20 листопада, у Всесвітній день відмови від паління, громадськість презентувала результати загальнонаціонального опитування (омнібус), проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) у жовтні 2014 р., із запитаннями щодо поширеності паління, рівня відмови від паління та рівня споживання нелегальних цигарок. В опитуванні взяло участь 2025 респондентів*.
Дані опитування порівнювали з відповідями на аналогічні запитання у омнібусі, проведеному у лютому 2013 р., а також з раніше проведеними опитуваннями репрезентативних вибірок українського населення. Основні результати опитування:
«Поширеність паління продовжує знижуватися. В той же час це відбувається не стільки тому, що люди кидають палити, скільки через те, що нові курці не встигають змінювати старих, які, на жаль, помирають раніше, ніж некурці. Тому для України тепер стає актуальнішою проблема організації допомоги у припиненні паління, яка, безумовно, доповнить важливі законодавчі регулювання цієї сфери, прийняті державою у попередні роки», – говорить Тетяна Андрєєва, кандидат медичних наук, експерт з охорони громадського здоров’я та головний редактор журналу «Tobacco Control and Public Health in Eastern Europe».
За останні три роки в Україні набули чинності кілька законодавчих актів щодо регулювання сфери обігу та вживання тютюну, які призвели до значного скорочення рівня споживання та поширеності паління у 2007-2014 роках: за даними Держстату, щороку курців в Україні стає на 250 тис. менше. На жаль, частина їх передчасно помирають через хвороби, пов’язані із тютюновою залежністю.
«Українці палять менше. За даними Державної служби статистики, рівень споживання (реалізації) сигарет за перші 3 квартали поточного року зменшився на 0,45 мільярдів штук у порівнянні з аналогічним періодом 2013 року. За даними звіту Філіп Моріс за 3-й квартал, реалізація сигарет знизилася на 2%», – зазначив Андрій Скіпальський, Голова правління ГО «Життя», керівник Українського центру контролю над тютюном.
Однак держава поки ніяк не допомагає курцям позбутися тютюнової залежності. «Курці потребують допомоги. Коли законодавчі заходи ефективно спонукають курців до спроб відмовитись від куріння, важливо, щоб для них була доступною професійна допомога. Така допомога має надаватися як у межах первинної ланки охорони здоров’я, так і через спеціалізовані служби, наприклад, телефони довіри, досвід впровадження яких вже є в Україні. Важливо, щоб держава взяла на себе підтримку таких потрібних для населення послуг, і джерела фінансування також відомі - це поступове підвищення тютюнових акцизів», – підсумував головний лікар Київського центру здоров’я Отто Стойко.
Детальнішу інформацію про динаміку поширеності паління, споживання тютюну можна подивитися в другому національному звіті, який узагальнив ситуацію на кінець 2013 року (http://moz.gov.ua/docfiles/Zvit-tutun-control2.pdf).
* Дослідження проводилося Київським міжнародним інститутом соціології з 6 по 27 жовтня 2014 р. на замовлення ГО «Центр громадянського представництва «Життя». Польовий етап тривав з 9 по 18 жовтня 2014 р. Опитування проводилося в 110 населених пунктах (PSU) у всіх областях України, окрім АР Крим. У Луганській області опитування проводилися тільки на територіях, що контролюється Україною, у Донецькій області дослідження проводилося і на територіях, що контролюються, і на територіях, що не контролюються Україною. В результаті польового етапу зібрали 2025 анкет.
Коментарі