bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Що змінює в українських громадах проєкт ДІЄМО, і шлях ОТГ до прозорості та ефективності
09.12.2019

Із 2014 року в Україні розпочалася реформа децентралізації, яка, за різними оцінками, вважається найуспішнішою з українських реформ. Основна мета децентралізації в Україні – спроможні місцеві громади, які матимуть змогу у процесі реформи навчитися самостійно забезпечувати себе якісними дорогами, освітніми та медичними послугами, теплом, гарячою водою тощо.

Серед вагомих причин необхідності впровадження децентралізації в Україні, що при цьому приносять із собою сталі зміни, такі:

 • спроможні об’єднані територіальні громади;
 • ширші повноваження;
 • перерозподіл податків для збільшення місцевих бюджетів, прозоре фінансування;
 • міжнародна допомога та підтримка.

Прозорість та ефективність в умовах децентралізації як візія проєкту ДІЄМО

Проєкт «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині» (ДІЄМО, англ. – UCCCT) виконується в Україні міжнародною організацією «Глобал Ком’юнітіз» (Global Communities).

Цілями проєкту є:

 • по-перше, підвищити обізнаність громадян про корупційні ризики і прояви, ефективні механізми, що їм запобігають і підтримують прозорість та доброчесність місцевої влади;
 • та, по друге, впровадити у громадах інструменти підзвітності та громадського нагляду для запобігання корупції в освіті й медицині на місцевому рівні.

Реалізація цих завдань має підвищити прозорість у галузях охорони здоров’я та освіти, як двох ключових сфер, у яких громадяни особливо стурбовані поширенням корупції, відсутності прозорості рішень, а також низьким рівнем надання цих послуг у державі. 

Ініціатива «ДІЄМО» спрямована на використання у громадах інструментів нагляду за коштами та ефективністю надання послуг в освіті та медицині, поширюючи знання про те, що таке прозорий громадський бюджет, та як його розробити й регулювати за допомогою  доступних практик й інструментів, що будуть під силу для оволодіння більшості небайдужих громадян та поліпшення співпраці мешканців та влади, залучення громадян до прийняття рішень та зниження корупційних ризиків. 

Серед ОТГ, що беруть участь у проєкті ДІЄМО: Зайцівська (Дніпропетровська область), Солонянська  (Дніпропетровська область), Соледарська (Донецька область), Великобілозерська (Запорізька область), Широківська (Запорізька область), Брошнів-Осадська (Івано-Франківська область), Ямницька (Івано-Франківська область), Новопсковська (Луганська область), Троїцька  (Луганська область), Коблівська (Миколаївська область), Пирятинська (Полтавська область), Тараканівська (Рівненська область), Оскільська (Харківська область), Виноградівська (Херсонська область), Дунаєвецька (Хмельницька область), Вижницька (Чернівецька область), Усть-Путильська (Чернівецька область), Глибоцька (Чернівецька область), Сновська (Чернігівська область), Ніжинська (Чернігівська область).

Розкажемо про те, який шлях до прозорості та ефективності проходять ОТГ у рамках проєкту ДІЄМО. 

Кожна громада має свій “стаж діяльності”, одні ОТГ створювалися раніше, інші – лише нещодавно, тож кожна з них проходить свій етап розвитку. Тому нормальною є ситуація, коли впровадження інструментів прозорості та ефективності в ОТГ також на різному рівні. Для цього, власне, і здійснює свою діяльність проєкт ДІЄМО – аби підвищити рівень спроможності та доброчесності об’єднаних територіальних громад. 

Саме для досягнення цих цілей, після навчальних тренінгів “Антикорупційні механізми для ОТГ”, які відбулись у громадах проєкту протягом березня-травня 2019 р., громадам на вибір було надано перелік з дев’яти антикорупційних інструментів (антикорупційна експертиза, антикорупційна програма, антикорупційна рада, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, наглядові ради, положення про консультації з громадськістю, конкурсний відбір при призначенні на посаду, впровадження систем Prozorro та E-data), з яких вони обрали щонайменше по два, які будуть впроваджувати в своїх громадах.

Виділимо три найпоширеніших інструменти та формати діяльності, які застосовують громади проєкту, які дають видимий результат, якого не потрібно довго чекати, та який охоплює одразу широку аудиторію. 

 • Навчальні тренінги.
 • Антикорупційні довгострокові програми та наглядові ради.
 • Бюджет для громадян (далі – БдГ). 

 Навчальні тренінги

«Навіщо нам бюджет, якщо ми про нього не розповідаємо людям», – сказала депутатка сільської ради Усть-Путильської ОТГ Антоніна Скидан.

Жовтень 2019 року для проєкту «ДІЄМО» вийшов насиченим місяцем за кількістю другої хвилі тренінгів під назвою «Антикорупційні механізми в сфері освіти та медицини», що проводилися в громадах, які беруть участь у проєкті, а тому велика кількість постів була присвячена саме висвітленню того, як проходили тренінги у громадах, що вивчали учасники тренінгів. 

