bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Як відбудовується Макарівська та Великодимерська громади після окупації: прозорість і виклики
24.04.2025

З січня по березень 2025 року команда громадської організації “Агентство розвитку територій” реалізовувала проєкт “Прозора відбудова об’єктів соціальної інфраструктури у громадах Київської області”.

У рамках проєкту ми забезпечили прозорий моніторинг витрат бюджетних та донорських коштів на відновлення 15 об’єктів соціальної інфраструктури на території Макарівської та Великодимерської територіальних громад на Київщині, серед яких адміністративні приміщення, заклади освіти, культури та охорони здоров’я.

Це громади, які постраждали від війни. Вони були в окупації на початку повномасштабного вторгнення росії, тож потребували відновлення і перепрофілювання економіки, багато задач залишаються актуальними й зараз.

- Під час окупації у нашому селі загинуло 16 чоловік, дев’ять - це наші жителі села, і решта - це жителі інших населених пунктів. Зруйновано повністю у нас було дев’ять будинків житлових. Люди отримали сертифікати на купівлю житла, - говорить Володимир Йовенко, староста села Шевченкове Броварського району Київської області.

У громадах, де ми проводили моніторинг, активно триває відбудова, проте важливими залишаються питання пріоритетності та прозорості цих процесів. Експерти підкреслюють, що залучення громадськості є ключовим для успішного відновлення. Громадський сектор може допомагати на етапах планування, збору потреб, підготовці проєктів і контролю, моніторингу виконання робіт, запобігання корупції.

Одним з вдалих прикладів відбудови є Тимчасовий освітній простір в Богданівці. Богданівський ліцей, замість якого побудували тимчасовий простір, був повністю знищений під час боїв з окупантами. Тепер же діти знов мають повноцінний доступ до освіти.

- Простір облаштований повністю, він є автономним, також він є доступний для маломобільних груп. І він забезпечує не тільки навчальну роботу, а й також гурткову роботу. Дуже подобається всім те, що у нас працює тьютор, і вона займається саме розподілом дня учнів, складає графік гурткової роботи і також проводить різні активності. Важливим ще є те, що в такому приміщенні, не маючи навчального закладу, в такій ситуації, як склалась у нас, працює самоврядування. Учні після уроків мають можливість залишитися і займатися своїми справами, готуватися до свят, так як сам тьютор працює до 18:00, - розповіла Людмила Дейко, директорка Богданівської гімназії Великодимерської селищної ради, керівниця Тимчасового освітнього простору.

На жаль, не всі об’єкти моніторингу можна назвати вдало відновленими чи відбудованими. За результатами моніторингу профільні експерти встановили, що лише два об’єкти повністю відповідають сучасним будівельним нормам, зокрема вимогам безбар’єрності та енергоефективності. Три об’єкти перебувають у процесі відбудови, тому оцінити їх доступність наразі неможливо. Разом з тим, проєктна документація передбачає, що всі норми врахують при будівництві.

- На сьогоднішній день хотілось би вам сказати, що у Богданівському старостинському окрузі уже майже всі об’єкти, які були пошкоджені, або ж відновлені, або відновлюються. На сьогоднішній день у нас робиться капітальний ремонт медичної амбулаторії нашого села, відбудовується садочок і буквально з вчорашнього дня визначився підрядник, який буде відбудовувати наш навчальний заклад, - сказав Юрій Безпалий, староста Богданівського старостинського округу.

Щодо більшості об’єктів моніторингова група виявила ряд недоліків: недостатньо професійний господарський підхід до створення проєктної документації. Зокрема, відсутній або з формальним підходом оформлені завдання на проєктування, ігнорування державних будівельних норм стосовно складу і змісту документації, повна відсутність виконавчої та дозвільної документації тощо.

Будівлі відновлюються із залученням коштів різних бюджетів та рівнів. Частина об’єктів отримали фінансування з державного та місцевого бюджету. П’ять об’єктів повністю відновили коштом спонсорської допомоги. Ризиків дублювання фінансування проєктів з різних джерел чи ознак завищення вартості робіт по об’єктах, які підлягали моніторингу, не зафіксовано.

Разом з тим, ми встановили, що оцінка громадської думки на етапі підготовки проєкту не проводилась. Пріоритетність відбудови визначалась або ж органом місцевого самоврядування, або ж донорською організацією. Однак і Макарівська, і Великодимерська селищні ради подбали про доступ громадськості до інформації про відбудову об’єктів, висвітлюючи всі етапи відновлення і на офіційних вебсайтах селищних рад, і у профільних групах соцмереж.

Профільні експерти надали відповідні рекомендації керівництву громад та балансоутримувачами об’єктів, які підлягають моніторингу, щодо усунення виявлених недоліків. 

Зазначимо, що такі рекомендації справді дієві. За підсумками попередніх моніторингів у Макарівській громаді вже активно впроваджуються зміни для забезпечення безбар’єрності та енергоефективності.

Зокрема, у навчальному корпусі Макарівського медичного фахового коледжу, Плахтянській гімназії, Макарівському управлінні соціального захисту населення, Макарівському ліцеї №2 та Макарівській багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування вже виконують рекомендації, надані за підсумками під час попередніх моніторингів. Завдяки цьому приміщення стануть доступнішими для людей з інвалідністю та енергоощаднішими.

Результати моніторингу презентовані Агентством розвитку територій представникам Макарівської та Великодимерської селищних рад, а також громадськості. Дані результатів моніторингу висвітлені на Big Recovery Portal.

Контакти

  • Мирослава Липа

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.