Тільки-но завершилася «ХІ Зимова Студреспубліка» в Карпатах на тему «Нові прогресивні форми солідарності в Україні, Європі та світі».
Підсумки надихають! Прогресуюча якість і збільшення загальнолюдського блага - за об’єднанням полісів, де солідарність створюватимуть вільна творчість, невідчужена праця та свобода інакомислення, а інституційною інновацією буде глобальний банк задач. В України є шанс стати хедлайнерами майбутнього.
Виклики особливі – турбулентність охоплює не лише нашу країну, а все більше шириться світом. Цинізм, егоїзм, обмеженість, зневага, нетерпимість душать нас, тягнуть вниз — альтернатива цьому лише розумна солідарність прогресивних людей крізь будь-які кордони. Які ж способи припинити демодернізацію відшукали під час ЗиСР-ХІ на Буковині (ГК «Гірський світанок» (ГТК «Мигово», с. Мигове, Вижницький р-н, Чернівецька обл.)) найкращі українські й іноземні експерт(к)и й активіст(к)и – детально в підсумковому релізі.
«Байдужість - це не життя, а безвольність, паразитизм, боягузтво. Тому я ненавиджу байдужих»
Антоніо Ґрамші
У часи важкої, без кінця-краю кризи, збільшення ненависті та нерівності, у розпал буйства демагогії та популізму надзвичайно важливо не впасти у відчай або у психоз, а спокійно зупинитися і поставити самим собі й оточенню жорстке запитання: чому все саме так, а не інакше, і як нам спільно виправити ситуацію. Республіканці не просто це роблять постійно, але й організовують інших.
Для цього потрібні нові колумби, маркси і корольови! Здатні на мрію про новий, справедливий світ, не зверхні і відморожені, як теперішні світові еліти, а здатні до проблематизації і осяяння великих смислів і масштабів.
Павло Вікнянський, лідер республіканців України, під час установчої доповіді звернувся до учасників/ць із низкою системних запитань: «Як нам, українцям, знову бути разом? Як відновити зв’язність розвитку, поступу в подоланні несправедливості та нерівності в Європі? Як людству припинити деструктивні чвари і перейти на космічний рівень?»
Також на відкриття приїхали привітати учасників/ць друзі та партнери Студреспубліки — громадський діяч, підприємець Олексій Бурбак і Віталій Чорноусенко.
Оргдіяльнісна гра вийшла напруженою і глибокою. Серед основних позицій у Грі необхідно виділити:
• «неоліберали», які відстоювали позицію, що найперше завдання – піклування про себе, сформувавши своєрідну «матрьошку» пріоритетів: я – група (сім’я) – місто – країна – світ. В результаті еволюції позиції група опрацьовувала ідею максимальної децентралізації з головною роллю міста-поліса, де у держави залишаються лише функції безпеки та загальної координації взаємодії. Поліси самостійні у взаємодії один із одним, обходяться без посередництва «старої» держави;
• «прогресисти» виділили свободу, безпеку та добробут як базові критерії для солідарності. У подальшому група розробляла ідею виходу за національні кордони;
• «праві», що фундувалися на соціал-дарвінізмі, а далі обстоювали перехід людства на новий рівень із використанням наднових технологій штучного інтелекту та трансгуманізму.
• «культурні марксисти» – група розвивала ідею, що визначальною умовою солідарності є культура, а солідаризуватися треба навколо глобальних проблем - кліматичних змін, вичерпаності ресурсів, нерівності та мілітарних загроз.
Під кінець Гри відбулася синергія позиції, в ході якої стало зрозуміло, що не прорив, а навіть елементарна можливість для розвитку України можливі лише в ситуації подолання нашої провінційності, периферійності й виходу на глобальний рівень мислення та дії. Люди довгої доброї волі мають стимулювати процеси діалогу між прогресивними середовищами міст різних країн, розуміючи, що паливо для руху вперед - це вільна творчість, невідчужена праця та свобода інакомислення, а точка спільнодії – це глобальний банк задач, який акумулює всі інновації для направлення їх на спільну користь. Мета солідаризації – прогресуюча якість і зростання загальнолюдського блага.
ЗиСР-ХІ була безпрецедентною за кількістю і якістю експертів/ок, які не лише читали факультативи для повноцінного, з різних сторін занурення в тему Гри, але й самі надзвичайно активно працювали разом із іншими учасниками/цями.
Всесвітньовідомий філософ Михайло Мінаков розпочав із ґрунтовної доповіді «Після демократії. Після Європи. Виклики для України». Далі - культурологиня Анна Глезер (Німеччина) розповіла про «Інституціолізовану солідарність як виклик Європи майбутнього».
Політолог Сергій Белашко аналізував «Неокорпоративізм і солідарність в інформаційному суспільстві». Відома західна журналістка, спецкореспондентка El País Пілар Бонет (Іспанія) показала, якою може бути «Солідарність і свобода слова» на практичних кейсах із власного досвіду.
«Солідаризуйся або помри: роль податків у справедливій економіці» - тема факультативу економіста Олександра Кравчука. Політолог, політичний філософ Андрій Окарапрезентував цілу власну доктрину під час доповіді«Чи може стати (нео)солідаризм основою нового світобудівного проекту в XXI ст.?».
«Солідарність із європейськими лівими і зеленими: особисті спостереження» - назва факультативу економіста Олександра Антонюка (Велика Британія). Священик, психолог, о. Антоній Рудий поспілкувався з учасниками/цями на тему «Дружити проти когось, або дружити з кимось… Психологічні аспекти зародження «солідарностей».
На другий день в гості на ЗиСР-ХI приїхав народний депутат України Максим Бурбак. Розмова була гострою, проте щирою, учасники/ці задавали критичні запитання.
Наприкінці події відбулося нагородження учасників/ць й експертів/ок, всі отримали дипломи та класні книги. Переможцями «ХI Зимової Студреспубліки» стали Марія Корабельнікова (Харківська обл.), Олег Слизько (Полтавська обл.), Софія Дика (Харківська обл.), які були нагороджені «червоними» дипломами з відзнакою, великою кількістю крутих подарунків і книг від партнерів ЗиСР, зокрема з особистим підписом історика Валерія Солдатенка.
Заключного дня учасники/ці відвідали оновлену «Галерею на Штейнбарга», пройшлися екскурсією по Чернівецькому національному університету ім. Юрія Федьковича..
* * *
Організатори: ВМГО «Студентська республіка».
Оргпідтримка: Міністерство освіти і науки України.
Коментарі