Дуже важливо доносити до людей якомога більше важливої, корисної, неупередженої інформації про судову систему України. Це один з основних шляхів вирішення проблеми недовіри громадян до судів. І робити це мають не лише самі працівники судової системи, а й представники інших профільних органів влади, адвокати, журналісти, громадські активісти.
Такий висновок зробили учасники відкритого громадського обговорення щодо перебігу судової реформи в області й Україні загалом, організованого Комітетом виборців України в середу, 28 лютого, в Рівному.
На заході, зокрема, обговорили результати вивчення бачення громадських лідерів та експертних груп щодо обізнаності громадян з перебігом судової реформи. Його проводили представники КВУ наприкінці 2017 року в різних містах України, в тому числі в Рівному. Темами дослідження і відповідно обговорення були: поліпшення прозорості судової системи, подолання корупційних ризиків у системі судочинства, фінансове забезпечення судів та інструменти контролю над суддями.
Як показали результати осінніх опитувань, половина респондентів чітко усвідомлює, що є контролюючі органи, а також механізми й інструменти фінансової і процедурної підзвітності суддів. Але вони плутаються в меті створення кожного з них та погано орієнтуються у функціональному наповненні електронного суду.
Опитані лідери громадської думки вважають однією з найбільших проблем судової влади – корупцію. 71,3% респондентів вважає, що часткове зняття недоторканності з суддів зменшить рівень корупції в судах. При цьому, 87,5% опитаних переконані, що варто стимулювати оновлення суддівського корпусу за рахунок молодих фахівців.
Але ключовим висновком більшості учасників осіннього дослідження було те, що судова реформа є однією з найменш відомих для суспільства.
Під час обговорення начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області Віктор Вдовиченко до позитивів реформи відніс впровадження різних сучасних електронних сервісів. Зокрема, Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Завдяки їй на сьогодні жоден з працівників суду не може вплинути на розподіл справ між суддями. І ця норма закону в нашій області виконується повністю. Крім того, нині у всіх судах Рівненщини є система відеоконференц-зв’язку. Це спрощує доступ громадян до судів.
«Особисто для мене сайт судової влади є дуже корисним, – сказала Юлія Щербяк, адвокат, заступник голови Ради адвокатів Рівненської області. – І я рекомендую своїм клієнтам користуватися цим ресурсом. А те, що є відеоконференції – надзвичайно спрощує життя всім учасникам судового процесу».
Секретар Ради адвокатів Рівненської області, адвокат Ігор Солімчук наголосив на недостатньому матеріально-технічному забезпеченню в більшості наших судів. Зокрема, приміщення для проведення судових засідань часто не відповідають вимогам. Крім того, пан Солімчук вважає, що недовіра громадян до загалом до влади і до судової, зокрема, бо люди не бачать, щоб порушники були притягненні до належної відповідальності.
Про проблеми з приміщеннями в наших судах говорив і Сергій Іллюк, регіональний координатор із зв’язків з громадськістю Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Зокрема, він розповів, що в деяких судах у конвойних кімнатах часто утримується більше осіб, ніж того вимагають стандарти. Це призводить до того, що частина затриманих, враховуючи цей фактор, збирають матеріали і збираються подавати позови про порушення їхніх прав. І в них є значні шанси виграти такі справи. Також у багатьох судах недостатньо місця для роботи і помічників суддів. Крім того, деякі наші суди зовсім не пристосовані для осіб з інвалідністю: пандусів або немає, або вони неякісні, не працюють кнопки виклику тощо.
«Про суд говорять всі, а найменше – фахівці, які обізнані з існуючими проблемами в судовій системі та, головне, знають як їх подолати уже найближчим часом, – сказав заступник голови Апеляційного суду Рівненської області Степан Шимків. – Не заперечую, є справедливі нарікання на суд, наприклад, коли відбувається зволікання розгляду справи. Але громадськість повинна розуміти, що нерідко одна зі сторін навмисне з тих чи інших причин уникає розгляду справи. І в кожній справі є дві сторони, одна з яких з суду виходить переможцем, інша – програє, нерідко вважаючи, що переміг той, хто профінансував суддю. І так триватиме до тих пір, доки суспільство не почне виховувати повагу до права. Коли ми навчимося поважати Закон, громадськість почне вірити в те, що судді приймають законні і справедливі рішення».
Як позитив, частина учасників обговорення відзначили запровадження в судах прес-служб. Вони займатимуться публічними зв’язками, доводитимуть до людей інформацію про те, що робиться в судах, про проблеми в них та інше. Таким чином, суди зможуть стати відкритішими для громадян і це сприятиме збільшенню довіри до судової влади.
Громадське обговорення проводилося в рамках проекту «Підвищення обізнаності громадськості щодо стану та ходу судової реформи на місцевому та національному рівнях», що виконує ВГО «Комітет виборців України», в рамках Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя».
Коментарі