Під час круглого столу «Як сприяти відновленню Галицинівської громади в контексті міжнародного гуманітарного права?», який пройшов 26 червня 2024 року в селі Галицинове на Миколаївщині, представники місцевого самоврядування та правозахисники обговорили основні виклики громади у сфері відновлення, а також стан документування воєнних злочинів та фіксації збитків. Громада - одна з найбільш постраждалих від російської агресії на Миколаївщині і відповідно потребує стратегічного планування та збалансованої операційної підтримки щодо відновлення окремих населених пунктів, соціальної та критичної інфраструктури. Важлива також постійна підтримка жителів у безпековій, гуманітарній та правовій сфері. Як один з можливих напрямків посилення громади в таких умовах учасники обговорення виділили створення екосистеми управління інформацією щодо документування воєнних злочинів, фіксації збитків та прогресу відновлення цивільних об’єктів.
Галицинівська громада Миколаївського району - одна з найбільш постраждалих територіальних громад на Миколаївщині від російської агресії. За даними місцевої влади, з початку повномасштабного вторгнення рф до України в громаді повністю зруйновано чи пошкоджено понад 1750 домогосподарств. Окремі населені пункти громади мають практично повне руйнування житлового фонду та соціальної інфраструктури. Внаслідок активних бойових дій на території громади протягом березня 2022 року - вересня 2023 року було пошкоджено та зруйновано 60 % об’єктів критичної інфраструктури громади.
Документатори ініціативи «Трибунал для путіна» зафіксували в Галицинівській громаді понад 300 епізодів воєнних злочинів, ймовірно вчинених російськими військовими. Громада певний час була частиною прифронтової зони з активними бойовими діями, що вплинуло на масштаб та характер руйнувань. З початку повномасштабного вторгнення рф до України через обстріли з боку російської армії в громаді зафіксовано загибель щонайменше 30 цивільних людей, а також поранення принаймні 33 цивільних. Після деокупації правобережної частини Херсонської області системні обстріли населених пунктів громади припинились.
Фактично населені пункти громади зараз знаходяться в безпосередній близькості від тимчасово окупованої Кінбурнської коси, з якої російські військові постійно обстрілюють Очаківську та Куцурубську громади. Періодично під обстріл попадають і населені пункти Галицинівської ТГ. Один з останніх обстрілів стався 22 лютого 2024 року. Російські військові з РСЗВ обстріляли село Лимани: травмувалася щонайменше одна цивільна людина, зруйновано два житлові будинки, ще понад 30 - пошкоджено.
Ще одним фактором небезпеки є ворожі розвідувальні дрони, які у великій кількості «висять» над деякими селами.
«В такій ситуації дуже важко зорієнтуватись в плануванні, а з іншого боку не вдається налаштувати і самих людей на позитив», - зазначили учасники круглого столу.
Значною проблемою для громади залишаються засмічені боєприпасами землі - досі є поля, які повністю заміновано. Процес гуманітарного розмінування триває, але він дуже повільний. Після того як місцеві жителі почали повертатися до своїх домівок та господарств, у багатьох випадках вони власноруч розміновували житлові приміщення, городи та поля. За словами поліцейського офіцера громади Віталія Пашкова, разом з представниками ДСНС вони постійно проводять інформаційні та освітні заходи з місцевими жителями щодо основ мінної безпеки. Також нещодавно Галицинівський загін місцевої пожежної охорони спільно зі співробітниками ДСНС та представниками громадської організації «Асоціація саперів України» провели консультації зі старостами сіл Лимани та Лупареве щодо забрудненості вибухонебезпечними предметами територій цих населених пунктів.
У громаді активно працюють над пошуком різних варіантів допомоги та співпраці, які дозволять активізувати процеси відновлення за різними сферами. До процесів пошуку ресурсів та можливостей долучені буквально всі: представники влади та старости, працівники сфер освіти та культури, члени молодіжної ради, місцеві підприємці та активні жителі. Так, за партнерства з Миколаївським обласним центром зайнятості «Армія відновлення» відремонтовано дитячий майданчик, амбулаторію, будинок культури, поштове відділення, постраждалі житлові будинки, адміністративні приміщення громади. Відбувається відновлення закладів освіти, обговорюються можливості співпраці щодо відбудови об’єктів із застосуванням екологічних технологій. Староста села Прибузьке та селища Степова Долина Сергій Алдабаєв розповідав, про згуртованість жителів, в результаті чого відновлено роботу спортивного будиночка в селі Прибузьке. Спортивний будиночок став символом відродження та активного розвитку села. Будівля, яка внаслідок обстрілів перебувала в занедбаному стані, тепер відремонтована та готова приймати як молодь, так і дорослих.
У Галицинівській громаді вже актуалізували Стратегію розвитку, проте розробку Плану комплексного відновлення території поки не починають. Як відзначали учасники обговорення, через постійну небезпеку та загрозу обстрілів неможливо якісно планувати та розробляти проєкти відбудови. Водночас громада націлена на впровадження довгострокових рішень у сфері відновлення та розвитку.
«Ніхто не думав, що наша країна, громада опиниться в такій ситуації, коли нам доведеться починати життя фактично з нуля - відновлюватися, відбудовуватися після наслідків повномасштабної війни. Виклики, що стоять перед нами, серйозні, але впевнені, що ми разом зможемо об’єднати всі зацікавлені сторони для розбудови наших населених пунктів і повернення якісного життя жителям нашої громади», -зазначила Любов Єгорова, заступниця сільського голови з питань економічного розвитку та інвестицій.
Як підкреслила експертка Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Альона Єгорова, для активізації процесів відновлення громади та залучення ресурсів можна використовувати різні аналітичні та інформаційні продукти, які можуть бути об’єднані в цілісну екосистему. Також важливі інфраструктурні покращення та економічне стимулювання. Проєкти з інфраструктурного розвитку полегшують повернення до нормального життя, а реалізація невеликих бізнес-проєктів сприяє створенню нових робочих місць, підвищенню економічної активності та залученню інвестицій. Необхідно розвивати соціальну інтеграцію та участь громади в процесах відновлення. Зокрема, ініціативи, спрямовані на соціальну інфраструктуру (наприклад, культурні центри, спортивні об’єкти, молодіжні та освітні хаби) сприяють зміцненню соціальних зв’язків у громаді та покращують якість життя.
За словами голови Агенції регіонального розвитку Миколаївської області Євгена Бабкова, підтримка постраждалих громад є дуже важливою для регіону, адже багато населених пунктів області зазнали значних руйнувань внаслідок обстрілів:
«Маємо впевненість, що реалізація спільної програми підтримки щодо документування воєнних злочинів та застосування міжнародного гуманітарного права для допомоги мешканцям та відновлення територій допоможе громадам у процесі відновлення та відбудови, сприяючи їхньому зростанню і розвитку у більш стійкому майбутньому», - зауважив він.
Програма підтримки постраждалих громад Півдня України щодо документування воєнних злочинів та застосування міжнародного гуманітарного права впроваджується за сприяння органів місцевого самоврядування цільових громад та Агенції регіонального розвитку Миколаївської області, в межах проєкту Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.
У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine , або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.
Коментарі