Вперше табір «Мости» об’єднав підлітків з-за кордону і з України у 2023 році. Він відбувався у Польщі, в безпечному місці, де не треба було дбати про укриття і звірятися з графіками відключень світла. В програмі взяли участь 60 підлітків з усієї України: від Ужгорода до Покровська. І з європейських країн: від Польщі до Ірландії.
Головна задача «Мостів» — дати можливість підліткам в спільній діяльності знайти точки перетину, познайомитись з цікавими і мудрими дорослими, спробувати різні види діяльності і зрозуміти, що подобається, що вдається краще. А головне — встановити нові зв’язки, насититись спілкуванням, знайти однодумців.
Батьки, вчителі, освітні менеджери і організації сьогодні зосереджені на подоланні освітніх втрат, яких зазнали українські підлітки за часів ковіду і повномасштабного вторгнення. При цьому комунікативні втрати цілого покоління молодих людей лишаються часто поза зоною уваги, не сприймаються як критичні. Але саме спілкування і пошук своєї «зграї» є головною віковою задачею підлітків. Саме повернення підлітків до комфортного кола спілкування має вирішуватись найперше.
Де б не жили зараз українські підлітки, у 2022 році їхнє коло спілкування було зруйноване. Ті, хто виїхав за кордон, мали будувати його з нуля в незнайомих обставинах, в іншому мовному середовищі. Це досі вдалося не всім. Ті, хто залишився в Україні, мали попрощатися з друзями, змінити освітній заклад, перейти на онлайн-навчання. Зв’язки і спілкування перериваються ще й через поляризацію, пов’язану з різними досвідами проживання війни.
«Ми переживаємо колективний травматичний досвід, бо війна є однією з найгірших травмуючих ситуацій, в яких може опинитися людина. Вона серйозно впливає на наше тіло, на нашу психіку. І ресурсів на те, щоб сприймати розмаїття, просто не вистачає. Зараз нам часто хочеться вкритись ковдрою з головою — і нікого не пускати в свій сховок, бо там просто немає місця для іншого досвіду. Але справа в тому, що колективна травматизація і лікується колективно. Нам потрібна спільнота!
Як тільки в нас з’являються сили вилізти з-під своєї ковдри, важливо обережно, поступово чути, дізнаватись про інші досвіди проживання війни. Пробувати їх осягнути, шукати все ж те спільне, що нас об’єднує, шукати ті точки, в яких ми можемо перетнутися. Дуже цінно, коли в цьому процесі з’являється фасилітатор, людина, організація, яка готова влаштовувати такі діалоги» — говорить директорка ГО «Простір толерантності» Анна Ленчовська.
3-9 березня 2025 року «Мости» пройдуть вже вдруге за час повномасштабного вторгнення. Завдяки фінансовій підтримці Nova Ukraine, Fooksman Foundation, Dutch Jewish Humanitarian Fund учасники і учасниці мають оплатити тільки оргвнесок і вартість квитків. Про умови участі можна прочитати за посиланням.
___________________________
Табір «Мости» — це авторський проєкт ГО Київський освітній центр «Простір толерантності». Вперше він відбувся у 2014 році, називався «Будуємо мости, а не стіни» і об’єднав дітей-переселенців і дітей з приймаючих громад. Протягом 10 років формат табору змінювався залежно від потреб підлітків. І сьогодні головна мета проєкту — це подолання поляризації між підлітками, які живуть за кордоном і в Україні.
Коментарі