Громадський центр правосуддя, який працює в м. Татарбунари Одеської області як мультифункціональний правовий хаб понад п’ять років, підсумував черговий етап розвитку. Останнім часом діяльність Центру була спрямована на забезпечення оперативного реагування в громадах на правові, безпекові та гуманітарні виклики, пов’язані з військовою агресією рф. Окрім сервісної правової, психосоціальної та навчальної підтримки жителів, фахівці Громадського центру правосуддя допомагають втілювати довготривалі програми підтримки в цільових громадах. Такими напрямками, зокрема, стала організаційна підтримка волонтерського хабу та ради ВПО, а також розвиток ініціатив з «сусідської варти» та безпеки навчальних закладів.
Громадський центр правосуддя працює в м. Татарбунари Одеської області протягом понад пʼять років як мультифунціональний хаб, що розвиває дружнє правосуддя в громадах та просуває новий формат співпраці між органами правосуддя, місцевою владою та жителями на принципах довіри і відповідальності. Після повномасштабного вторгнення рф до України діяльність Центру скерована на забезпечення оперативного реагування в громадах на правові, безпекові та гуманітарні виклики, пов’язані з військовою агресією рф. Формат роботи Громадського центру правосуддя дозволив не дублювати наявні послуги в громаді, а зробити їх більш доступними, ефективними та сталими через власні інструменти.
Всього за період з 1 серпня 2023 року по 31 серпня 2024 року (13 місяців) послугами Центру скористалися 1972 клієнти, які були обліковані згідно зі стандартами Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари (понад 82% з них - представники вразливих груп населення). У 2022 році Громадський центр правосуддя відкрив у співпраці з місцевою владою своє представництво у Ренійській громаді, у 2023 році - точку доступу в Саратській громаді. Протягом звітного періоду на ці два структурні підрозділи Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари припало близько 17% наданих послуг. Близько 38% послуг Центру склала безоплатна правова допомога як в офісі, так і під час виїздних прийомів у сільських населених пунктах. Близько 12% послуг склала психосоціальна підтримка, найбільше клієнтів (близько 46%) скористалися навчальною й інформаційною підтримкою Громадського центру правосуддя.
Громадський центр правосуддя впроваджує у своїй діяльності підхід людиноорієнтованого правосуддя, який передбачає розуміння потреб людей у правосудді та розроблення рішень для задоволення цих потреб у співпраці з різними державними та недержавними суб’єктами. Такий підхід широко застосовувався Центром при виїздах до сільських населених пунктів. Так, з 21 по 23 лютого 2024 року представники Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари спільно з фахівцями бюро правничої допомоги та відділення поліції побували в трьох старостинських округах Татарбунарської громади. За ці три дні безоплатні правові консультації отримали 28 сільських жителів, деякі з яких також скористались гуманітарною підтримкою від партнерів центру. Для працівників старостату провели два практичних тренінги з безпечного поводження з розглядом покрокових алгоритмів дій для найбільш поширених безпекових загроз. Під час виїзду 23 лютого з активістами громади пройшла неформальна зустріч дільничної офіцерки поліції, на якій зокрема обговорили співпрацю щодо дотримання санітарних вимог та боротьбу з незаконними звалищами.
Громадський центр правосуддя допоміг гуманітарному волонтерському хабу в Татарбунарській громаді Одеської області впорядкувати свої внутрішні процедури та налагодити співпрацю із зовнішніми суб’єктами. Спочатку через навчальну програму волонтери покращили свої знання та навички щодо управління та координації волонтерських спільнот, а також співпраці з державними й недержавними організаціями. Потім розробили й затвердили протокол координації волонтерів гуманітарного хабу, який впорядкував реєстр волонтерів і запровадив періодичне звітування.
Один з пріоритетних напрямків роботи Громадського центру правосуддя - це підтримка безпекової ініціативи «сусідська варта», скерованої на самоорганізацію жителів мікрорайону/села для допомоги органам правопорядку та комунальним установам з благоустрою в умовах воєнного стану. Групи «сусідської варти» наприкінці 2022 року формалізували співпрацю з органами безпеки та правопорядку й узгодили базовий протокол співпраці. 31 травня 2024 року між «сусідською вартою», поліцейськими та представниками місцевого самоврядування було підписано додатковий протокол координації спільної діяльності на рівні старостатів Татарбунарської ТГ.
Протягом січня-червня 2024 року для медичних працівників навчальних закладів Саратської громади Одеської області Громадський центр правосуддя спільно з органами ДСНС провів комплексне практичне навчання з домедичної допомоги в умовах воєнного стану. Всього для освітян провели п’ять тренінгів згідно з програмою, затвердженою управлінням освіти, сімʼї, молоді та спорту Саратської селищної ради та Громадським центром правосуддя. Медики шкіл і дитячих садочків, у переважній більшості жінки, отримали теоретичні й практичні знання з тактичної медицини. Зокрема навчились користуватися турнікетами, зупиняти критичну кровотечу та евакуйовувати поранених, а також відпрацювали покрокові алгоритми реагування при виникненні надзвичайних ситуацій в освітніх закладах. На завершальному тренінгу, який відбувся 11 червня 2024 року, учасниці й учасники навчання успішно склали тестові завдання та отримали сертифікати. Розроблена та апробована програма підготовки освітян буде використана Громадським центром правосуддя для впровадження в інших громадах, зокрема в Татарбунарській громаді.
Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари працює як мультифунціональний хаб, якийвпроваджує людиноорієнтований підхід на місцевому рівні та допомагає громадам впоратись зправовими, безпековими та гуманітарними викликами, пов’язаними з військовою агресією рф протиУкраїни.
Проєкт «Розбудова Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари в умовах війни/післявоєнного відновлення» впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх».
Коментарі