Гостями події були представники провідних неурядових гуманітарних організацій, благодійних фондів та волонтерських ініціатив, а також надавачі соціальних послуг, представники органів місцевого самоврядування з різних територіальних громад та обласної влади з Харківської, Сумської й Херсонської областей.
Участь у події взяли також представники релігійних громад різних конфесій, які реалізують проєкти з надання підтримки та допомоги дітям не лише на Харківщині, але й в усьому Північно-східному регіоні України.
Зокрема, у подій взяв участь владика Василь Тучапець, екзарх Харківський та голова Відділу соціального служіння Української греко-католицької церкви (УГКЦ), та архиєпископ-емерит УГКЦ Ігор Ісіченко, ректор Колегії патріарха Мстислава. Римо-католицьку церкву в Україні представляв Його екселенція Павло Гончарук, єпископ Харківсько-Запорізький. Також, були представники Харківської єпархії Православної Церкви України та неурядових організацій, пов’язаних з різними протестантськими деномінаціями.
Захід був покликаний об’єднати та консолідувати досвід й знання людей та спільнот, які присвятили себе шляхетній місії підтримки українських дітей на Харківщині — регіоні, який щодня потерпає від жорстокості окупаційних сил. На жаль, саме діти часто є мішенями ударів країни-агресора, яка цілеспрямовано та осмислено вчиняє терористичні акти проти цивільного населення.
Презентація набутого досвіду та виявлення потреб регіону
Українська освітня платформа задовго до початку повномасштабної агресії проти України на національному рівні почала імплементувати принцип кроссекторальності у діяльності неурядових організацій та соціальній роботі. Його коротка суть та зміст — поєднання ресурсів, експертизи та досвіду організацій громадянського суспільства різного походження та ґенези (ГО та БФ, релігійних громад та професійних спілок) з ресурсами та фахом органів державної влади й місцевого самоврядування.
Саме тому надзвичайно важливою була участь у форумі представників територіальних громад та обласних військових адміністрацій, позаяк, саме представники державної та місцевої влади у повній мірі володіють інформацією щодо нагальних потреб підпорядкованих їм територій, та розумінням того, які з цих потреб можуть закрити неурядові організації.
«Найперша потреба – це відбудова пошкодженого житла, бо щодоби маємо прильоти КАБів. Також у пріоритеті – децентралізація енергетики, постачання електро- та опалювального обладнання, облаштування місць проживання вимушено переміщених осіб. Будівництво укриттів в освітньому та медичному просторі. Розраховуємо на допомогу міжнародних донорів», — зауважив під час панельної дискусії щодо гуманітарного реагування Євген Іванов, заступник начальника Харківської ОВА.
Представники обласних адміністрацій Харківщини та Херсонщини особливо зауважили важливість груп кризового реагування та евакуаційних команд БФ «Мирне Небо Харкова», які працюють в обох регіонах максимально близько до лінії фронту. Вони допомагають закрити критичні потреби в підтримці цивільного населення, щодо яких у органів державної влади об’єктивно бракує ресурсів та можливостей.
Іншою важливою темою, у якій кроссекторальна співпраця між структурами різного походження та форми власності демонструє свою ефективність, є підтримка дітей, як найбільш вразливої групи населення в умовах повномасштабної війни.
«Саме таке поєднання зусиль дозволяє вийти за рамки установлених і вже дещо неактуальних протоколів роботи гуманітарних організацій, зокрема з дітьми, і напрацювати нові алгоритми гуманітарного реагування та підтримки дітей у прифронтових регіонах.
Набутий за час повномасштабної війни досвід успішної реалізації проєктів підтримки дітей різних напрямків (психологічна, логопедична та грошова допомога, безпечні дитячі простори та освітні проєкти, тощо), дозволяє предметно та фахово опрацьовувати складні, проте вкрай актуальні питання з полегшення становища дітей у прифронтових регіонах», — розповіла Мар’яна Кащак, директорка Української освітньої платформи.
Приклади такої співпраці наводили учасники безпосередньо під час самого форуму. Так, Людмила Боровик, заступниця директора БО «БФ «Карітас-Харків» згадала про літній табір у Карпатах для дітей з постраждалих громад Харківщини, який вдалося організувати за підтримки Української освітньої платформи.
Своєю чергою, Ольга Бондар, голова правління ГО «Волонтерське об’єднання Доброчинець», розповіла про низку успішно втілених проєктів щодо подолання освітніх втрат, які були реалізовані за підтримки Української освітньої платформи. Зокрема, йдеться про закупівлю дитячих книжок для бібліотек деокупованих населених пунктів Харківщини та повноцінне відновлення бібліотеки в селі Капитолівка, як сучасного освітнього простору. А також — проєкт мобільної школи для віддалених населених пунктів області та низку інших ініціатив, втілених командою ГО за підтримки Української освітньої платформи та БФ «Мирне Небо Харкова».