Серед них – представники сфери освіти та медицини ОТГ, активісти, представники місцевої, сільської чи селищної влади. 

Протягом тренінгів розглядалися питання формування та наповнення бюджету, його відкритість та прозорість, а також особливості формування бюджету на 2020 рік. Також тренери показували можливості для громадян контролювати та впливати на розподіл коштів бюджету, оцінювати прозорість та ефективність місцевого бюджету. Окрему увагу було приділено адвокації та створенню наглядових, спостережних та піклувальних рад як нового рівня спільної праці громадськості та влади.

Також багато уваги було приділено ознайомленню з Бюджетним симулятором – інструментом, який представляє складні цифри про наявні бюджетні ресурси у доступному для звичайних громадян вигляді. За допомогою бюджетного симулятора можна наочно продемонструвати, які фінансові ресурси доступні громаді, звідки ці кошти беруться та на що вони використовуються. Цей інструмент дає можливість відслідковувати реальні потреби громади. Мешканці можуть подивитись, на що йдуть їхні податки та вносити свої пропозиції. 

Оскільки питання комунікаційної складової, як одного з видів спілкування влади з громадськістю є значимим та одним з найбільш проблемних, організатори та тренери цих заходів, приділили окрему сесію питанню налагодженню комунікаційної складової органів влади та ОТГ. Оскільки вже відомим є факт, що наслідком неефективної комунікації може стати взаємна недовіра учасників комунікативного процесу, неприязнь, упередження щодо непрозорості бюджетних процесів всередині громади, і все це веде до недовіри до діючої місцевої влади, конфліктів та напруженості в громаді, тощо.

Організатори, експерти, тренери цих заходів, а також координатори громад внесли велику допомогу в оперативному та детальному висвітленні не тільки того, як відбувалися тренінги, а й деталей з життя ОТГ. Тому публікації у соціальних мережах та інших релевантних ЗМІ про проведені тренінги містять чимало фотографій, відеозаписів, цитат учасників та тренерів, детальних описів заходів.

Наводимо деякі з відгуків тренінгів «Антикорупційні механізми для ОТГ».

«Є громади, які запам’ятовуються своєю креативність, допитливістю. А Сновська громада точно запам’ятається своєю неординарністю. Але всі громади, з якими доводилось працювати, об’єднує єдине – бажання робити позитивні зміни в громаді. Дуже вдячні за проведений тренінг, адже дізналися багато нового і корисного про те, як долучатися до участі в бюджетному процесі та впливати на формування бюджету своє громади», – публічно зазначила Тетяна Романова, Голова Агенції міських ініціатив, експертка з публічних фінансів, співзасновниця «Пароварка PR».

«Тепер я знаю, що таке бюджет для громадян, як можна перевірити доцільність і ефективність використання бюджету громади, знаю як залучати громадян до розподілу певної частини публічного бюджету, і найголовніше, маю можливість, як свідомий, активний громадянин, здійснювати громадський нагляд у сфері охорони здоров’я» – поділилась враженнями представниця Молодіжної ради Ніжинської міської ради Ольга Опанасенко. 

«А ви знаєте, що таке бюджет? Досконало і я не знаю, але точно можу сказати, що тепер не боюсь теми бюджету у спілкуванні! Дякуючи прекрасним тренерам, команді учасників, я дізналася багато нового, розібралась у складних питаннях бюджетоутворення, комунікації з громадськістю, відкритих даних та публічних закупівель», – розповідає представниця Ніжинської міської ради Катерина Шекера.

Окрім цього, успішним показав себе формат онлайн-флешмобу у Фейсбуці. На одному з тренінгів під час комунікаційної частини, які проводили Олександр Равчев та Андрій Юричко, завданням для учасників було зробити фото поруч із брендованим стендом проєкту ДІЄМО та опублікувати на своїй сторінці у Фейсбуці пост-враження про тренінг із цим фото, відмітивши сторінку ДІЄМО. 

Зрозумівши вагому роль соціальних мереж, навіть представники місцевої, сільської та селищної влади пропагують для своїх громад приєднуватися в онлайн-простір до сторінок у соціальних мережах та веб-сайтів. Наприклад, Сновська ОТГ розмістила у Фейсбуці такий допис: «На семінар приїхали представники з усіх ОТГ області, щоб отримати консультації та дізнатися про нове в законодавстві України щодо служби в місцевому самоврядуванні. Детально зупинилися на статтях Закону України «Про запобігання корупції». Виступаючі рекомендували їм обов’язково зареєструватися в мережі Фейсбук і стежити за новинами своєї ОТГ та інших громад, створити групу або сторінку старостату у соціальній мережі, вміти використовувати електронне урядування».

Антикорупційні програми та наглядові ради

Прийняті Антикорупційні програми мають на меті запровадити дієві механізми запобігання та виявлення корупційних правопорушень в діяльності депутатів міських, сільських та селищних рад, посадових осіб виконавчих органів, керівників підприємств, державних закладів, особливо у сферах освіти  та медицини.

