Вперше в Україні ГО матимуть змогу зареєструватися повністю онлайн — через портал “Дія”, без фізичної присутності та паперових документів. Це — важливий крок не лише у сфері цифровізації, а й у відновленні суб’єктності громадських ініціатив.
До розробки й адвокації постанови “Про реалізацію експериментального проєкту щодо забезпечення можливості діяльності громадської організації на підставі модельного статуту” долучилась команда Українського незалежного центру політичних досліджень (УНЦПД). Наш експерт з питань правового забезпечення свободи обʼєднання Дмитро Япрах брав участь у підготовці тексту документу та стратегічному просуванні цієї ініціативи.
Модельний статут — це стандартизований установчий документ, який можна буде завантажити безпосередньо на порталі “Дія”. Він містить стандартизовані положення про мету та напрями діяльності ГО, порядок управління, права та обов’язки членів, джерела фінансування, правила звітності та порядок припинення діяльності.
Статут не потрібно адаптувати або змінювати самостійно, а зміни в законодавстві до нього вноситимуться автоматично. Таким чином, ГО отримають можливість швидкого старту .
Також це рішення відкриває додаткові можливості для активістів, які працюють у складних умовах — зокрема на тимчасово окупованих територіях, у прифронтових громадах. Вони можуть легалізувати свою діяльність, не виїжджаючи з місця перебування. Крім того, це допоможе організаціям, які втратили установчі документи, відновити свою діяльність.
Як зазначає Дмитро Япрах, це не просто спрощення процедури — це фундаментальне розширення можливостей для тих, хто працює в складних обставинах:
“Ідеться про активістів, які борються, допомагають, підтримують попри загрози. Це інструмент, який дає змогу не зникнути в “сірій зоні”, а діяти легально, відкрито та прозоро”.
Модельний статут також відповідає європейським підходам до управління неприбутковими організаціями, дозволяючи фокусуватися не на паперовій роботі, а на змістовній діяльності. Він охоплює понад 30 напрямів статутної діяльності, зокрема у сферах захисту прав і свобод, громадянської активності, освіти, охорони здоров’я, волонтерства, антикорупційної діяльності, допомоги постраждалим від збройної агресії РФ тощо.
У Міністерстві юстиції України розповіли, що запуск проєкту заплановано на 1 листопада 2025 року. Реалізація проєкту передбачає запровадження альтернативного механізму державної реєстрації громадських організацій, який дозволяє таким організаціям здійснювати діяльність не лише на підставі власного установчого документа, а й на підставі модельного статуту.
Учасником експериментального проєкту можуть бути:
Коментарі