Основні правила виїзду громадян України за кордон, які не досягли 16- річного віку.
З настанням літніх канікул актуальним є питання виїзду дітей за кордон у супроводі одного з батьків або з іншими членами сім’ї.
Відповідно до п. 3 ст. 313 Цивільного кодексу України - фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом.
Згїдно Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 р. №57 (у редакції постанови КМУ від 14.02.2018 р. №76) виїзд з України громадян, які не досягли 16и- річного віку, здійснюється за згодою обох батьків (усиновлювачів) (далі - батьки) та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку.
Виїзд з України громадян, які не досягли 16 - річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:
1) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску;
2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків:
- якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутні у пункті пропуску;
- якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16 - річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном;
- у разі пред’явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:
*** свідоцтва про смерть другого з батьків:
*** рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
*** рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
*** рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним:
*** рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16 - річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
*** довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України (під час супроводу дитини за кордон у супроводі одинокої матері);
*** виданої органом державної виконавчої служби довідки про наявність заборгованності із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.
Виїзд з України громадян, які не досягли 16 - річного віку,в супроводі осіб, які уповноважені обома батьками, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою обох батьків.
Відповідно до ч.5 ст. 157 Сімейного кодексу України - той із батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, сасостійно вирішує питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку, за наявності довідки, виданої органом державної виконавчої служби, про наявність заборгованності зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.
Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів видається органом державної виконавчої служби у порядку, встановленому законом.
За додатковою інформацією та консультаціями просимо звертатись до відділу “Вугледарське бюро правової допомоги” Маріупольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: Донецька область, м. Вугледар, вул. Трифонова 22, тел. 066-86-89-894.
Єдиний телефонний номер ситеми безоплатної правової допомоги України 0 800 213 103
Коментарі