3 грудня 2024 року у Києві відбувся круглий стіл, метою якого було обговорити роль закладів освіти у підтримці ветеранів та ветеранок, потреби бізнесу для реалізації ветеранських стратегій, приклади та виклики співпраці бізнесу та громадських організацій і загалом, як державні і приватні ініціативи допомагають ветеранам та ветеранкам війни повернутись до мирного життя. Круглий стіл був організований в рамках проєкту Good Governance Fund «Інклюзивна економіка», який фінансується UK International Development від уряду Великої Британії. Імплементатор проєкту — Abt Global у партнерстві з Центром Лідерства Захисників України.
До зустрічі долучились представники Міністерства економіки України, Міністерства у справах ветеранів, Державної служби зайнятості, громадських ініціатив, бізнесу та ветеранської спільноти.
Руслан Приходько, заступник Міністра Міністерства у справах ветеранів, розповів, що 29 листопада уряд схвалив розпорядження, яким затвердив державну стратегію ветеранської політики. «Це перший системний документ у цій галузі, який пройшов багато редакцій, адже ветеранська політика дуже специфічна. Ця стратегія має об’єднати виконавчу владу, органи місцевого самоврядування, наукове середовище, міжнародних партнерів, експертів, громадянське суспільство, прибрати дублювання функцій і сфокусуватися над досягненням цілей. Бо ветеранська політика - це політика національної безпеки та оборони і майбутнього України. Бо від того, як держава побудує цю політику, яку логіку і сенс задасть, залежить наше в цілому існування», - зазначив заступник Міністра.
Директор департаменту регуляторної політики та підприємництва Міністерства економіки України Олександр Палазов наголосив на тому, що дбати про економіку України, її конкурентоздатність та гнучкість у адаптації до критичних обставин є не менш важливим для її виживання, аніж адаптивність у воїнів на полі бою. Тому ініціатива «Зроблено в Україні» має на меті підтримати Україну загалом і український бізнес зокрема, збільшуючи стійкість і опірність зовнішнім обставинам.
«Ми маємо забезпечити такі умови для бізнесу, щоб люди залишались в країні, платили тут податки, створювали робочі місця, створювали наші, українські, продукти, заміщуючи іноземних конкурентів, а тоді й експортували їх», - зазначив Олександр Палазов.
Світлана Гаращенко, керівниця проєкту «Інклюзивна економіка», наголосила, що ключова цінність проєкту загалом і цієї дискусії зокрема у підтримці державних інституцій в аспекті оцінки потреб стейкхолдерів в сфері ветеранської політики, а також власне ветеранів та ветеранок. «Важливо визначити, що ми можемо робити для успішної реінтеграції ветеранів та ветеранок війни спільними зусиллями. Важливо дотримуватись інклюзивності цих рішень, що зробить їх ефективними і такими, які задовольняють потреби більшості людей, враховуючи водночас ті особливості, які є в кожної людини», - зазначила Світлана Гаращенко.
Директорка Центру Лідерства Захисників України НаУКМА Яна Чапайло розповіла про роль закладів вищої освіти в підтримці ветераноорієнтованих ініціатив, навівши, як приклад, Центр Лідерства Захисників України НаУКМА. «Заклади вищої освіти мають допомагати ветеранам та ветеранкам війни знаходити своє місце в економіці держави. Наприклад, ми мали можливість працювати в сфері кар’єрного консультування з точки зору професійної навігації і з точки зору роботи безпосередньо з державними центрами зайнятості, посилюючи експертизу останніх на центральному рівні і в громадах», - каже вона.
Директорка з комунікацій та сталого розвитку Starlight Media Яна Гончаренко розповіла про досвід компанії у формуванні та втіленні стратегії з підтримки ветеранів та ветеранок, яка була сформована у березні 2023 року. «Управлінська команда кожного нашого телеканалу усвідомила, що ветерани та ветеранки, їх сім’ї - це велика частина нашої цільової аудиторії. Ми почали створювати багато недільних проєктів за участю ветеранів та ветеранок. Ми прагнемо вплинути на суспільну думку у сприйнятті ветеранів та ветеранок, розвінчати стереотипи. Наприклад, зробили дослідження про сприйняття ветеранів та ветеранок з інвалідністю до виходу шоу «Холостяк» на екрани, яке щоп’ятниці дивляться мільйони. Виявляється, опитані вважають, що ветеран чи ветеранка після поранення не можуть вести активний спосіб життя. Тому ви на екрані бачите Олександра Терена, який лізе на скелі, ганяє на вейку, все заради того, щоб суспільство попрощалося зі своїми стереотипами про ветеранів та ветеранок», - поділилась Яна Гончаренко.
Ірина Галузінська, старша проєктна менеджерка Ветеран Хабу, розповіла, що Ветеран Хаб співпрацює з багатьма бізнесами, допомагаючи їм шукати дієвих рішень для залучення ветеранів та ветеранок у бізнеси після повернення з війни. «Часто роботодавці відчувають несправедливість, якщо ветеран чи ветеранка, повернувшись, вирішує змінити роботу, але це природний процес. Проблемою також є стереотипи: ветеранів та ветеранок асоціюють із вузьким колом професій, хоча вони можуть знайти себе у будь-якій сфері економіки. Важливо створювати інклюзивні програми, що надають інструменти для адаптації», - зазначила експертка, наголошуючи, що ключова роль бізнесу – допомогти ветеранам та ветеранкам у профорієнтації, кар’єрному розвитку та інтеграції в колектив.
Аліна Вяткіна, яка вже понад 9 років є ветеранкою і дружиною військовослужбовця, сказала, що різниця між декларативними заявами компаній про турботу про ветеранів і ветеранок і реально ціннісними підходами відчувається одразу і дуже впливає на ставлення вчорашніх захисників, які обирають для себе професію та робоче місце у цивільному житті.
«Зараз бізнесу слід показувати своє ставлення до ветеранів та ветеранок через підтримку їхніх родин, а також рідні загиблих чи зниклих безвісти військовослужбовців. Наприклад, для мене при виборі місця роботи буде важливим, чи є в компанії політика щодо дій, коли хтось з близьких їхньої команди гине. Бізнесу слід допомагати ветеранам та ветеранкам з профорієнтацією, бо на війні сильно змінюються пріоритети і людина не знає, чого вона хоче і що може. І все це стосується не лише ветеранів і ветеранок, а всіх тих, хто постраждав від війни, тобто був під окупацією, під обстрілами, в зоні бойових дій тощо», - підсумовувала Аліна Вяткіна.
Захід організований в рамках проєкту Good Governance Fund «Інклюзивна економіка», який фінансується UK International Development від уряду Великої Британії. Імплементатор проєкту — Abt Global та у партнерстві з Центром Лідерства Захисників України при НаУКМА.
Коментарі