bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

ООН визначила 28 принципів для зменшення впливу війни на довкілля
29.07.2019

У липні 2019 року Комісія міжнародного права ООН (КМП) визначила проект 28 юридичних принципів, спряпованих на посилення захисту довкілля до, під час та після збройних конфліктів. 

Шкода, заподіяна довкіллю – це невидима сторона кожного збройного конфлікту. Але це не означає, що вона менш важлива, ніж шкода людям та їхньому матеріальному середовищу. Довкілля страждає і мовчить, а значить за нього повинні говорити люди.

У липні 2019 року Комісія міжнародного права ООН (КМП) визначила проект 28 юридичних принципів, спряпованих на посилення захисту довкілля до, під час та після збройних конфліктів. КМП почала працювати із темою “Захист довкілля у зв’язку зі збройними конфліктами” ще у 2011 році. За цей час вона вже ухвалювала такі приницпи, тому лише 8 із них є новими.

Принципи покривають різноманітні проблеми, від переселення людей до розграбування природних ресурсів, але не накладають жодної відповідальності за збитки довкіллю на недержавні збройні групи. Вони також говорять, що збитки довкіллю повинні бути компенсовані, якщо він викликаний міжнародним противправним діянням у зв’язку зі збройним конфліктом. Щоправда узгодження термінів “довкілля” та “природне довкілля” було вирішено обговорити вже в другому читання проекту принципів.

Текст проекту приницпів складається з 5 частин:

1)      вступ;

2)      принципи загального застосування;

3)      принципи, застосовні під час збройних конфліктів;

4)      принципи, застосовні в ситуаціях окупації;

5)      принципи, застосовні після збройних конфліктів.

Дещо з нового 

Нові принципи враховують більше аспектів довкілля, ніж це було раніше. Зокрема:

1)      проект принципу (пп) 12 говорить, що “У випадках, які не передбачені міжнародними угодами, довкілля все одно залишається під захистом та авторитетом принципів міжнародного права, що випливають зі сталих звичаїв, принципів гуманності та диктату громадської свідомості”;

2)      пп 19 вказує, що “У відповідності зі своїми міжнародними зобов’язаннями держави не повинні вступати у воєнні або будь-які інші ворожі використання методів модифікації довкілля із довгостроковими, серйозними та поширюваними наслідками в якості засобів знищення, пошкодження або нанечення шкоди будь-якій іншій державі”;

3)      пп 26 було додано для відновлення довкілля після збройних конфліктів: “Якщо у зв’язку зі збройним конфліктом джерело екологічної шкоди не встановлене або відшкодування шкоди недоступне, держави спонукаються вжити належних заходів для того, щоб шкода не залишилася невідшкодованою. Вони також можуть розглянути питання про створення спеціальних компенсаційних фондів або надання інших форм допомоги.”

 Із повним проектом принципів можна ознайомитися за посиланням:

http://legal.un.org/docs/?symbol=A/CN.4/L.937

 Прогалини, які ще залишилися

Не зважаючи на те, що були пропозиції притягати до кримінальної відповідальності злочинних осіб, які призводять до руйнування довкілля, КМП ООН все ж ухилилася від питання про відповідальність недержавних збройних груп. Відхиленим було також питання відшкодування шкоди довкіллю недержавними збройними групами та їхніми лідерами. Ця проблема залишається актуальною, враховуючи сучасні тенденції із гібридними війнами та внутрішніми конфліктами.

Також, не зважаючи на пропозицію розглянути вплив застосування конкретної зброї на довкілля, КМП вирішила, що створювати проект принципу про біологічну і хімічну зброю немає необхідності. Не було також обговорено і вплив ядерної зброї.

На початку війни на сході України МБО “Екологія-Право-Людина” проводила дослідження впливу цих подій на довкілля. За результатами дослідження було випущено першу публікацію:

http://epl.org.ua/wp-content/uploads/2015/07/1817_WEB_EPL_Posibnuk_ATO_Cover_Ukrainian.pdf

Англомовний варіант за посиланням нижче:

http://epl.org.ua/wp-content/uploads/2015/07/1817_WEB_EPL_Posibnuk_ATO_English.pdf

ЕПЛ продовжує слідкувати за розвитком подій на сході України та готує другу публікацію про вплив війни на довкілля.

Більше інформації в оригінальній новині:

UN lawyers approve 28 legal principles to reduce the environmental impact of war

https://ceobs.org/un-lawyers-approve-28-legal-principles-to-reduce-the-environmental-impact-of-war/

Контакти:

[email protected]

(032) 255 76 82

Контакти

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.