є плодом колективних зусиль. Але це лише початок. Ця доповідь є також закликом до всієї глобальної спільноти сфери доступу до правосуддя об’єднатись, щоб допомогти країнам, які знаходяться під надзвичайним кризовим тиском, щоб цей тиск полегшити.

Ми закликаємо всіх, хто працює для правосуддя — на глобальному, національному чи місцевому рівнях; в уряді, у громадському чи приватному секторі — об’єднатися для вирішення проблем доступу до правосуддя, які створює пандемія, запобігти виникненню несправедливості та використовувати справедливість як платформу для того, щоб люди відігравали якомога повну і змістовну роль у суспільному та економічному житті.

Хіна Джілані є учасницею міжнародної групи незалежних лідерів, яка була створена Нельсоном Манделою та працює у сфері захисту миру та прав людини. Правозахисниця з Пакистану, співголова Спеціальної групи з питань правосуддя.

Віллі Мутунга, президент Верховного Суду Кенії 2011–2016. Зараз створює організацію колишніх суддів під егідою парламенту Кенії. Також є одним із співзасновників Групи лідерства у правосудді (Justice Leadership Group).

Єрун Увеханд, старший міжнародний партнер у дослідницькій організації Clifford Chance. Clifford Chance та HiiL співпрацюють у питаннях масштабування правових інновацій зі спеціальним фокусом на країнах Африки.

Оригінальний матеріал: Pathfinders for Peaceful, Just and Inclusive Societies, Justice in a Pandemic — Briefing One: Justice for All and the Public Health Emergency (New York: Center on International Cooperation, 2020). Available at https://www.justice.sdg16.plus/

Контакти

Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.