bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Рівні права, але різні можливості

У черговий раз Верховна Рада буде сформована майже без врахування думки значної частини громадян України, які постраждали внаслідок російської агресії. Про це заявила виконавча директорка Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ» Тетяна Дурнєва під час круглого столу «#КоженГолосВпливає», який відбувся в Києві 18 липня.

«Ще раз наголошуємо, що більшість внутрішньо переміщених осіб знову не обиратимуть законодавчий орган, а навіть ті, хто поміняв місце голосування, здебільшого, отримають лише один виборчий бюлетень замість двох», – сказала вона. «Крім того, всі виборці, які змінили місце голосування за межі свого виборчого округу (наприклад, ВПО, військовослужбовці, трудові мігранти), зможуть обрати лише 50% парламенту. Під час попередніх позачергових парламентських виборів у 2014 році, 190 283 виборця змінили місце голосування. Хоча різниця становить майже 90 тисяч на користь виборів цього року, очевидно, що процедура тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси не відповідає потребам суспільства. Потрібна докорінна зміна системи визначення виборчої адреси та системи реєстрації місця проживання», – заявила Тетяна Дурнєва.

Олександр Стельмах, керівник Служби розпорядника Державного реєстру виборців (ДРВ), поінформував, що всього за період з 24 травня 15 липня 2019 року можливістю змінити місце голосування без зміни виборчої адреси на позачергових виборах скористалось 280 922 виборців. «76% змінили місце голосування поза межі свого одномандатного виборчого округу, а 24% в межах свого округу, тож вони отримають два бюлетені, – сказав він. – В останній день тимчасової зміни місця голосування середня швидкість опрацювання звернень відділами Державного реєстру виборців сягала 3600 виборців на годину!»

Як загалом українці сприймають ВПО крізь тематику виборчого права? Відповідь на це питання надала Надія Пашкова, старша координаторка проекту IFES Україна. Вона, зокрема, розповіла про ставлення українців до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб. «Результати проведеного в травні 2019 року опитування засвідчили підтримку розширення політичної участі внутрішньо переміщених осіб в українській політиці», – наголосила Надія Пашкова. – «Загалом 71% згодні й 19% переважно згодні, що ВПО, які проживають у нових громадах, повинні мати можливість реалізувати право голосу на місцевих виборах за місцем їх фактичного проживання. Однак, як відомо, чинне законодавство про місцеві вибори не дозволяє ВПО, які є повноцінними членами громад, впливати на прийняття рішень на місцевому рівні через інститут виборів». На переконання Надії Пашкової, новообрана Верховна Рада повинна докласти максимум зусиль у напрямі усунення правових та практичних бар’єрів для участі ВПО в найближчих місцевих виборах.

Людмила Янкіна, координаторка проектів Центру прав людини ZMINA висловилася про потребу спрощення процедури участі в голосуванні для громадян без реєстрації місця проживання. Вона наголосила, що в українському законодавстві немає такої умови реалізації виборчого права, як реєстрація місця проживання. «Однак, на практиці переважна більшість людей без реєстрації місця проживання не мають можливості отримати виборчу адресу без судового рішення на їхню користь», – сказала Людмила Янкіна.  «За даними Центральної виборчої комісії, за весь час існування Державного реєстру виборців зафіксовано 2999 випадків визначення органами ведення Реєстру виборчих адрес виборців для осіб без «прописки». І варто звернути особливу увагу на те, що лише за 2019 рік виборцями без реєстрації місця проживання стали 2695 громадян. Це свідчить про існування механізму, однак, це також свідчить і про небажання його застосовувати».

Круглий стіл «#КоженГолосВпливає» став майданчиком для дискусії про підсумки тимчасової зміни місця голосування на позачергових виборах до Верховної Ради України.

Учасники круглого столу погодились, що проблему доступу до голосування для всіх виборців не вирішити без законодавчих змін у цілій низці сфер, які регулюють питання виборчого права, вільного вибору місця проживання, участі громадян у локальній демократії тощо. Водночас є великі сподівання на оновлені інституції влади у сприянні вирішення цих проблем, а також на підтримку з боку ЗМІ, які своїми матеріалами нагадуватимуть про існування «больових точок» в українському суспільстві.

Цей захід реалізується громадською організацією «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» в рамках проектів «Відповідальна та підзвітна політика в Україні» та «Зміцнення законодавчих та виборчих процесів шляхом посилення громадської участі та надання технічної допомоги», які здійснюються Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені в цьому документі, належать авторам і не обов’язково відображають погляди USAID, уряду США або уряду Великої Британії.

Контакти

  • м.Київ
  • вул. Саксаганського
  •  41В
  • кв. 4
  •  grupa.vplyvu@gmail.com
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 1  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.