У Черкасах відбулося громадське обговорення проекту обласної програми «Електронна Черкащина» Проект п’ятирічного наміру обговорили у прес-центрі обладміністрації. Участь у обговореннях взяли представники громадських організацій, ІТ-сектору та влади. Подані пропозиції будуть відображені в проекті програми, що заплановано внести на розгляд наступного засідання обласної ради.
Голова правління Фундації «Паритет», Сергій Слинько, інформував, що проект програми електронного врядування був розроблений Фундацією «Паритет» та обговорений громадською радою при Черкаській ОДА. Узгоджений варіант у грудні минулого року був поданий на розгляд адміністрації. Обласна адміністрація створила робочу групу, яка працювала над його доопрацюванням.
Серед основних загальних проблем запровадження даного проекту є – слабка матеріально-технічна база та низький рівень фінансування.
Радник голови ОДА із ІТ технологій Олена Лісіцина зауважила, що потрібно запровадити безкоштовні альтернативи для вирішення цього питання:
− Кожна маленька чи велика компанія стикається з такими проблемам, але вони не купують дорогі ліцензії та програми, вони користуються безкоштовними. Над ними працюють всі ІТ-спеціалісти світу і вони весь час розвиваються. Можна почати з безкоштовних програм, а вже потім з часом купувати всі пакети, ліцензії.
− Вартість однієї ліцензії 130$, щоб встановити всю систему – 115000 тис. $. Таких коштів ОДА не має, тому нам потрібно знайти максимально бюджетний варіант − прокоментував директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікації з громадскістю Черкаської обласної державної адміністрації Сергій Пасічник.
− Беремо досвід інших міст і щось робимо, основна задача штовхнути камінь, щоб він почав рухатись. Звісно ж, в бюджеті коштів зараз не має, але наша задача заставити рухатись і вже потім кошти знайдуться, – прокоментував виконавчий директор фундації «Паритет» та член виконкому міськради Сергій Гончар.
Важливим є досвід європейських країн, таких як Грузії, Естонії - зауважив Директор КП «Дирекція парків» Микола Бондаренко:
− В Естонії вся система електризована, є спеціальна картка, завдяки якій можна сидячи вдома нарахувати собі певні пільги, проголосувати на виборах, розрахуватися в таксі і т.д.
В ході обговорень були надані такі пропозиції:
- використовувати наявні безкоштовні програми для електронного врядування;
- купувати ліцензії поступово, одна за одною, придбавши з часом повний пакет ліцензованих програм;
- вдосконалення наявної системи е-врядування OPTIMA;
- провести аудит обладнання, що вже використовується в адміністрації та структурних підрозділах;
- залучення ресурсів програми «бібліоміст» для впровадження, яка надає фінансову підтримку публічним бібліотекам на конкурсній основі, зокрема за допомогою конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету», «Конкурсу співпраці бібліотек з місцевими громадами», «Навчально-інноваційні бібліотеки», «Бібліотека йде в люди» і т.д.);
- використати досвід міст України та країн Європи (наприклад Грузії, Естонії)
- працювати над залученням міжнародної фінансової допомоги для впровадження програми.
Вході обговорення С. Пасічник інформував, що програма «Електронна Черкащина» буде доопрацьована та винесена на розгляд на наступну сесією обласної ради. Протягом тижня департамент чекатиме на відгуки і конкретні пропозиції від учасників на електронну ел.пошту департаменту - [email protected].
Програму «Адвокатування прийняття та впровадження обласної програми «Електронна Черкащина» координує фундація «Паритет». Проект фінансується TI-Секретаріатом та Hewlett-Packard з сприяння Transparency International.
Коментарі