bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Освіта дорослих у переломні часи: німецько-український досвід

Що спільного між падінням Берлінського муру та Євромайданом в Україні? Яка роль громадянського суспільства в цих переломних подіях. Про це говорили українські експерти у сфері освіти дорослих та німецькі колеги із Народних університетів Німеччини.

У листопаді 1989 року впав Берлінський мур, що розділяв Німеччину (9 листопада 1989 року – офіційна дата падіння Берлінського муру), 21 листопада вважають початком Євромайдану  та Революції гідності в Україні. Проте у цих знакових подіях спільний не тільки місяць, у який вони відбулися. Серед іншого, ці події стали переломними у процесах в освіті дорослих.

Осмислити роль і досвід освіти дорослих у переломні часи намагались експерти зі сфери освіти дорослих із України та Німеччини у форматі спільних заходів в рамках #ТижніНімеччини в Україні.

6 листопада відбулось відкриття виставки-презентації «Освіта дорослих у переломні часи: німецько-український досвід».

Світлини, представлені на фотовиставці розповідають історії розвитку освіти дорослих після подій на Майдані. Історії небайдужих викладачів, експертів та ентузіастів у сфері освіти дорослих, які впроваджують освітні програми і курси для дорослих людей у своїх громадах, слухачів курсів, чиє життя так чи інакше, змінилось після навчання.

Також під час виставки-презентації відбулась панельна дискусія «Освіта дорослих як інструмент подолання наслідків кризових періодів».

«Україна стала дорослою після усіх тих трагічних  подій, що стались на Майдані. Відбулася важлива зміна у суспільній свідомості – ми почали брати відповідальність за своє майбутнє. Відповідальність – це доросла риса. Тут уже починається освіта дорослих… Ми маємо отримати такі ж права і можливості для освіти дорослих в Україні, які мають народні університети Німеччини» – зазначив Юрій Петрушенко, один із спікерів панельної дискусії «Освіта дорослих як інструмент подолання наслідків кризових періодів», викладач і тренер, заступник Правління ГС «Українська асоціація освіти дорослих».

На відкритті фотовиставки та панельній дискусії ділились досвідом експерти у сфері освіти та навчання дорослих із Німеччини:

  • Д-р Ральф Еглер, директор Народного університету Лейпцигер-ланд
  • Ольга Фітцтум, директорка Народного університету Ваймарер-ланд
  • Сільвія Кренке, виконавча директорка Тюрингської асоціації народних університетів

Німеччина має унікальний та багатий досвід у сфері освіти дорослих – традицію і досвід народних університетів. Д-р Ральф Еглер зазначив, що народні університети в Німеччині відіграли важливу роль у об’єднанні суспільства після 1989 року. Важливим було впровадження не лише курсів підвищення професійної кваліфікації, а і курсів громадянської освіти (які є повністю безкоштовними для громадян і фінансуються з бюджетів федеральних земель, у той час, коли професійні курси можуть частково оплачуватись самими студентами). За 2019 рік було виділено 2,5 мільйонів євро на фінансування курсів громадянської освіти у Німеччині.

«Ми зіштовхуємось теж з ситуацією, про яку говорять українські колеги, коли у певної кількості людей, особливо старшого віку, залишається сентимент за соціалістичним минулим. Адже тоді (у часи Німецької демократичної республіки – прим.ред.) вони були молодими, ковбаса була дешева і таке інше… А після об’єднання вони, на їх думку, це втратили… Ми теж думаємо над тим, як вивітрити радянську ідеологію із голів людей. На моє переконання це можливо лише завдяки діалогу, емпатії , намаганні зрозуміти, що відбувається у голові іншої людини. Поважати почуття та думки іншої людини…» – додав д-р Ральф Еглер.

Світлини фотовиставки “Освіта доросдих у переломні часи: німецько-український досвід” можна переглянути на офіційній сторінці Української асоціації освіти дорослих у facebook  за хештегом #фотовиставкаУАОД

 

Контакти

  • info@uaod.org.ua
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 1  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.