bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Статут територіальної громади: як забезпечити належні умови на місцевому рівні
16.05.2025

Статут територіальної громади: забезпечуємо умови для використання інструментів громадської участі на місцевому рівні.

  • Яким має бути статут: це «мала конституція» чи велика збірка законодавства та історій про громаду?

  • Як  зробити статут зрозумілим для всіх жителів та уникнути юридичних помилок?

  • Якої підтримки з боку інститутів громадянського суспільства щодо напрацювань якісного статуту потребують громади?

  • Як залучити жителів до процесу розробки статутів громади?

  • «Жодних пропозицій не було»: ми все врахували або не достукались до жителів?

  • Як члени мережі Ресурсних центрів із розвитку місцевої демократії можуть посилити один одного та взаємодію з громадами?

  • Які існують виклики подальшого практичного використання інструментів демократії в умовах військового стану?

На такі важливі питання відповідали та надавали практичні  поради учасники конференції партнерських громад наприкінці минулого тижня, організованої ГО «Громадська ініціатива Луганщини» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». До розмови доєдналися представники громадських організацій, які працюють безпосередньо в громадах Київської, Черкаської, Чернігівської, Миколаївської, Херсонської та Волинської областей, а також саме представники територіальних громад, які мали можливість за допомогою експертів розробити статути.     

На початку обговорення Олексій Орловський,  директор програми «Демократія та належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження», зазначив, що в цей день рівно рік, як Верховна Рада проголосувала за зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування України» та потім з’явилися обов’язкові норми щодо статутів територіальних громад и це дуже символічно: «Зараз є величезний попит від органів місцевого самоврядування на розробку статутів. Фонд допомагає громадам. Тому процес йде, більш того ми підтримали підготовку методичних рекомендацій та типового модельного статуту, щоб задовольнити потреби більшості громад».

У фокусі дискусії були різноманітні аспекти процесу розробки документу та привернення уваги к питанням, які виникали під час роботи та адвокації. Важливо, що в процесі обговорення надавалися поради для органів місцевого самоврядування, які розпочинають розробляти статути та не мають підтримки з боку зовнішніх експертів. 

Отже декілька акцентів та порад від громад та партнерів.

  • Ми закликаємо всі громади розпочинати вже сьогодні, тому що процес розробки статуту має бути якісним. Головне питання – залучення жителів. Ми маємо знати, хто живе в нашій громаді, скільки у нас молоді, внутрішньо переміщених осіб, які канали комунікації існують, які інтереси тощо. Зараз саме час за допомогою громадських організацій відбудовувати діалог та довіру в громаді.

  • Наявність статуту додає преференцій в роботі з міжнародними донорами та в процесі залучення інвестицій. Окрім стратегії розвитку має бути регламентовані форми громадської участі жителів.

  • Важливо, щоб самі представники влади розуміли, для чого потрібен статут. Не потрібно дублювати інші документи, статут має закладати філософію взаємовідносини між владою та жителями.

  • Для інформування та залучення жителів до процесу важливо використовувати всі можливості, наприклад старостати, місця надання послуг, заклади освіти, існуючі сучасні канали комунікації, месенджери тощо.

  • Важливо донесення інформації до жителів через візуалізацію ключових положень статуту.

  • Важливо враховувати сучасні умови та передбачити використання електронних форматів/сервісів для забезпечення практичного використання інструментів громадської участі. 

Також учасники звертали увагу на необхідність роз’яснень та рекомендацій стосовно деяких статей нового законодавства, розробки статутів в громадах, де зараз органи публічної влади представлені військовими адміністраціями та багато іншого.

Діяльність відбувається ГО «Громадська ініціатива Луганщини» в рамках проєкту «Забезпечення умов для розвитку та використання форм громадської участі 3-х територіальних громад Київської області» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». 

Контакти

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.