Можливості для партнерства та конкретні інструменти роботи
«Ключова потреба регіону напередодні важкої зими — покращити координацію між громадським сектором, головами громад та військовими адміністраціями для предметної допомоги постраждалим українцям. До початку повномасштабної агресії проти України, ні я, ні більша частина нашої команди не мали досвіду в гуманітарній діяльності, і прийшли у цю сферу з бізнесу.
Завдяки цьому бекграунду, я звик до конкретики. Мета, яку ми ставимо для цієї масштабної зустрічі — напрацювання чітких механізмів взаємодії та співпраці, від перескерування між різними організаціями і до спільної роботи в рамках різних аспектів — від базового реагування на кризу і до таких специфічних нішевих тем, як, наприклад, гуманітарне розмінування та мінна безпека», – зауважив співзасновник БФ «Мирне небо Харкова» Сергій Чубуков.
У процесі форуму цього результату вдалося досягнути. Зокрема, представники харківського офісу Міжнародного комітету порятунку (IRC), однієї з найстаріших благодійних системних організацій у світі, розповіли про можливості партнерства з ними. Йдеться про отримання допомоги й ресурсів для невеликих волонтерських об’єднань та місцевих соціальних ініціатив, за допомогою яких ті можуть втілювати свої проєкти допомоги постраждалому населенню у тих чи інших напрямках.
Це було особливо цінно для присутніх у залі представників місцевих неурядових організацій Харківщини, а також територіальних громад.
Своєю чергою, Євген Коляда, регіональний директор БО «Координаційний Гуманітарний Центр», представив низку продуктів організації, покликаних спростити процес виявлення потреб у громадах та власне координацію діяльності різних гуманітарних організацій.
Зокрема, це інтерактивна мапа відвантаженої гуманітарної допомоги, використання якої дозволяє уникати дублювання у роботі різних фондів та структур. А також — SSA (Інструмент оцінки спроможності сталого розвитку населених пунктів), єдину платформу, на якій зібрано дані про проблеми та потреби на рівні населених пунктів. Доступ до цих інструментів можливий після реєстрації на сайті БО «Координаційний Гуманітарний Центр», з метою безпеки зібраних даних.
Додамо, що Українська освітня платформа також застосовує метод аналізу великих даних з метою налагодження роботи у прифронтових регіонах. Зокрема, задля імплементації так званого SCLR-підходу — реагування на кризу, керованого громадами. Його зміст — це делегування ресурсів та повноважень від великих міжнародних та національних структур на рівень місцевих організацій, які краще володіють ситуацією та розуміють актуальні потреби в своїх громадах.
Так, в рамках імплементації цього підходу, на замовлення Української освітньої платформи та за фінансової підтримки DanChurchAid (DCA), однієї з найстаріших системних гуманітарних організацій Данії, було проведено масштабне дослідження гуманітарних потреб прифронтових регіонів, зокрема й Харківщини. На його базі було виявлено ті групи постраждалих українців, які опинились поза фокусом діяльності більшості благодійних організацій.
У випадку Харківщини однією з таких груп є поранені цивільні, кількість яких зростає з кожним днем. Відповідно, результати дослідження були імплементовані у діяльність Української освітньої платформи та її Опорних центрів, зокрема й БФ «Мирне Небо Харкова». Так, в рамках підтримки локальних соціальних ініціатив Харківщини було надано фінансову та організаційну допомогу у створенні Центру комплексної допомоги пораненим дітям та дорослим, який реалізував харківський БФ «Розвиток та Соціальна справедливість України».
Окремою темою форму було використання діджитал-продуктів для надання соціальних послуг постраждалому населенню. Марта Пукшин, координаторка представництва «Схід» Української освітньої платформи, розповіла про напрацювання у цій сфері, які організація реалізувала на Харківщині за підтримки обласної влади та міжнародних донорів, зокрема UNICEF.
Йдеться про обласну гарячу лінію Харківщини 1552, яка надає консультування щодо соціальних послуг, інформування щодо альтернативних форм опіки та надає базову психосоціальну підтримку. Крім того, фахівці гарячої лінії перескеровують громадян до відповідних установ та організацій для вирішення інших питань. За трохи більше, ніж 4 місяці роботи обласна гаряча лінія Харківщини 1552 прийняла понад 28000 зверннень та надала понад 500 консультацій особам, які виявили бажання стати батьками-опікунами.
