bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Як у Кобеляцькому районі поліція співпрацює з «шерифами»

За словами правоохоронця, це селище Білики та Бутенківська ОТГ. Нагадаємо, що в Бутенках є два інспектори з охорони громадського порядку та громадське формування. А от з «нічним патрулем», куди входять звичайні жителі, не члени ГФ (такий був у селі Лучки Кобеляцького району три роки поспіль) поліція співпрацювати не має права.

Володимир Федан, начальник Кобеляцького відділу поліції

- Співпрацюємо з бутенківським формуванням, є у нас спільні патрулювання. Абсолютно повне взаєморозуміння. Ще співпрацюємо з Білицькою громадою, у них теж є громадське формування, з яким ми періодично спільно патрулюємо, влаштовуємо відпрацювання. Постійно ми цього робити не можемо, адже у нас немає на ці цілі спеціально людей. На свята вони теж залучаються і допомагають нам в охороні громадського порядку, – коментує головний поліцейський району.

На топ-фото: Володимир Федан, начальник Кобеляцького відділу поліції. Джерело фото: інтернет-видання Полтавщина.

 «Я не можу залучати сторонніх людей до патрулювання, щоб мене потім притягнули до кримінальної відповідальності»

Щодо села Лучки Кобеляцького району, де люди три роки поспіль патрулювали село вночі, у Володимира Федана думка інша. За словами правоохоронця, виходити в патруль зі звичайними жителями села поліція не може, адже ці люди не захищені законодавством.

- З Лучками ми не співпрацюємо у цьому напрямку. Працюємо лише з офіційними громадськими формуваннями. Ні, вони – молодці, що організувалися, я за них щиро радий. Але вони не роблять собі ніякого статусу, ніяк себе не реєструють… Я не можу зараз з ними разом патрулювати. Це все одно, що я підійду до перехожого і скажу: «Ану пішли зі мною». А потім, не дай Боже, щось з ним трапиться, питання перше до мене: «Навіщо ти його з собою взяв?» Те, що він добровільно виявив бажання, ні про що ще не каже. Я ж не цивільна людина – я відповідаю за нього. Я не можу залучати сторонніх людей до патрулювання, щоб мене потім притягнули до кримінальної відповідальності, - пояснює Володимир Федан.

Інша справа з представниками громадського формування з охорони громадського порядку. Як коментує правоохоронець, цих людей на законодавчому рівні охороняє держава:

- Якщо член ГФ під час спільного патрулювання з правоохоронцями отримує якісь тілесні ушкодження, то правопорушник, який їх наніс, буде осуджений за статтею, «спричинення тілесних ушкоджень співробітнику правоохоронних органів або особі, яка виконує функції». Ця людина захищена державою… хоча б так.

Як зазначає юристка проекту «Шерифи для нових громад» Олена Старюк, мова йде про ст. 342. Кримінального кодексу України, та ст. 17 Закону України  “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону”.

Не впевнений Володимир Федан і в тому, що у Лучках немає крадіжок саме через нічні патрулювання.

- Лучки – це одне з сіл, де викликів майже немає взагалі. Не тому, що вони там патрулюють, а тому, що воно стоїть в глушині, туди практично ніхто не їздить. Усі ексцеси, зазвичай, трапляються там, де густонаселений пункт. Це траси, промислові райони, – коментує правоохоронець.

Нагадаємо, лучани почали патрулювати у 2015 році, коли в них викрали корів. І навіть те, що село має всього один в’їзд, не зупинило тоді злочинців. На сьогодні у селі – жодної крадіжки. Люди впевнені, що саме через те, що створили «нічний патруль», ситуація зі злочинністю у їхньому населеному пункті покращилася. У квітні 2018 року в селі встановили відеокамери.

Володимир Федан погоджується, що село знаходиться від поліції далекувато, і говорить, що було б доцільно відкрити у тому районі поліцейську станцію. Нагадаємо, Лучки розташовані за 26 кілометрів до районного центру, а до дільничного – за 15.

- Необхідно вибрати так звану «золоту середину», де встановити цю станцію. Але треба, щоб громади вирішили, хто здатен «підняти» цей проект, – зазначає поліцейський.

Викрадачів корів вдалося затримати лише завдяки співпраці поліції та громади

Як розповідає Володимир Федан, злодіїв, які у 2015 році крали у Кобеляцькому районі корів, зокрема й у жителів села Лучки, затримали влітку того ж року.

- Коли я прийшов сюди на роботу, це якраз був 2015 рік, тут був бич крадіжок корів. Два чи три роки у районі працювала група, яка вирізала за раз по 2-3 корови. Ми влаштовували спільні нічні патрулювання у селах. І лише завдяки співпраці з громадою їх вдалося затримати. Ми координували один одного телефоном. Кружляли-кружляли та врешті-решт загнали цих людей в поле. Якби діяли нарізно, то нічого б не вийшло. І, якщо не помиляюся, минулого року вони отримали свій строк.

Згадує поліцейський і про погоню, яку влаштували бутенківці за крадіями 1 квітня 2018 року. Люди застали злодіїв, коли ті виносили інвентар з гаража місцевого жителя, влаштували за ними погоню та разом з поліцією затримали:

- Ця першоквітнева ситуація показала, наскільки добре, якщо в людей є наші телефони. Люди зателефонували, ми зреагували миттєво.

Володимир Федан вважає, що поліції набагато простіше працювати, коли громада допомагає. Говорить, якби у кожному ОТГ чи селі було громадське формування – було б дуже добре.

- Мені подобається співпраця з Біликами та Бутенківською ОТГ. Люди виходять, допомагають, патрулюють. Ми робимо спільні нічні рейди по місцях відпочинку молоді, в тому числі перевірку відпуску спиртних та тютюнових виробів неповнолітнім. Це дійсно дієво.

У районі – дві групи сектору реагування патрульної поліції

У Кобеляцькому районі дві групи сектору реагування патрульної поліції, які виїжджають на виклики жителів. Саме одна з цих груп і брала участь в затриманні крадіїв, за якими ганялися жителі Бутенків.

- У мене група не сидить в райвідділу. Їм там не можна знаходитися. Я забороняю. Якщо є виклик – то вони там, або ж патрулюють з точки останнього виклику, – зазначає Володимир Федан.

Працюють правоохоронці з групи сектору реагування патрульної поліції по 12 годин. Потім їх замінює інша бригада.

- Дві групи заступили. 12 годин відпрацювали. Потім їх замінюють. Плюс на добу у мене заступає ще й слідчо-оперативна група, яка обслуговує виклики, що мають кримінальний характер, – додає поліцейський.

Довідка

Бутенківська ОТГ

Населення – 4200 людей

Включає 12 сіл

Відстань до районного центру (м.Кобеляки) – 14 кілометрів.

Білики — селище міського типу.

Населення становить біля 5000 осіб (дані з Вікіпедії).

Відстань до районного центру – 15 кілометрів.

Лучки – село

Населення – 420 людей

Відстань до районного центру – 26 км.

Автор: Людмила Чванько, журналіст.

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Шерифи для нових громад» за фінансової підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Міжнародного Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров’я» та Громадською організацією «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду «Відродження» та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Контакти

  • https://www.facebook.com/ukrainiansheriff/?ref=bookmarks
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.