«Ветеран – це людина в стадії переходу. Через 2-2,5 роки участі у бойових діях патерни поведінки людей безповоротно змінюються. Відповідно, те, що люди бачили і переживали за цей час, формує чорно-білий світогляд, де немає пів тонів: часто у них з’являється байдужість до свого здоров’я», – наголосив Олег Покальчук.
Щоб модифікувати поведінку пацієнта, потрібно використати ці 3 компоненти разом:
Якщо у процесі спілкування у ветерана виникає агресивність, потрібно визначити, яка ситуація стала тригером. Можливо, ви сказали якесь слово, яке викликало відповідну реакцію. Пам’ятайте, що агресія – це форма вираження страху, тобто, людина вас боїться (або боїться поганого діагнозу, вироку чи того, що вона не справляється зі своїм страхом). У такому випадку я маю два варіанти, як працювати з пацієнтом далі:
Також при спілкуванні з агресивною людиною рекомендую, якщо є можливість, не вживати займенники. Наприклад, фраза «Я вам вже сказав…» викликає сильний негатив у пацієнта, і конфлікт може перейти на особистий рівень. Краще сказати: «Тут варто було б подумати над таким рішенням…», уникаючи суб’єктного звертання до пацієнта.
Потрібно попросити, щоб спочатку прийшов член родини без ветерана просто поговорити. Можна зателефонувати комусь із сім’ї ветерана (це добре працює у селах чи маленьких містечках) і розпитати про пацієнта, як він поводиться у реальному житті. Отримавши загальну картину, потрібно запросити цю людину на зустріч. Але це ефективний метод лише за умови, що у родині добрі стосунки, коли, наприклад, дружина підтримує ветерана або чоловік – ветеранку. У цьому випадку розробляється парна терапія, але, на жаль, такі випадки трапляються рідко.
Тоді краще діяти через побратимів, з якими він служив, колишніх командирів чи інших людей, які також мають військовий досвід. Принцип «рівний-рівному» працює найкраще, адже люди довіряють тому, хто пережив подібне.
Матеріал підготовано в рамках Програми навчання сімейних лікарів щодо взаємодії із учасниками бойових дій. Цю програму впроваджує МБФ «Альянс громадського здоров’я» за підтримки Програми реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX за сприяння Державного департаменту США. Стратегічні партнери програми: ГО «Українська асоціація сімейної медицини», ГС “Твій сімейний лікар”, HAB | Lviv Habilitation Center.
Коментарі