У кризових ситуаціях, соціальні мережі сповнені численними оновленнями про розвиток подій, закликами про допомогу та порятунок. Будь-яка інформація в такі моменти є критичною у формуванні реакції людей, тому журналістам надзвичайно важливо оперувати лише перевіреними фактами.
Підручник з верифікації даних (The Verification Handbook) - це інноваційний он-лайн ресурс для журналістів, який надає покрокові інструкції щодо використання контенту від користувачів (using user-generated content) під час створення журналістських матеріалів.
Цей посібник пропонує найкращі приклади та методики перевірки даних та використання інформації від користувачів. Також в посібнику описані дієві поради, як можна підготувати редакцію до роботи під час надзвичайних ситуацій, як відрізнити правду серед чуток чи фейкових новин.
Один із розділів посібника наводить приклад українського проекту. Мова йде про проект моніторингу порушень під час парламентських виборів 2012 в Україні «ElectUA», який реалізувала МГО «Інтерньюз-Україна». Проект був спрямований на залучення громадян до фіксації порушень під час парламентських виборів-2012 та візуалізації отриманих даних на віртуальній мапі. Усі охочі – громадяни, представники ЗМІ та громадські активісти – у будь-який час мали змогу повідомляти про порушення виборчого законодавства на сторінці проекту, через соціальні мережі Facebook та Twitter, SMS чи гарячу лінію. На інтерактивній мапі відображалося два шари повідомлень: отримані, що проходили модерацію, та перевірені. Над проектом працювали 23 координатори в різних областях України та команда модераторів у Києві, яких спеціально навчили верифікації та аналізу даних. Інформацію, яку детально перевіряли, могли використовувати інші правозахисники чи юридичні організації, міжнародні експерти.
Підручник з верифікації даних (The Verification Handbook) опублікований англійською мовою Європейським центром журналістики (EJC). Упорядником виступив Крег Сільвермен (Craig Silverman).
Для усіх зацікавлених в практичному застосуванні запропонованих у посібнику методик, упорядники пропонують провести тренінг. Свою заявку можна залишити на он-лайн ресурсі в розділі «Training». За достатньої кількості заявок з однієї країни, організатори обіцяють приїхати і за мінімальні кошти навчити практичному застосуванню описаних практик.
Дізнайтеся деталі щодо підручника за лінком.
Коментарі