20 лютого 2025 року в інформаційному агентстві «Укрінформ» громадська організація «Життя» спільно з представниками Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького провела експертне обговорення результатів проведення циклу занять для студентів-медиків про загрози новітніх тютюнових та нікотинових виробів.
Навчальний модуль «Ризики для здоров’я, пов’язані зі споживанням новітніх тютюнових та нікотинових виробів» був проведений для студентів ІІІ курсу Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького в межах дисципліни «Соціальна медицина, громадське здоров’я». Курс був розроблений на основі наукових статей, даних Всесвітньої організації охорони здоров’я та власних досліджень, проведених науковцями університету, у співпраці з ГО «Життя».
«Новітні тютюнові та нікотинові вироби становлять серйозну загрозу для здоровʼя людини. Ми розробили перший і наразі унікальний цикл занять, щоб забезпечити студентів-медиків сучасними знаннями та убезпечити їх від маніпуляцій та оманливої інформації від тютюнової індустрії. Результати курсу вже продемонстрували позитивний ефект, і ми раді поділитися нашим досвідом з іншими медичними університетами», – зазначив Тарас Гутор, завідувач кафедри соціальної медицини, економіки та організації охорони здоров’я, відповідальний за лікувально-профілактичну роботу ЛНМУ ім. Данила Галицького.
Під час модулю студенти дізналися про наслідки вживання тютюнових виробів для електричного нагрівання та електронних сигарет, синдром EVALI, стратегії та підходи щодо попередження вживання тютюну, політику MPOWER відповідно до Рамкової конвенції ВООЗ щодо боротьби з тютюном, антитютюнове законодавство в Україні. Студентка медичного факультету ЛНМУ ім. Данила Галицького Марія Хомич розповіла: «Під час курсу ми отримали науково доведені дані про те, що і тютюнові вироби для нагрівання, і електронні сигарети шкодять організму та несуть серйозну загрозу для здоровʼя, розвінчали оманливу інформацію про меншу шкоду новітніх виробів для куріння, якою тютюнові компанії атакують молодь, включно з медичною спільнотою. Відповідальність лікарів – донести до пацієнтів, що будь-які форми споживання нікотину є загрозою. Думаю, в поєднанні із зусиллями держави ми можемо знизити рівень куріння в Україні та покращити здоровʼя громадян».
За даними опитувань, проведених до та після навчального модулю, обізнаність про негативні наслідки від вживання будь-яких тютюнових та нікотинових виробів зросла на 9%.
«Наш комітет розробив євроінтеграційний закон, який прирівняв тютюнові вироби для нагрівання до сигарет. Зокрема, завдяки посиленню антитютюнового законодавства, на сьогодні ми фіксуємо тенденцію до спаду епідемії вживання тютюну та нікотину в Україні. Однак темпи цього процесу залишаються повільними, що зумовлено агресивним просуванням новітніх пристроїв для куріння, споживання яких серед молоді зростає. Дякую фахівцям Львівського медичного університету за розробку та впровадження унікального курсу», – зазначив Михайло Радуцький, голова Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.
Серед молодого населення України, яке вживає тютюнові та нікотинові вироби, зростає споживання тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) та електронних сигарет. За даними опитування Київського міжнародного інституту соціології, лише за 2024 рік споживання таких виробів серед молодих курців віком 18-29 років зросло на 22%. Одними з основних причин вживання е-сигарет та ТВЕН споживачі називають приємний смак та аромат та оманливу інформацію про «меншу шкоду» таких виробів.
«Епідемія вживання тютюну та нікотину серед дітей та молоді набирає обертів, зокрема, через появу привабливих новітніх пристроїв, які смачно пахнуть та легкі у використанні. Аби зупинити цю епідемію необхідно діяти на різних рівнях: від держави до лікарів та закладів освіти, щоб з усіх можливих джерел доносилася інформація про небезпеку та загрозу для здоровʼя від вживання нікотину. Ми з колегами зареєстрували та готуємо розгляд Комітетом законопроєкту №12091, який спрямований на посилення регулювання новітніх тютюнових та нікотинових виробів до рівня сигарет», – підкреслила Лада Булах, народна депутатка України.
Законопроєкт №12091 передбачає:
«В умовах війни та демографічної кризи, коли смертність утричі перевищує народжуваність, збереження працездатного населення та його здоров’я є питанням національної безпеки. Україні потрібні люди, які проживуть довге та здорове життя, сприяючи сталому розвитку економіки та суспільства. Для цього необхідно створити стійку систему громадського здоров’я, що ґрунтується на двох ключових елементах: законодавчому захисті громадян і висококваліфікованих медичних фахівцях. Це стратегічне завдання, від якого залежить добробут нації та майбутнє держави», – наголосив Дмитро Купира, виконавчий директор громадської організації «Життя».
До експертного обговорення долучилися викладачі та студенти Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, Школи охорони здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія», Державного торговельно-економічного університету та Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.
Коментарі