Професійне свято рибалки в Україні було встановлено в 1968 році Указом Президії Верховної Ради від 1 листопада, а офіційно його почали святкувати в другу неділю липня. Зроблено це було з метою зміцнення престижу цієї професії.
Цього року День рибалки відзначається 9 липня. Незважаючи на те, що свято є професійним, цей день з задоволенням відзначають і прості любителі посидіти на березі з вудкою. У День рибалки в різних регіонах стало вже доброю традицією проводити конкурси та змагання, участь в яких беруть не тільки професійні рибалки, а й звичайні риболови.
У зв’язку з цікавим приводом, а також з закінченням нересту на водних ресурсах в регіонах України, вважаємо за потрібне нагадати основні нормативно-правові засади любительского лову риби. Любительський лов риби, інших водних живих ресурсів здійснюється*:
Право безплатного рибальства на водоймах, де впроваджене платне рибальство, а також на тих, що закріплені за громадськими об’єднаннями, надається (за наявності відповідного посвідчення): інвалідам I та II груп; учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС I та II категорій, а також дітям до 16 років.
Любительський лов риби, інших водних живих ресурсів в літній період, у строки від скресання криги і до льодоставу (за винятком забороненого нерестового періоду), дозволяється:
Звертаємо увагу, що вищеназвані особи-пільговики мають право на безоплатний лов риби з берега і човна. А дітям до 16 років самостійний лов риби дозволяється тільки з берега.
За порушення правил рибальства передбачається, як адміністративна так і кримінальна відповідальність, а саме:
Згідно ст. 85 ч. 3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за вчинення порушень правил рибальства передбачена відповідальність від попередження до накладення штрафу:
Згідно ст. 85 ч. 4 КУпАП за грубе порушення правил рибальства, наприклад: рибальство із застосуванням вогнепальної зброї чи електроструму, будь-яких вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, або промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел, та вилов водних живих ресурсів у розмірах, які перевищують встановлені ліміти – тягне за собою накладення штрафів:
Порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу відповідно до ч. 1 ст. 88-1 КУпАП тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.) з можливою конфіскацією об’єктів тваринного світу.
Відповідно ч. 1 ст. 249 вже Кримінального кодексу України за незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, якщо воно заподіяло істотну шкоду, карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн.) або обмеженням волі на строк до трьох років.
За ті самі діяння згідно ч. 2 ст. 249 КК України, якщо вони вчинені із застосуванням вибухових, отруйних речовин, електроструму або іншим способом масового знищення риби, звірів чи інших видів тваринного світу або особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, караються штрафом від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3400 до 6800 грн.) або обмеженням волі на строк до трьох років, чи позбавленням волі на той самий строк.
Крім штрафу за незаконний вилов правопорушнику нараховується ще збитки за кожну виловлену рибину, незалежно від її розміру та ваги. Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1209 від 21.11.2011 встановлено певні такси для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах України в грн:
судак – 510; сом – 425; щука – 340; сазан – 306; білий амур, білизна,товстолоб – 255; лящ – 170; чехоня, в’язь – 136; лин – 119; плітка, синець – 85; краснопірка – 68; підуст звичайний, плоскирка – 34; окунь, верховодка, карась сріблястий, йорж звичайний, в’юн та інші – 17.
Згідно з данними Сумирибоохорони, було встановлено весняно-літню заборону на лов риби, інших водних біоресурсів у рибогосподарськтих водних об’єктах ( Наказ Сумирибоохорони від 20.03.2017 № 32).
Тим не менш, за нерестовий період 2017 року інспекторським складом Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Сумській області в ході проведення заходів з охорони водних біоресурсів було викрито 109 порушень правил рибальства, з них:
за ст.85-1 КУпАП (виготовлення, збут, зберігання чи реклама заборонених знарядь добування, збирання об’єктів тваринного або рослинного світу) - 1 порушення;
У порушників вилучено 233 одиниць заборонених знарядь лову, а саме 232 сіток та 1 перетворювач електроструму з підхваткою.
Нараховано збитків рибному господарстві на суму 52 516,5 грн.
В суди області направлено 71 справу для притягнення порушників до адміністративної відповідальності.
Сумська громадська приймальня УГСПЛ закликає громадян бути відповідальними та дотримуватись визначених правил рибальства. _________________________________________________________ *Згідно з Наказом Держкомітету рибного господарства України від 15.02.1999 р. №19 «Про затвердження Правил любительського і спортивного рибальства та Інструкції про порядок обчислення та внесення платежів за спеціальне використання водних живих ресурсів при здійсненні любительського і спортивного рибальства».
Підготовлено у громадській приймальні УГСПЛ у Сумах
Коментарі