bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

У Запоріжжі обговорили законопроект 6240 про участь ВПО у місцевих виборах
24.07.2017

У понеділок  17 липня 2017 року у Запоріжжі було проведено публічне обговорення законопроекту 6240 «Про забезпечення доступу до виборчих прав ВПО та інших мобільних всередині країни громадян».

Публічне обговорення даного законопроекту передбачає організацію ряду дискусій з 11 по 24 липня у 7 містах України. Попередньо було обрано Одесу, Львів, Вінницю, Запоріжжя, Дніпро, Краматорськ та Харків як місце проведення дискусій. Проект ініційовано спільно Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES), Громадянською мережею ОПОРА та Громадським холдингом «Група впливу» за підтримки Посольства Великої Британії в Україні, Міністерства міжнародних справ Канади та USAID.

На базі Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки 25 активістів, представників неурядових організацій, академічного кола на державних органів, що співпрацюють із внутрішньо переміщеними особами у галузі права обговорили проект законодавчого нововведення щодо доступу переселенців до місцевих виборів.

Експертними спікерами заходу виступили :

  • Денис Ковриженко, старший радник з юридичних питань IFES (Міжнародна фундація виборчих систем);
  • Олександр Клюжев, аналітик Громадянської мережі "ОПОРА";
  • Роман Кисленко, аналітик Громадського холдингу "Група впливу".

Передумовою до дискусій було реєстрація у Верховній раді 27 березня цього року законопроекту №6240 , ключовим аспектом якого є  спрощення процедури реєстрації виборців та усунення прив’язки виборчої адреси виборця до реєстрації його місця проживання. На сьогоднішній день проект ще не пройшов комітет правової політики. У разі прийняття даний закон сприятиме інтеграції ВПО у нові громади за рахунок доступу до управління громадою через голосування на місцевих виборах.

На сьогоднішній день мова йде про більш як 1,5 мільйонів осіб в Україні, що офіційно зареєстровані як ВПО, що складає близько 4% виборців. Протягом обговорення було зауважено, що не дивлячись на досить численну групу серед політичних кіл існує  риторика, що переселенці не є електоратом тих чи інших політичних партій. Як наслідок,  можна спостерігати низьку політичну волі до вирішення політично та законодавчо сенситивного питання. Зокрема,  було наголошено важливу роль громадянського суспільства у ініціалізації даного законопроекту.

Інший ризик,  що обговорювався, було дотримання транспарентності виборчого процесу та виключення можливості дублювання голосів виборців у декількох громад. Для цього законодавчо передбачається ценз осідлості – тривалістю зареєстрованого перебування громадянина на території нової громади. Після першого обговорення у ВР часові рамки осідлості для переміщених осіб було знижено із 1 року до 6 місяців.

Крім того,  Олександр Клюжев,  спікер від Громадянської мережі "Опора" наголосив, що ризик подвійного голосування мінімальний через те, що в Україні розроблено досить якісний реєстр виборців.  Аналітик привів приклад Грузії,  що зазнала проблем із дублюванням голосів при допуску переселенців із окупованих територій Південної Осетії та Абхазії. Український реєстр автоматично виключатиме можливість повторного голосування у іншій місцевості після реєстрації у новому місці для голосування. Сьогодні виборець право сам ініціювати перевірку своїх даних у виборчому реєстрі.

 

Як зазначили учасники дискусії, виборче право є головною ознакою громадянина. Ініційований законопроект запустив більш широку дискусію,  аніж участь ВПО у місцевих виборах. Проект закону також стосується питання реалізації активного та пасивного виборчого права для трудових мігрантів та осіб, що проживають у відмінних від місця реєстрації громадах.

Матеріал підготовлений у рамках спеціального медіа-проекту «Інформація для свідомих дій: почуй голос постраждалих внаслідок конфлікту на сході України», що  впроваджується Ресурсним центром ГУРТ за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. 

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.