bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

ЕПЛ закликала громадськість не зривати громадські слухання під час оцінки впливу на довкілля

ЕПЛ провела тренінг з оцінки впливу для довкілля в Одесі для громадськості та органів місцевого самоврядування.

7 червня 2019 року МБО «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) провела в Одесі тренінг з оцінки впливу на довкілля (ОВД) для представників громадськості та органів місцевого самоврядування. Ця процедура застосовується в усіх країнах Європейського Союзу та дозволяє попередити заподіяння шкоди довкіллю від реалізації таких проектів як будівництво автомагістралей, видобування корисних копалин, здійснення рубки лісу тощо. В Україні ОВД запрацювало ще з 2017 року завдяки Угоді про асоціацію Україна-ЄС. Водночас, громадськість і досі не бере належної участі у цьому процесі.

«Процедура ОВД складається з декількох етапів. Спочатку підприємство інформує про свої плани почати, наприклад, будівництво. Після цього громадськість впродовж 20 днів може давати свої застереження на основі яких підприємство готуватиме звіт з ОВД. Потім звіт має знову пройти громадське обговорення і тільки після цього він передається для аналізу уповноваженому органу влади. На основі проведеного аналізу орган влади приймає рішення про погодження планової діяльності», – розповідає Софія Шутяк, провідний юрисконсульт ЕПЛ.

«ОВД є додатковим стимулом для підприємств обирати оптимальне місце для забудови та технології, які менше шкодитимуть довкіллю. Завдяки ОВД у плюсі залишаються усі – бізнес не втрачає гроші, а громадськість не потерпає від шкідливого будівництва»,додала Єлизавета Алексєєва, провідний юрисконсульт ЕПЛ.

Експерти ЕПЛ пояснюють, що Оцінка впливу на довкілля це дієвий інструмент в руках громадськості, який дає велику можливість впливати на планову діяльність.Усі коментарі та зауваження, висловлені учасниками слухань, в обов’язковому порядку враховуються в ході прийняття рішення про допустимість чи недопустимість здійснення такої діяльності.Та ОВД має відбуватися за чітко визначеною процедурою. Часомучасники проводять голосування на слуханнях проти будівництва, хоча це не має під собою жодного юридичного підґрунтя і ніяк не вплине на рішення державних органів влади.

Водночас на практиці трапляються ситуації, коли громадськість намагається зірвати громадські слухання: люди блокують вхід до приміщення, де відбуваються слухання, навмисно перекрикують представника підприємства або органу влади. До прикладу, у січні 2019 року під час громадських слухань проекту будівництва сміттєпереробного заводу у Львові, учасники вигукували «Ганьба!», співали Гімн України та навіть колядували[1].

Експерти ЕПЛ наголосили, що зриваючи слухання, громадськість шкодить сама собі. Мета слухань – отримати від громадськості важливу для прийняття рішення інформацію. Експерти ЕПЛ закликають людей брати участь у громадських слуханнях з Оцінки впливу на довкілля та чітко дотримуватись порядку їхнього проведення. 

Додаткова інформація:

Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) проводила тренінг за підтримки проекту «Громадська синергія», що фінансується Європейським Союзом та виконується Міжнародним фондом «Відродження». Захід проходив під егідоюУкраїнської сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄСтаУкраїнської національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».


 

Контакти

  • Наші контакти: Наталія Куць
  •  юрисконсульт
  • аналітик ЕПЛ +380 32 225 76 82 office@epl.org.ua natalia.kuts1@gmail.com
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.