За результатами минулорічної діяльності в сфері подолання епідемії ВІЛ/СНІДу Україна вперше досягнула значного поступу. В 2013 році в Україні вперше зафіксовано зниження нових випадків СНІДу на 7% (з 10 073 в 2012 р. цей показник знизився до 9 362 в 2013 р.). Ще більш вражаючими є зрушення в полі смертності від СНІДу – зниження на 10% ( з 3870 в 2012 р. до 3514 в 2013 р.). Збільшення бюджету на закупівлю ліків, яке вимагали ЛЖВ-активісти, дозволили МОЗу на 40% збільшити кількість людей, які отримують лікування до 55 784 пацієнтів. Саме розширення програми лікування для ВІЛ-позитивних людей стало ключовим каталізатором зменшення смертності та нових випадків СНІДу.
Про це на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі зазначили представники ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» та Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань.
Більше того, серед тих 3514 пацієнтів, які померли від СНІДу в 2013 році, лише 422 хворих (близько 12%) отримували лікування більше року, основна ж маса смертей пов’язана з невчасним встановленням діагнозу та пізнім початком прийому препаратів. Разом з тим, якщо Україна не продовжить фінансувати розширення лікувальних програм, то ці здобутки будуть знівельовані розвитком епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні.
«Те, про що ми говорили більше десяти років на всіх рівнях стало реальністю – програми лікування зупиняють епідемію ВІЛ/СНІДу. Це ключ до подолання епідемії в Україні, адже при подальшому розширенні лікувальних програм, а також програм з догляду та підтримки для ВІЛ-позитивних людей, лікування почне впливати на епідемію ВІЛ/СНІДу як профілактика. Стовідсотковий доступ до лікування для всіх, хто його потребує – запорука успіху в цій боротьбі.» – зазначив Володимир Жовтяк, голова Координаційної ради ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ»
Питання подолання епідемії України є важливим з огляду як і на величезну кількість хворих, які потребують лікування, догляду та підтримки (за оціночними даними в Україні проживають 240 000 ВІЛ-позитивних людей), так і на те, що особи працездатного віку (25-49 років) становлять дві третини всієї спільноти ВІЛ-позитивних громадян України. Разом з тим, саме особи 25-49 років найчастіше (85%) помирають від СНІДу.
«Для того, щоб не втратити цих позитивних трендів Україні до кінця року потрібно лікувати 65 898 ВІЛ-позитивних громадян. Єдиний шлях, який зараз дозволить Україні втримати ці позитивні тенденції – добра воля фармацевтичних компаній, які зрозуміють ситуацію, в якій знаходяться пацієнти і держава та вийдуть на торги МОЗу з цінами не вище минулорічних. Це дозволить уникнути різкого збільшення смертей ВІЛ-позитивних громадян України в майбутньому.» – зазначає Олена Єщенко, тимчасово виконуюча обов’язки голови Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань.
Коментарі