У Івано-Франківську протягом 4 днів тривала Майстерня (Не)дитячої демократії у межах проекту «Навчальні поїздки для молоді з обміну досвідом сталої участі в різних регіонах України».
25 молодих учасників та учасниць з Луганської області мали нагоду перейняти досвід з активізації громади та впливу на прийняття рішень місцевою владою. Їм були продемонстровані практики не лише Івано-Франківська, а й інших українських міст. Також під час майстерні учасники/ці ознайомилися з кращими світовими практиками залучення молоді та обмінятись досвідом і знаннями з представниками інших громадських організацій.
Програма була дуже різнопланова та насичена. Організатори ставили за мету продемонструвати як умога більше прикладів успішної співпраці громади, бізнесу та влади, як одна категорія впливає на іншу та взаємодіє між собою. Для цього були організовані екскурсії, зустрічі та презентації. В усі дні майстерні на кожному етапі з групою постійно працювали тренери та експерти, які допомагали ефективніше пропрацьовувати отримані знання, підказували, як новий досвід можна застосувати у містах, з яких приїхали учасники/ці.
Зокрема, був продемонстрований приклад, як IT-сфера впливає на Івано-Франківськ, а відвідавши “Робоклуб” та познайомившись з цим освітнім проектом, учасники/ці дізнались, яким чином він формує місто та впливатиме на нього в майбутньому.
Досить багато емоцій викликала екскурсія, а від так і презентація проекту Promprylad.Renovation. Було продемонстровано, як колишній завод “Промприлад” перетворюється на сучасний хаб і стає майданчиком для інновацій. І як цей проект прагне розвивати місто у напрямках альтернативної освіти, сучасного мистецтва, нової економіки та урбаністики. Також під час екскурсії розповіли про запровадження на Promprylad.Renovation імпакт-інвестування – вкладення грошей з соціальним ефектом, коли інвестором, з подальшим отриманням дивідендів, може стати кожен.
Своїм досвідом про те як у 16 років організувати профорієнтаційний фестиваль з учасниками/цями поділились активісти “Дубль N”. У ході неформального спілкування вони розповіли, як виникла ідея проведення цієї події, з якими труднощами вони зіштовхнулись та які соціальні дивіденди від цього отримали.
Також відбулось знайомство з вільним простором “ВДОМА”. Це перший сімейний коворкінг в Івано-Франківську. Наразі тут функціонує дитяча кімната, швейний коворкінг, соціальна бібліотека та тренінгова кімната.
На зустрічі з активістами ГО “Молода Просвіта” учасникам/цям розповіли про проект “Молодіжні радники поліції”. Він передбачає створення локальних офісів молодіжних радників поліцейських при училищах і коледжах Івано-Франківська. Автори проекту сподіваються, що залучення молоді до прийняття рішень та їх рівного сприйняття дозволить налагодити контакт не тільки в середині навчального закладу, але й за його межами, зокрема в родинах.
За час проведення майстерні була нагода побачити на власні очі, як взаємодіє громада з владою: побувати на громадських слуханнях, які були присвячені генплану міста, відвідати міський департамент молоді та спорту і поспілкуватися з представниками молодіжної ради, яка функціонує при департаменті. Також учасників/ць ознайомили з роботою незалежної “Івано-Франківської Молодіжної Ради” та проектами “Молодь і Влада” і “Помічник депутата”.
Поспілкуватися досхочу з різноманітними цікавими людьми у форматі “жива бібліотека” була нагода під час щотижневої міської події “Networking”. Цей проект передбачає, що на різноманітних місцевих локаціях збираються люди для живого спілкування. У такий спосіб організатори намагаються посилити комунікацію для можливої подальшої співпраці та спільних проектів.
Ще одним унікальним форматом не лише для Івано-Франківська, а й України, який був презентований під час майстерні, є проект платформи “Тепле місто” – громадський ресторан Urban space 100. Його ідея – об’єднати соціально активних людей (фактично співвласників ресторану) навколо розвитку міста. Відтак 80% прибутку ресторану направляється винятково на реалізацію громадських проектів у Івано-Франківську.
Також жоден з учасників/ць не залишився байдужим під час відвідин майстерні “Буквиця”, яка добре відома не лише своїми виробами, а й соціальними проектами. Тут можна було побачити в живу, як виготовляються футболки та як на них наноситься зображення. В результаті всі отримали подарунок від проекту – футболки з тематичними логотипами.
Не менш захоплюючою була екскурсія до інноваційної майстерні 3D Mania. Під час неї можна було побачити, як працює цифрове виробництво, що базується на новітніх 3D-технологіях.
Майстерня (Не)дитячої демократії стала першим проектом у співпраці ГО “МО “СТАН” та ЮНІСЕФ. У межах цієї співпраці заплановано ще два візити, про відбір на які буде оголошено незабаром.
Проект «Навчальні поїздки для молоді з обміну досвідом сталої участі в різних регіонах України» впроваджується ГО “МО “СТАН” у рамках програми ЮНІСЕФ «Посилення життєстійкості та підвищення громадської активності підлітків і молоді у східній Україні», яка впроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС).
Відгуки учасників та учасниць:
Даніїл Звонков, Лисичанськ
Івано-Франківськ дуже гарне і активне місто. І цю атмосферу активності мені б хотілося забрати з собою до дому. Мені дуже сподобалась ідея громадського ресторану Urban space 100. Він приносить не лише прибуток місту, а й фінансує проекти для громади. Також сподобався проект “Помічник депутата”. Це дуже круто, що молоді люди прийшли працювати, щоб покращувати місто. Я дуже хочу, щоб і в моєму Листчанську було так само.
Ксенія Малишенко, Сєвєродонецьк
Мені дуже сподобались люди, з якими ми познайомились під час проекту і місця, які ми відвідали. Особливо Промприлад. Я в захваті від наших тренерів і фасилітаторки. До поїздки у мене була ідея створити разом з друзями громадську організацію, і тепер я переконалася що вона правильна. Мені дуже сподобалася “жива бібліотека”, я ніколи раніше в такому форматі не брала участі. Просто підходиш, знайомишся і розмовляєш з людьми – це круто. Я обов’язково розкажу своїм друзям, щоб вони взяли участь у наступних воркшопах цього проекту.
Владислав Конєв, Сєвєродонецьк
Ця майстерня дуже корисний і важливий захід. Українцям зі Сходу та Заходу потрібно частіше мандрувати одне до одного і дивитися, як живуть люди в різних регіонах. Нам потрібно бачити, як працює взаємодія між бізнесом і громадськістю на прикладі закладів і організацій, де ми побували. Мені дуже сподобався Urban space 100 і Промприлад. У нас в області є Луганська молодіжна рада, як консультативнодорадчий орган. Хотілося б, щоб вона ефективніше працювала. От познайомилися з франківською молодіжною радою, то мені здалося, що до них більше дослухаються. Хотілося, щоб і в нас так було. Сподобалося, що тут більша консолідація між бізнесом і громадськістю.
Інна Сопельник, Сєвєродонецьк
Дуже сподобались люди і атмосфера, яка панувала під час проекту. Я в захопленні від Промприладу і хотіла там побувати, бо перед тим бачила його лише на макеті. Також Urban space 100, я дуже за ним сумувала, бо він мені дуже сподобався, коли я була вперше у Івано-Франківську. І взагалі це дуже круте місто. Коли приїду додому, обов’язково розкажу про те, який досвід отримала на цьому проекті і про ті можливості, які пропонує Стан для молоді.
Коментарі