bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Проект підвищення громадської участі у збереженні і використанні потенціалу спадщини місцевих громад

«Спадщина для розвитку: підвищення громадської участі у збереженні та використанні потенціалу спадщини місцевих громад України» – проект під такою назвою стартував з 1 жовтня 2019 року і триватиме один рік. Його виконавцем є Агентство з розвитку приватної ініціативи (АРПІ) в партнерстві з ТАІФ за підтримки Національного Фонду на підтримку демократії (NED).

Спадщина в Україні, як правило, є об’єктом охорони, а не чинником економічного розвитку, її економічний потенціал ігнорується місцевою владою, а громадянське суспільство фактично відсторонене від вироблення політики щодо спадщини та управління нею, у значній мірі через брак необхідних знань та бачення. Крім того, залучення організацій громадянського суспільства до управління спадщиною перешкоджають низка дискримінаційнихнормта невизначеність положень національного законодавства.

Тому проект має на меті підвищити рівень активності та залучення громадянського суспільства та ОГС в Україні до вироблення та реалізації політики щодо управління культурною та природною спадщиною місцевих громад.

Наша команда вже декілька років працює в сфері інтерпретації спадщини, розглядаючи цей підхід як виняткову можливість надати спадщині, якою володіють малі громади, доданої вартості, переорієнтувати підходи, пов’язані з нею, від пасивної охорони – до активного використання в інтересах демократичного розвитку. Ще у 2017 році ми привернули увагу лідерів думок та молоді чотирьох громад Івано-Франківської області до власних ресурсів спадщини, які за умови розумного управління та вдалої інтерпретації можуть стати основою їхньої економіки. У цих громадах було проведено молодіжні дебати та тренінги з підприємництва для запуску уяви та пошуку креативних рішень, пов’язаних зі спадщиною (проект «Демократія та розбудова громад через підтримку та розвиток місцевої спадщини» (https://bit.ly/2CgXcrS, 2017 р.). Дещо пізніше вперше в Україні за активної участі громади було розроблено пілотну програму інтерпретації спадщини та розвитку заснованого на ній підприємництва у Печеніжинській ОТГ (проект «Коаліція ОГС для підтримки громад зі спадщиною» (https://bit.ly/2rffMOJ ), 2018-2019 рр.).

Тоді ж  ми створили, а пізніше вдосконалили унікальну книгу, необхідність якої була перевірена часом та досвідом нашої команди – посібник «Економіка спадщини для малих громад» (https://arpi.org.ua/images/Heritage-Economy-book.pdf?fbclid=IwAR2KuMVyvMaJLLDv7ocajU5LvlZLX6vzVoqGmKDkaiNn-YRJeCEniywyH7I). Його автори – Оксана Федорович та Кирило Рубановський спробували подали тему спадщини через економічний аспект – очевидний і водночас маловідомий і малодосліджений. У фокусі «Економіки спадщини» – аналіз впливу спадщини у широкому її розумінні на місцеву економіку та на майбутній розвиток малих громад. Саме інтерпретація пропонується посібником малим громадам як ключовий інструмент для адаптації та використання спадщини в сучасних умовах.

Проект «Спадщина для розвитку» стане доброю нагодою створити ефективні практики управління й інтерпретації спадщини на засадах громадської участі в Україні, використовуючи підхід детально викладений у нашому посібнику. Для цього буде організовано навчання ОГС для розробки та втілення планів інтерпретації спадщини з активним залученням громад. Фактично, набуті знання дозволять учасникам проекту (ОГС та малим громадам) знайти відповіді на питання – Що, Чому і Як робити із власною спадщиною. Більш того, проект запропонує грантову підтримку ініціативам ОГС щодо інтерпретації місцевої спадщини конкретних громад на засадах громадської участі, наприклад, фестивалів, толок, краудфандингу тощо.

Залучаючи однодумців, формуючи пул експертів України, що працюють у сфері спадщини у 2018 році ми заснували Національну коаліцію (мережу) ОГС для підтримки громад зі спадщиною (https://bit.ly/2Nl3pJJ), що доволі гучно заявила про свої перші результати на Всеукраїнській конференції https://bit.ly/2Cn16zi у лютому 2019 року. Зараз АРПІ координує та розвиває діяльність мережі, забезпечуючи її промоцію, підтримуючи ініціативи партнерів та залучаючи її ресурси для нових спільних ініціатив (нещодавня подія - День спадщини для малих громад на UITM https://bit.ly/36IWK3Q).

Окремим компонентом проекту «Спадщина для розвитку» буде мережування та підвищення обізнаності цільових груп проекту – ОГС, які працюють в малих громадах, намагаючись дати спадщині нове життя та реалізуючи її потенціал для розвитку цих громад. Для цих ОГС ми плануємо провести національну конференцію ‘think tank’, де вони обговорять та визначать найбільш оптимальні для своїх громад інструменти управління спадщиною. Конференція також стане промоційною подією Національної мережі ОГС для підтримки громад зі спадщиною у 2020 році, дозволить підвищити її професіоналізм та розширити партнерство.

Паралельно з діяльністю проекту, спрямованою на підвищення обізнаності, створення та поширення практик інтерпретації спадщини, задля усунення дискримінаційних обмежень і створення належних юридичних передумов для повноцінної участі громадянського суспільства та його інституцій в управлінні спадщиною, буде продовжено діяльність нашої команди з аналізу релевантних законодавчих актів України та внесення необхідних змін. Нагадаємо, що аналіз чинного законодавства України щодо інструментів використання та управління спадщиною та рекомендації з його вдосконалення (https://taif.org.ua/wp-content/uploads/2019/02/Heritage_Legislation_Analyses.pdf) був здійснений експертами Мережі ОГС для підтримки громад зі спадщиною у 2018-2019 рр. за підтримки Посольства Великої Британії.

 

Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.