У Медвині на Київщині та Старій Буді на Черкащині вже вчетверте провели акцію «Квіти пам’яті». Під час неї вшанували борців за волю України родом з Медвина — українських воїнів, які загинули, боронячи Україну від росіян у наш час, під час російсько-української війни та понад століття тому, у Медвинському антибільшовицькому повстанні (1919–1922), зокрема, похованого у Старій Буді його ідеолога, бандуриста Антіна Митяя.
В акції взяли участь рідні, друзі та земляки полеглих медвинців — вони відвідали і поклали квіти на могили воїнів, похованих у Медвині. Перебуваючи біля могил захисників України, їхні рідні та знайомі ділилися спогадами про них, згадували, якими майбутні воїни були в дитячі, шкільні роки, які професії обрали, як пішли на війну та про яку Україну мріяли. Маршрут вшанувань пролягав місцями вічного спочинку Петра Мудрецького, Олександра Бочарова, Володимира Шевченка, Олександра Василенка, Олександра Салати, Андрія Дороша, Івана Салати, Романа Науменка. Також спом’янули захисників України родом з Медвина, які поховані в інших населених пунктах — Богдана Білогора, Олега Момотенка, Данила Добровольського, Андрія Задніпряного, вшанували хвилиною мовчання усіх, хто віддав життя, боронячи Україну від російських загарбників.
Відвідуючи полеглих українських воїнів, не забули покласти квіти й на символічні могили учасників Медвинського повстання Мусія Шуляка, Микити Кнюха й Захара Миколенка, репресованих у 1937–1938 роках як борців за незалежність України. Життя більшості колишніх повстанців з Медвина у ті роки закінчувалося розстрілом, після чого енкаведисти таємно ховали їх у Биківні під Києвом. Тривалий час рідні не знали про долю зниклих чоловіків, а після смерті Сталіна, коли почався процес реабілітації засуджених під час Великого терору, рідні нарешті дізнавалися правду (і то не відразу, і спотворену) про те, що скоїлося з їхніми батьками, братами, чоловіками, синами. Деколи родичі розстріляних насипали на місцевому цвинтарі символічну могилу, щоб мати місце ушанування та берегти пам’ять.
Друга частина акції відбулася у с. Стара Буда Звенигородського району на Черкащині — туди медвинці вирушили автобусом, щоб вшанувати бандуриста, ідеолога й одного з керівників Медвинського повстання Антіна Митяя («Петюха»), що загинув у бою з більшовиками 1921 року в районі Пехівського лісу, а його тіло таємно привезли побратими і поховали на цвинтарі Старої Буди. Місце спочинку легендарного бандуриста й отамана віднайшли краєзнавці, і 17 серпня 2013 року зусиллями медвинців, Лисянського реєстрового козацтва, дослідників і патріотів тут встановили пам’ятник.
Дорогою назад рідні військових відвідали пам’ятку природи у с. Будище поблизу Лисянки — «Тарасові явори» — кількасотлітні явори, схожі до описаних Тарасом Шевченком у вірші «Тече вода з-під явора».
Організаторами акції стали освітня ініціатива «Медвин. Повстання», Відділ освіти, молоді та спорту Медвинської сільської ради.
Коментарі