bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Досвід товариства Червоного Хреста України в захисті емблеми
28.01.2019

Емблеми Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристалу були створені для захисту медичного персоналу та поранених бійців на полі бою. 

Червоний Хрест, Червоний Півмісяць і Червоний Кристал мають однакове значення і позбавлені будь-якої релігійного підтексту та означать нейтральну медичну чи гуманітарну допомогу. Емблеми наділені двома різними функціями. По-перше, вони є ознакою захисту, який надається під час збройного конфлікту медичному персоналу та медичним формуванням. По-друге, емблеми вказують, що людина чи об’єкт мають відношення до Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (розпізнавальна функція). Використання цих емблем регулюється Женевськими конвенціями 1949 року і трьома Додатковими Протоколами, а також національним законодавством.

Результат пошуку зображень за запитом "red cross red crescent emblems"

Емблема Червоного Хреста часто асоціюється із медициною, охороною здоров’я, тоді як її первина та унікальна функція не завжди відома широкому загалу. Незаконне використання символіки призводить до непорозумінь та дискредитації емблеми Червоного Хреста. Тому конче необхідно всіляко запобігати випадкам незаконного використання емблеми, особливо в силу того, що особи, для яких ця емблема була створена, при неповажному ставленні до неї постраждають у першу чергу. Провідну роль в захисті емблем Червоного Хреста, Червоного Півмісяця та Червоного Кристалу відіграють національні товариства, що визнано Статутом Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Згідно із законодавством України Товариство Червоного Хреста України сприяє органам державної влади в їх діяльності щодо запобігання незаконного використання символіки і постійно проводить моніторинг дотримання положень Закону України «Про символіку Червоного Хреста і Червоного Півмісяця в Україні» (далі – Закон).

Відповідно до Закону право на використання емблеми у вигляді червоного хреста саме з розпізнавальною метою під час здійснення своєї діяльності належить виключно Товариству Червоного Хреста України. Це право охороняється законом, і ніхто інший не має права використовувати емблему Червоного Хреста з розпізнавальною функцією без спеціального дозволу Товариства. Варто зазначити, що емблеми не належить Товариству, і законодавством обмежено використання емблем для національного товариства.

Незаконне використання емблеми Червоного Хреста спостерігається, як правило, серед комерційних товарів, аптек, приватних лікарень, інших громадських організацій.  Використання емблеми Червоного Хреста з порушенням чинного законодавства є кримінальним правопорушенням, так в Кримінальному кодексі України передбачена відповідальність за незаконне використання символіки у статтях 435 та 445.

Зазвичай, алгоритм роботи із захисту емблеми наступний: співробітник чи волонтер Товариства надсилає до Національного комітету випадок незаконного використання емблеми, по можливості разом із адресою та контактами порушника. Національний комітет направляє роз’яснювального листа із зазначенням ролі Товариства в захисті емблеми та її функціями та звертається із проханням припинити використання символіки Червоного Хреста. У більшості випадках отримуючи листа організації запевнюють Національний комітет у тому, що не мали наміру порушувати законодавства та обіцяють якнайшвидше вжити необхідні дії. У 2018 році з 52 справ 19 завершилося успішно.

Однією із проблем у роботі по захисту емблеми є реєстрація знаків для товарів і послуг із використанням символу червоного хреста. На етапі експертизи знаку можливо подати заперечення на заяву щодо реєстрації знаку до Українського інституту інтелектуальної власності, проте після реєстрації знаку відновити порушене право можливо лише в судовому порядку.

Важливим елементом діяльності із захисту емблеми є просвітницька діяльність, адже знання є запорукою виконання норм міжнародного гуманітарного права. Товариство регулярно проводить ознайомчі сесії для волонтерів та співробітників ТЧХУ, а також разом з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста проведені семінари з міжнародного гуманітарного права для Національної поліції України одним із компонентів якого була сесія по емблемі.

Час від часу до Товариства надходять звернення із проханням дозволити використання емблеми Червоного Хреста. Зазначимо, що як розпізнавальний знак емблема може використовуватися лише з дозволу Національного комітету, лише в мирний час та згідно з вимог законодавства, тому випадків надання такого дозволу не було.

Контакти

  • Наталія Криницька
  • координаторка з міжнародного гуманітарного права Товариства Червоного Хреста України
  •  [email protected]

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.