Враховуючи сучасні реалії, а також важливість інструментарію місцевої демократії, який передбачається статутом, законодавче закріплення обов’язковості статутів громад є питанням часу.
Зазимська громада вже має деякі інструменти місцевої демократії. Але досі є багато відкритих питань, які потребують врегулювання та уточнення. Таким чином, для Придесення наявність статуту є важливою, у першу чергу, з метою узгодження взаємодії місцевої влади та жителів, а також участі громади у прийнятті рішень. В жовтні було підписано Меморандум про співпрацю між громадською організацією «Громадська ініціатива Луганщини» та Зазимською сільською радою про розробку проєкту Статуту та створено відповідну Робочу групу з розроблення Статуту Зазимської сільської територіальної громади, яка розпочала свою роботу та провела перше засідання.
Варто зауважити, що зараз, стаття 19 Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» говорить: «З метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцевого самоврядування представницький орган місцевого самоврядування на основі Конституції України та в межах цього Закону МОЖЕ прийняти статут територіальної громади села, селища, міста». Тобто немає законодавчих передумов обов’язковості прийняття цього документу. Однак у 2022 році у Верховній Раді почали працювати над законопроєктом №7283 «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування», яким пропонується внесення змін до згаданої статті, забезпечуючи обов’язковість у затвердженні громадами своїх статутів. У прикінцевих та перехідних положеннях вказано, що цю норму закону повинні виконати всі громади. Однак цей Закон досі ще не вступив в дію, тому що Президент не підписав документ.
Під час першого засідання робоча група визначила етапи роботи над статутом. Попередньо заплановано затвердити документ до кінця січня 2025 року.
Захід організований ГО «Громадська ініціатива Луганщини» в рамках проєкту «Забезпечення умов для розвитку та використання форм громадської участі 3-х територіальних громад Київської області» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».
Коментарі