bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

У Києві обговорили проблеми маргіналізованих жінок

У столиці України відбулася конференція «Маргіналізовані жінки та насильство: не залишатись осторонь», яку організувала всеукраїнська благодійна організація «Конвіктус Україна».  

Це – перший масштабний захід, на якому спеціалісти з різних сфер обговорили актуальні проблеми жінок, які залишаються без допомоги у випадках застосування до них насильства через стереотипи, суспільне несприйняття, бюрократичні бар’єри.    

«Маргіналізовані жінки  (жінки, які вживають психоактивні речовини, ромки, безхатченки та ін.) знаходяться поза соціумом, не вписуються в нього через свою «інакшість», спосіб життя, походження, світогляд, орієнтацію тощо, - розповіла Юлія Царевська, менеджерка проектів «Конвіктусу».  -  Таких жінок поруч із нами багато, але їхні проблеми завжди не на часі. До початку впровадження нашого проекту 2 світи – жінок із маргіналізованих груп та послуг для постраждалих від насильства ніколи не пересікались. Сервіс-провайдери наголошували, що такі жінки є небезпечні для інших та не розуміли, як з ними працювати, нормативні акти виключали їх із переліку тих, хто може отримати поміч, а ЗМІ часто акцентували увагу на хибному зв’язку між способом життя жінки та провокативним характером її поведінки, яка призводить до насильства.  На щастя, у 2018 році ми почали змінювати становище таких жінок, виключаючи із положень дискримінуючи норми, навчаючи фахівців роботі із новоприбулими клієнтами, проводячи роз’яснювальну роботу серед журналістів, адже  толерантність, якісне надання допомоги та розуміння – саме те, що потрібно кожній з нас».

Надія Шандро, заступниця начальника Служби у справах дітей та сім’ї Київської обласної державної адміністрації, коментуючи дискримінаційні положення притулків зазначила, що часто маргіналізовані жінки не можуть отримати допомогу саме через бюрократичні бар’єри.

«Але ми бачили позитивний досвід наших колег із громадських організацій, та готові до змін!», - зазначила чиновниця.

Ірина Демченко, яка  проводила ситуаційне дослідження в рамках проекту «Рівний доступ до допомоги жінок, постраждалих від насильства», поділилася своїми враженнями від спілкування з маргіналізованими жінками. На її думку, представниці були дуже здивовані існуванням лояльних центрів допомоги та висловили бажання звертатися, хоча на початку були дуже скептично налаштовані. Для багатьох жінок травматичний досвід насильства є таким, який супроводжує їх усе життя.

Ґендерна експертка ВБО «Конвіктус Україна» Ліля Гук у своєму виступі коротко нагадала всім присутнім про рекомендації урядів країн у сфері боротьби із насильством щодо жінок (за “Wave Report 2015”), основи Стамбульської конвенції,  стандарти Ради Європи та ООН.

Під час конференції також відбулося нагородження найкращих журналістських робіт, що висвітлюють проблеми маргіналізованих жінок. Переможцями стали: Олександра Горчинська (інтернет-видання «Детектор-Медіа») та Олександр Галяс (газета «Порто-Франко»).

«Я хочу нагадати, що ще декілька років тому, наше суспільство дуже нетолерантно реагувало на історії, де потерпілими від насильства були жінки з маргіналізованих груп. Згадайте історію Оксани Макар чи  Ірини Крашкової, як про них писали ЗМІ та що говорили родичі, перехожі, друзі.  На щастя, зараз наше суспільство змінюється і все рідше, наприклад, жертву зґвалтування, обвинувачують у тому, що вона сама винна», - зазначила Олександра Горчинська під час своєї промови.

Олександр Галяс закликав представників громадського сектору допомагати своїм героям встановлювати зв’язки з  пресою, адже часто саме розголос допомагає у вирішенні багатьох проблем:

«Рекомендую частіше та сміливіше стукати до дверей медіа, - акцентував увагу переможець конкурсу. – Впевнений, що зрештою вам відчинять двері і напишуть про вашого героя, в тому числі й про саму організацію. У журналістів зазвичай брак часу, тому ваша ініціатива дуже доречна».

Під час другого блоку конференції «Маргіналізовані жінки та насильство: не залишатись осторонь» учасників поділили на групи та у форматі «світового кафе» вони напрацювали практичні рекомендації для забезпечення рівного доступу до послуг. За результатними роботи буде сформовано 4  резолюції та надіслано релевантним компетентним органам, які об’єднують НУО, фахівців притулків, центрів та шелтерів, представників ЗМІ, донорські структури.  

Конференція відбулася у рамках проекту “Рівний доступ до допомоги постраждалим від насильства щодо жінок”, який фінансується Міжнародним фондом «Відродження». Метою проекту є зниження ризиків насильницького впливу, травматизації, ретравматизації, інфікування соціально небезпечними захворюваннями серед маргіналізованих жінок через розширення доступу тих із них, які зазнали насильства, до допомоги через притулки/центри для постраждалих.

ВБО «Конвіктус Україна» з 2016 року проводить роботу з мобілізації жінок проти домашнього та гендерно орієнтованого насильства та наданні якісних сервісів постраждалим. 

У Київській області протягом 2017-2018 років працював Центр психосоціальної допомоги для жінок, які постраждали від насильства, що мав найнижчий бар’єр зарахування мешканок у заклад. Всього за час роботи центру реабілітацію отримали 116 осіб (56 жінок та 60 дітей). Заклад було створено ВБО «Конвіктус Україна» за підтримки Європейської комісії та 08.11.2018 забезпечено його сталість шляхом передачі на фінансування одного з районів Київщини.

Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.