bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

У Чернігові підбили підсумки моніторингу місцевої влади
05.11.2018

Шляхи та спільний план дій органів місцевого самоврядування та громадських організацій щодо дотримання прав людини обговорили 19 жовтня 2018 у Чернігові.

На круглому столі були презентовані результати громадського моніторингу дотримання прав людини органами міського самоврядування (ОМС) трьох громад Чернігівської області.

Захід організував Чернігівський офіс Мережі правового розвитку при Чернігівському громадському комітеті захисту прав людини у рамках проекту Мережі правового розвитку «Громадський моніторинг органів місцевого самоврядування: партнерство у реалізації прав людини», який впроваджується за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), Програма «Нове правосуддя».

Круглий стіл зібрав представників органів міського самоврядування, Програми USAID “Нове правосуддя”, Чернігівського місцевого центру безоплатної вторинної правової допомоги, Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, Мережі правового розвитку, УГСПЛ та інших громадських організацій.

На початку круглого столу виконавчий директор Мережі правового розвитку Євген Полтенко привітав присутніх. Він розповів про вплив реформи місцевого самоврядування з точки зору відповідальності ОМС за дотримання прав людини.

«Моніторингові групи, провівши кропітку та надзвичайно трудомістку роботу, перевели, так би мовити, м’яч на бік поля місцевого самоврядування. Тепер саме від місцевої влади залежить, чи будуть ці напрацювання і рекомендації інтегровані у місцеву політику, чи буде методологія Місцевого індексу прав людини взята на озброєння для подальшого періодичного проведення моніторингу, чи відбудеться на місцях перехід від культури прийняття рішень «у ручному режимі» до культури рішень, заснованих на фактах та реальних потребах людей» - зазначив Євген Полтенко.

Керівник проекту Роман Лихачов пояснив особливості проведеного моніторингу. Він наголосив на перевагах застосування Місцевого індексу прав людини, розробленого Українською Гельсінською спілкою з прав людини. За його словами, цей інструмент може відігравати важливу роль у подальшому вивченні ситуації в громадах щодо дотримання прав людини.

Експерт Української Гельсінської спілки з прав людини Богдан Мойса детально розповів присутнім про Місцевий індекс прав людини, про історію його створення і принципи, на яких він побудований.

Експерт проекту, керівник Чернігівського офісу МПР при Чернігівському громадському комітеті захисту прав людини Наталія Кулікова детально зупинилась на змістовних аспектах проведеного моніторингу в громадах регіону та ознайомила учасників круглого столу з його результатами.

«У Чернігівській області монітори вивчали дотримання прав людини у 3-х громадах (Чернігів, Носівська та Михайло-Коцюбинська ОТГ). Місцевий індекс прав людини – це проект, ініційований для підтримки і ефективного розвитку реформи децентралізації в Україні. Критерієм ефективності визнано такий розвиток, що базується на засадах пріоритету прав людини в усіх сферах її взаємин з державою. Моніторинг передбачає виставлення бальної та відсоткової оцінки зусиллям місцевої влади з забезпечення прав людини у кожному напрямові оцінювання. За результатами моніторингу місцева влада отримала перелік рекомендацій щодо покращення власної діяльності», - зазначила Наталія Кулікова.

Оцінювання проводилося за 9 напрямками: безпека громади, навколишнє природне середовище, охорона здоров’я, гідний рівень життя, освіта та культурний розвиток, соціальний захист для вразливих категорій, праця та умови її реалізації, право на інформацію та добре врядування. Фахівці аналізували сайти громад, проводили інтерв’ю та експерименти.

За результатами моніторингу, громада Чернігова за чотирма із дев’яти напрямів (гідний рівень життя, освіта та культурний розвиток, соціальний захист для вразливих категорій та добре врядування) отримала максимальні бали. Це стало можливим, у тому числі, завдяки реалізованим за останні 3 роки ініціативам міської влади щодо безпеки громадян, комунікації з громадськістю, впровадженню інклюзивної освіти, інформування громадян та завдяки іншим заходам.

Зі звітом щодо результатів проведення моніторингу в Носівській ОТГ Чернігівської області вже можна ознайомитись на сайті Національного індексу прав людини за наступним посиланням. Незабаром на сайті будуть опубліковані матеріали по інших двох громадах Чернігівської області, де проводився моніторинг: по місту Чернігів та Михайло-Коцюбинській ОТГ. Також ці документи будуть розміщені на веб-сайті Мережі правового розвитку.

Андрій Подорван, керівник прес-служби Чернігівської міської ради: «Дуже добре, що громадські активісти провели оцінку дотримання прав людини у чернігівській громаді. Дані моніторингу обов’язково враховуватимуть управління та відділи міської ради, кожен по своєму напрямку роботи. Окрім того, підготовлена аналітика може бути використана під час підготовки міських програм, які так чи інакше стосуються сфери дотримання прав людини. Тобто є готова аналітика, яку можна брати у роботу. Це навіть полегшує завдання розробникам програм».

Валентина Мудрік, радник з питань роботи з громадянським суспільством Програми USAID «Нове правосуддя»: «Кінцева мета цього моніторингу - не тільки дати певну оцінку, гарно чи погано, але і сприяти тому, щоб в результаті діалогу представників громади, професійних громадських організацій, органів місцевого самоврядування можливо було б ці результати оцінки практично використовувати для покращення роботи місцевої влади».

Ірина Протченко, директор Регіонального центру з надання БВПД у Чернігівській області: «Проведення таких заходів є дуже корисним як для нас, працівників системи безоплатної правової допомоги, так і для органів місцевого самоврядування. Тільки завдяки спільним зусиллям ми можемо сприяти дотриманню прав людини. Для покращення їхнього захисту дуже ефективним є проведення правопросвітницьких заходів, в рамках яких громадян інформують про їхні права».

Алла Лепеха, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області: «Матеріали проекту, думаю, потрібно надати всім ОТГ області, щоб вони бачили, до чого потрібно прагнути, на що рівнятись. Це було б дуже корисно для всіх».

При підготовці статті використовувались матеріали Чернігівського громадського комітету захисту прав людини

Автор: Сергій Рибак, менеджер з комунікацій МПР

Контакти

  • Рибак Сергій
  • менеджер з комунікацій Мережі правового розвитку
  •  066-965-41-20
  •  [email protected]

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.