Вони готові шукати спільні рішення для покращення умов життя. Одним зі способів залучення мешканців до роботи над стратегією розвитку є вивчення їхніх думок, проблем і пропозицій щодо життя в громаді.
Впродовж грудня у 10 громадах Чернігівщини, які беруть участь у проєкті «Стратегічне планування в Сумській, Харківській та Чернігівській областях», який реалізується ГО «Сіверський інститут регіональних досліджень» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», проводяться вивчення громадської думки. Долучитися до них можуть усі охочі жителі, як онлайн, так і офлайн. Головна умова — проживати на території громади.
Про те, як реагують жителі Городнянської громади на соціологічне дослідження, розповіла керівниця громадських ініціатив ГО «Єгармонія» Ганна Щербакова: «У нашій громаді мешканці з ентузіазмом долучилися до опитування, адже хочуть впливати на її майбутнє. Попри те, що ми є прикордонною територією, ми прагнемо розвитку, і для цього нам потрібен план».
Активістка розповіла, що респонденти дуже уважно заповнюють анкети (особливо паперові), витрачаючи більше часу. Інколи навіть забирають додому, щоб обдумати та зважити відповідь на кожне питання.
Часто під час анкетування люди дізнаються, що таке стратегія розвитку громади і для чого, і тоді долучаються до опитування, розуміючи важливість свого внеску. Анна розповіла, що всі охочі могли отримати роздруковані анкети в бібліотеці, старости поширювали серед жителів сіл. Також для максимального залучення використовувалися сучасні технології: інформацію про опитування поширювали в соціальних мережах, розміщували на офіційній сторінці громади.
«Можу прогнозувати, що ми отримаємо більше відповідей у форматі онлайн. Загальний результат опитувань ще невідомий, але зрозуміло одне — люди прагнуть впливати на розвиток громади, хочуть бути почутими», — підкреслила Анна.
У Козелецькій громаді станом на середину грудня до бази вже надійшло майже 400 анкет від мешканців громади та 36 — від бізнесу. Про це повідомила голова ГО «Зелена галявина» Євгенія Москалець. «За методикою опитування проводять як серед мешканців, так і серед представників бізнесу», — розповіла вона.
Також важливо залучити і жителів центральної садиби, і старостатів. «Для збору даних у нашій громаді активно долучилися старости. Вони пояснювали мешканцям, що таке стратегія, для чого проводиться опитування та наскільки важлива думка кожного. Завдяки активній участі громадськості вдалося досягти значного охоплення, що допоможе зробити майбутню стратегію максимально точною та орієнтованою на реальні потреби жителів», — зазначила Євгенія.
У тому, що вивчення громадської думки є одним зі способів поінформувати жителів про стратегічну діяльність громади, переконалися в Добрянській селищній раді.
«Це опитування стало черговим етапом нашої роботи, і вдалося досягти кращих результатів. Якщо спочатку багато мешканців не розуміли, що таке стратегія розвитку та навіщо її створювати, у процесі опитування люди мали можливість усвідомити важливість цього документа для майбутнього громади», — розповіла Марія Мурадова, секретар Добрянської селищної ради.
За попередніми результатами, мешканці Добрянської громади визначили три основні проблеми: логістика, відсутність роботи та питання безпеки. В свою чергу підприємців турбують проблеми, пов’язані з воєнним станом, а також зростання цін та зменшення платоспроможності населення.
Марія Мурадова також розповіла, що, попри виклики, люди залишаються позитивно налаштованими. «Відкриття ЦНАПу в громаді та можливості вирішення багатьох питань з його допомогою для багатьох мешканців стали прикладом успішних змін. Люди почали вірити, що стратегія розвитку розробляється з ними і для них, а її реалізація сприятиме покращенню життя в громаді», — зазначила вона. За її словами, мешканці та підприємці охоче долучалися до опитування, відкрито ділилися своїми думками та проблемами.
Нагадаємо, що в проєкті «Стратегічне планування в Сумській, Харківській та Чернігівській областях» беруть участь такі громади Чернігівщини: Варвинська, Козелецька, Носівська, Талалаївська, Добрянська, Городнянська, Бахмацька, Ріпкинська, Ічнянська, Новобасанська.
Проєкт реалізовується ГО «Сіверський інститут регіональних досліджень» у рамках проєкту «Стратегічне планування в Сумській, Харківській та Чернігівській областях» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.
Фото надані Городнянською громадою
↓↓↓
Коментарі