bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Підлітки під час війни: стрес, тривога за близьких, запит на психологічну допомогу
04.08.2024

Підлітки під час війни: стрес, тривога за близьких, запит на психологічну допомогу - результати дослідження

Це вкрай негативне явище зафіксували під час дослідження настроїв, ментального та емоційного стану підлітків, яке відбулося перші декади липня. В рамках вивчення соціально-психологічних потреб підлітків у часи війнибуло проведено 5 фокус-групових досліджень. Дослідження провела  кандидатка соціологічних наук, доцентка Юлія Бєлікова, членкиня САУ (Соціологічної Асоціації України), експертка з  недискримінації.


Було проведено фокус-групи з батьками, підлітками та психологами. Результати показали, що зараз підлітки стикаються з викликами, такими як небезпека, невизначеність, нестача стабільності, фінансова нестабільність та обмеження життя. При цьому цінують самореалізацію, соціальні зв’язки та підтримку родини.

Дослідження показало, що підлітки в наш час вкрай побоюються втратити батьків  - маму, тату, інших родичів. Дуже складним викликом - фізичним, психологічним, емоційним -  для молодих людей є вимушена міграція, а з іншого боку вкрай складним виявляється повернення та перебування в Україні, в умовах постійних ворожих ударів, відключень світла та інших негативних факторів життя, зазначається в документі.. 

Найважчим за два останні роки були переїзд в іншу країну, невдала адаптація та повторна адаптація по поверненню в Україну” - зазначає один з учасників дослідження

Війна сприймається як дуже негативна обставина, яка обмежує їх свободу:


“Мені не вистачає тих можливостей , які були б у мене зараз до початку повномасштабного вторгнення”; “Тепер моє життя багато в чому обмежене. Від багатьох речей треба відмовлятись, як то свободи дій” - підкреслюють у своїх відповідях респонденти.


Емоційний стан підлітків характеризується тривогою, самотністю, агресією, апатією та втомою.  Втрата усталеного способу життя, зрозумілого середовища є вкрай негативним фактором для підлітків. Позбавлення звичного оточення - друзів, знайомих - дуже пригнічує, зазначають учасники дослідження. 

Швидке дорослішання вчорашніх дітей - ознака часу, яку відзначають і батьки, і самі підлітки

Авторка дослідження зазначає, що проводити дослідження серед підлітків було доволі складно, в першу чергу - через острах та побоювання, переважно учасниць-дівчат, які вкрай стримано ділилися думками та інформацією.


“Війна впливає негативно: постійно відчувається стан перманентного стресу, відчуття небезпеки, обмежена можливість активного відпочинку та оздоровлення”,  - кажуть учасники дослідження

Підлітки, молоді люди набагато частіше відчувають тривогу, тож відзначають потребу у психологічній підтримці. Також великими проблемами є загальна втома, про що кажуть і підлітки та їх батьки, а також тривала невизначеність та неможливість хоч якось планувати своє майбутнє. Дуже відчутною є потреба в спокою, в мирі, в тиші, зазначається у дослідженні

З іншого боку, є низка явищ та факторів, в яких підлітки знаходять ресурсну підтримку.  Соціальні медіа значно мірою є простором, де молоді люди знаходять потрібну комунікацію, розраду та підтримку. Ресурси та сили знаходяться у заняттях спортом, волонтерській діяльності, спілкуванні з друзями, а також завдяки участі у креативних активностях. Крім того, підлітки та їх батьки відзначають позитивний вплив на емоційний стан хатніх тварин - собак, котиків та ін.

Дослідження виконано в рамках проєкту ГО Гендерний Клуб Дніпро за фінансової підтримки гранту гуманітарної допомоги від Уряду Фарерських островів на 2024 рік для підтримки дітей та молоді в Україні. 

В рамках дослідження відбудися 2 фокус-групи з батьками дітей та підлітків, 2 фокус-групи з підлітками 16-18 років (1 - з дівчатами і 1 - з хлопцями), 1 фокус-група - з експертками-психологинями, що працюють з підлітками.

pidlitki_vikliki.png (633×353)

 

Контакти

  • Гендерний клуб Дніпро Тетяна Алфьорова [email protected] +380979185483

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.