Результатом роботи учасників форуму стало напрацювання бачення причин недостатньої співпраці громадськості та влади на місцевому рівні, виокремлення сфер компетенції ГО та пропозиції щодо запровадження механізмів сталої міжсекторної співпраці.
Під час Форуму «Від ідеї до успіху. Місцеві ініціативи змінюють життя українських громад», що відбувся 18–19 жовтня в місті Луцьк, близько ста представників громадських організацій та ініціативних груп з 19 областей України, працюючи паралельно в трьох робочих групах, шукали відповідь на питання: “Що можуть і що повинні неурядові організації робити для добробуту країни та своїх громад?
Результатом такої роботи стало напрацювання бачення причин недостатньої співпраці громадськості та влади на місцевому рівні, виокремлення сфер компетенції громадських організацій та пропозиції щодо запровадження механізмів сталої міжсекторної співпраці.
Так, учасники Форуму засвідчили цілковиту підтримку реформи децентралізації, що зараз відбувається в Україні. Реформа дала можливість громадам самостійно формувати місцеві політики в різних галузях. Це у свою чергу відкрило нові можливості для формування партнерства між органами місцевого самоврядування та громадянським суспільством на рівні об’єднаних територіальних громад.
В ході 2-х денного обговорення, учасники форуму відзначили, що сталій співпраці громадських організацій та органів місцевого самоврядування практично у всіх громадах України заважають: процедурні обмеження, неефективна комунікація, стереотипне сприйняття, низька компетентність, як окремих представників органів влади, так і громадських активістів, перевага особистих інтересів над суспільними.
Водночас семе місцеві громадські організації та волонтерські ініціативи, що діють безпосередньо в громадах, спираються на підтримку місцевих жителів, мають знання та досвід у важливих для громадян сферах життєдіяльності, можуть значно посилити зростання громад України. Зростання людського капіталу громад, екологічна безпека, соціальна згуртованість, соціальний супровід та підтримка вразливих груп, розвиток культури, залучення інвестицій, розвиток туристичного потенціалу, та інші послуги, які вже сьогодні можуть надавати громадські організації місцевим жителям на замовлення органів місцевого самоврядування.
Варто відзначити, що вже зараз частина громадських організацій, що працюють безпосередньо в громадах є важливою стороною міжсекторного партнерства для розвитку громад. Разом з міжнародними фондами, органами місцевого самоврядування та представниками місцевого бізнесу започатковують інноваційні проекти та дбають про інтереси громадян.
Переконані, що у всіх територіальних громадах України, громадські організаії повинні стати невідємною частиною таких міжсекторних партнерств, як рівноправний партнер, який дбатиме про врахування потреб місцевих жителів. Відтак, закликаємо органи місцево самоврядування створити передумови формування таких партнерств прийняттям відповідних нормативних актів.
В такому партнерстві громадські організації готові брати на себе відповідальність (співвідповідальність) за розвиток таких сфер як:
Зробити співпрацю громадських організацій та органів місцевого самоврядування сталою та результативною можливо через принцип субсидіарності – всі проблеми, які можуть ефективно вирішуватися на місцях, повинні перебувати в компетенції організацій та установ, які найбільш близькі до населення. Цей принцип вже більше як сто років ефективно функціонує в країнах Західної Європи, а в останні 20 років активно втілюється в країнах Центральної та Східної Європи.
Серед практичних механізмів сталої співпраці між громадськими організаціями та органами місцевого самоврядування учасники форму виділяють наступні:
Громадські організації, маючи значний потенціал і досвід роботи в різних сферах, сьогодні прагнуть рівноправного партнерства з органами влади та готові не лише здійснювати консультативну діяльність, але й брати реальну відповідальність за розвиток певних напрямів та сфер життєдіяльності громади.
18–19 жовтня 2019 року, м. Луцьк
Коментарі