Також командою Українською освітньої платформи було розроблено чат-бот «Турботик», на базі найпопулярніших месенджерів (Telegram, Viber, WhatsApp). Це інструмент для реагування на кризові ситуації у дітей, надання шляхів їхнього вирішення, інформаційної підтримки, а також база освітньо-розважального контенту.
Також додатково розроблено Базу даних, для збору статистики користування ботом. Діти мають змогу спілкуватися з помічниками Турботика як текстом, так і телефонному форматі, цілодобово.
В рамках форуму «Країна відповідальних: сила кроссекторальної співпраці» учасники поділилися на робочі групи за ключовими напрямками гуманітарної діяльності, в рамках яких опрацьовували нові механізми діяльності, з метою пришвидшення організаційних процесів та підвищення ефективності гуманітарного реагування. Зокрема, йшлося про такі напрямки, як:
• освіта;
• гуманітарне розмінування та інформування з мінної безпеки;
• соціальні програми;
• психологічна допомога;
• тверді проекти;
• емердженсі.
Організатори події наразі опрацьовують результати роботи стратегічних груп, та згодом поділяться ними.
Досвід роботи на Харківщині та експертиза у підтримці дітей
Українська освітня платформа (до 2021-го року — Львівська освітня фундація) від початку свого заснування у 2000-у році надає допомогу та підтримку дітям. З 2010 року організація підтримала понад 1 200 000 дітей із сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах. З 2018 року організація є членом Української Мережі Прав Дитини. З 2019 року стала частиною FICE International — міжнародної федерації освітніх спільнот, яка працює з дітьми та юнацтвом у понад 40 країнах світу, за підтримки та партнерства UNICEF, UNESCO та багатьох інших міжнародних неурядових інституцій.
Від початку повномасштабної війни у лютому 2022-го року Українська освітня платформа розпочала гуманітарну місію на Харківщині. За перший рік війни організація передала майже 300 тонн гуманітарних вантажів для потреб постраждалого населення Харківщині. Було також профінансовано низку місцевих соціальних ініціатив, а також заходи з підвищення організаційної спроможності організацій неприбуткового сектору Харківщини.
З 2023-го року, спільно з БФ «Мирне Небо Харкова», Опорним центром у регіоні, Українська освітня платформа підтримала 16 місцевих соціальних ініціатив у Харківській області на суму в 3 млн грн. З поміж них — безпечні дитячі простори та центр реабілітації поранених цивільних.
Станом на цей день, організація продовжує активну підтримку постраждалого населення в регіоні, і перш за все — дітей. За фінансової підтримки Гуманітарного фонду для України (ГФУ), Українська освітня платформа спільно з БФ «Мирне Небо Харкова» надає багатоцільову грошову допомогу дітям та їх родинам, які постраждали від війни. Також в області працює мобільна бригада організації, яка надає послуги психологічної, логопедичної та соціальної підтримки. Крім того, у місті Ізюм готується до відкриття центр психосоціальної підтримки, створений за всіма нормами безпеки, на базі якого якісні соціальні послуги можуть отримати усі, хто їх потребує.
Також в рамках своєї діяльності Українська освітня платформа адмініструє точку «Спільно» у Харкові, яка функціонує за підтримки ЮНІСЕФ. На базі цієї точки, у відкритті якої брала участь перша леді України Олена Зеленська, діти та їх батьки отримують низку послуг соціального та психологічного характеру.
За результатами діяльності у 2023-у році Українська освітня платформа увійшла до ТОП-50 публічних транспарентних доброчинних організацій України за версією Асоціації Благодійників України та отримала нагороду у номінації «Платформа Добра» Національного конкурсу «Благодійна Україна»
БФ «Мирне Небо Харкова» є партнером Української освітньої платформи у форматі Опорного центру організації. Спільнота, яка розпочала свою діяльність після початку повномасштабної агресії проти України, швидко стала одним з найбільших благодійних фондів України та входить до ТОП-50 благодійних фондів за версією журналу Forbes.
Станом на сьогодні, окрім Харківщини, організація працює у 8 регіонах України, реалізуючи 43 проєкти за підтримки різних міжнародних донорів. БФ «Мирне Небо Харкова» надає низку послуг постраждалим особам, від гарячого харчування та евакуації з небезпечних районів і до допомоги у відбудові зруйнованого житла та психологічної підтримки.
Станом на кінець минулого року допомогу від Фонду отримало понад 260 тисяч осіб, постраждалих внаслідок війни. Зокрема, було видано майже 170 тисяч гуманітарних наборів, підготовлено та видано понад 3 мільйони гарячих обідів та відновлено 650 зруйнованих будинків на Харківщині та Херсонщині.
Коментарі