Ключовими завданнями створених наглядових рад є:

 • сприяння вирішенню перспективних завдань розвитку громад, залучення додаткових фінансових ресурсів для забезпечення основних напрямів розвитку ОТГ і здійснення контролю за використанням цих ресурсів;
 • допомога у налагодженні ефективної взаємодії закладів освіти та медицини з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями, юридичними та фізичними особами. 

Підготовку всіх необхідних документів та супровід впровадження у громаді інноваційних антикорупційних інструментів здійснюють експерти Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети» в межах проекту ДІЄМО.

Бюджет для громадян (БдГ)

БдГ це новий для України формат того, яким чином можна описати бюджет громади та як долучатися до його контролю громадськості. Головна умова до БдГ – донести інформацію доступно та просто про складні речі. 

Бюджети для громадян у форматі яскравої презентації з комплексною інформацією про бюджет без технічної мови вже розробили всі ОТГ проєкту ДІЄМО. 

Задача БдГ – аби інформація, викладена саме у такому форматі, допомагала кожному жителю громади в деталях зрозуміти порядок формування основного фінансового документу міських, сільських та селищних рад, та усвідомити власну значущість, причетність та відповідальність за долю громади.

«Бюджет для громадян – це нова, унікальна річ для України і нашої громади, над його розробкою працювали дизайнери і художники-аніматори і здається ідея, яку напрацювала робоча група громади, чудово перенесена і в електронний формат і на папір. За кожним малюнком, інфографікою, стоять не лише цифри, а й розуміння того звідки беруться кошти в громаді, скільки їх є, і на які цілі вони спрямовуються», – зазначається на сайті Дунаєвецької міської ради.  

«Ми задоволені отриманими результатами та процесом співпраці загалом. Бюджет для Громадян вже активно поширюється серед мешканців громади. Також ми плануємо серію тренінгів про бюджет для молоді з поширенням Бюджету для Громадян. Ми зацікавлені не тільки у відкритості інформації про бюджет, а ще й в доступності до розуміння її кожною людиною. Сподіваюсь, нам це вдалося!», – говорить Тетяна Плетньова, представниця сектору з питань інвестиційної та загальноекономічної діяльності Ніжинської ОТГ

Над втіленням в життя ідеї викласти інформацію про бюджет ОТГ доступно та цікаво без застосування складної технічної мови, працює група представників ОТГ під керівництвом тренерів-наставників проєкту «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в медицині та освіті» (ДІЄМО): Миколи Орлова, Тетяни Романової, Олени Заворотченко, Павла Пущенка, Світлани Гудь, Олександра Мошнягула, Тараса Халавки, Романа Лихачова, Олексія Літвінова та Олексія Андрєєва

Також вкрай вагому роль у прозорості та ефективності використання громадських коштів відіграє бюджет участі – цьому питанню також приділено увагу під час тренінгів та наставництва громад-учасниць проєкту. 

Відкриті конкурси за кращі громадські проєкти дають змогу кожному мешканцю ОТГ безпосередньо прийняти участь у раціональному розподілі частини бюджету шляхом рейтингового голосування. Бюджети участі – одне з втілень принципу вирішення громадянами питань місцевого значення.  Це частина коштів з міського бюджету, що йде на фінансування проєктів та пропозицій мешканців міста. Автором проекту може бути громадянин віком від 16 років. Він повинен детально розписати проєкт: від ідеї – до витрат на його реалізацію. Після цього ініціатива має отримати позитивну оцінку фахівців сільської або міськради або спеціально створеної експертної групи. Далі – фінальне голосування, на якому мешканці самі визначають які проєкти будуть реалізовані в їхньому місті. 

Таким чином, бюджет участі це можливість активізувати громаду, показати, що вона має можливість взяти участь в розподілу коштів і вирішенні своїх потреб

Приєднуйтеся до тренду прозорості у громадах

У рамках проєкту «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині» (ДІЄМО) ОТГ набираються досвіду у впровадженні антикорупційних механізмів, оволодівають інструментами прозорості й ефективності сучасного суспільства, розвивають свої громади, активізують співмешканців та односельчан, залучають представників влади, освіти, медицини. Таким діям точно потрібна ваша підтримка! ДІЄМО!

Якщо ви бажаєте залишатися у курсі подій, який шлях до прозорості та ефективності щодня здійснюють у своїх громадах ОТГ в рамках проєкту ДІЄМО – підписуйтеся на сторінку у Фейсбуці - https://www.facebook.com/UCCCTUkraine, та отримуйте новини щодня! 

Також новини можна знайти за хештегами #ДІЄМО #UCCCT

Виконавцем проєкту «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині» (ДІЄМО) є «Глобал Ком’юнітіз» разом з партнерами-виконавцями проєкту (Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети!», CASE Ukraine), які співпрацюють з 20 ОТГ протягом 2 років: надаючи навчання та підтримку громадянам, засобам масової інформації та органам місцевого самоврядування.

Контакти

 • https://www.facebook.com/UCCCTUkraine

Коментарі

 •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.