Конкурс проводиться в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні (EPAIU)
Повномасштабне вторгнення російської федерації в Україну та агресивні воєнні дії російських військ чинять значний руйнівний вплив на довкілля нашої країни, подекуди – з непоправними наслідками. Перелік вже задокументованих екологічних злочинів за період війни, на жаль, продовжує поповнюватися новими випадками завдання шкоди природним ресурсам і екосистемам України. Інший вимір руйнівних процесів стосується середовища екологічно активної громадськості, яка змушена переорієнтувати свою природозахисну діяльність або призупинити її через виїзд із небезпечних регіонів.
Позаяк на сьогодні найбільшого тиску війни зазнають області на сході і півдні України, де ворог веде активні воєнні дії, ми спрямовуємо свій конкурс на підтримку інститутів громадянського суспільства із цих регіонів та їхніх екологічних ініціатив, не залежно від нинішнього фактичного місця перебування цих організацій. В цих умовах, ключовими завданнями є: збереження спроможності своїх команд працювати у тих умовах, які їм зараз доступні, та продовжувати посильну екологічну діяльність; безпечними методами продовжувати документувати злочини російських військ проти довкілля України, долучатися до мережевих екологічних ініціатив громадськості, активно планувати заходи із зеленого відновлення у громадах, постраждалих від війни; нарощувати свій експертний потенціал та активно включатися в комунікацію та адвокаційні кампанії щодо екологічної ситуації в Україні і відповідних потреб на національному і міжнародному рівнях.
Для переможців конкурсу Ініціатива EPAIU додатково передбачає навчальні заходи для посилення інституційної спроможності організацій. Зокрема, програма включатиме базові тренінги з правової основи діяльності організацій громадянського суспільства, фінансового менеджменту, комунікації та публічне звітування про діяльність організації. Також передбачається підвищення обізнаності стосовно інструментарію і методології фіксування злочинів проти довкілля. Навчальні заходи є частиною «Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні» (Environmental Policy and Advocacy Initiative for Ukraine (EPAIU)), яка здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» (МФВ) за фінансової підтримки Швеції. Метою Ініціативи є сприяння сталому розвитку громадських організацій – інституційно спроможних, з доброчесним управлінням, підзвітних та визнаних в екологічній спільноті – які зможуть сприяти реформам в Україні через впровадження екологічних політик і здійснення адвокаційних заходів на захист довкілля.
Мета конкурсу – А) підтримати екологічні ініціативи тих організацій, які досі перебувають на сході і півдні України або змушені були переміститися у зв‘язку із воєнною агресією російської федерації проти України, але зацікавлені у реалізації своїх довкіллєвих ініціатив у доступний і безпечний спосіб; Б) створити можливість для еко-активістів із південно-східних регіонів бути залученими до процесів планування зеленого відновлення України та адвокатувати екологічні принципи у стратегіях відновлення/ розвитку територіальних громад.
Учасники конкурсу – організації громадянського суспільства, які опікуються екологічною проблематикою та зареєстровані у таких областях: Донецькій і Луганській (територіях, підконтрольних уряду України станом на 24.02.2022 р.), а також Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях. Перевага надаватиметься організаціям, діяльність яких безпосередньо пов‘язана із довкіллєвою тематикою південно-східних регіонів України. Проте, організація-аплікант НЕ обов‘язково має знаходитися фізично за місцем реєстрації на момент подання проєктної пропозиції.
Види діяльності, які можуть бути включені до плану реалізації проєкту (перелік не є вичерпним):
• Заходи з підвищення інституційної спроможності своїх команд та стратегічного планування організації-апліканта у нових реаліях, зокрема, щодо впровадження принципів зеленого відновлення територіальних громад.
• Заходи з документування шкоди довкіллю, завданої російською воєнною агресією (будь-які формати).
• Заходи для ідентифікації наявних екологічних проблем у територіальних громадах та напрацювання пропозицій щодо шляхів вирішення цих проблем у період, коли це стане можливим.
• Посилення поінформованості й попиту громадян на екосистемні рішення під час планування відновлення України, зокрема на рівні територіальних громад.
• Різноформатні адвокаційні акції, спрямовані на захист довкілля, в тому числі участь у мережевих екологічних ініціативах.
• Аналіз обраної проблеми довкілля або діагностика стану місцевих природних об‘єктів (якщо це безпечно), які викликають занепокоєння територіальної громади.
• Аналіз взаємозалежності екологічних проблем і безпекових питань територіальних громад (із напрацюванням висновків і рекомендацій).
• Комунікаційні заходи, які супроводжують проєкт і базуються на матеріалах власної діяльності (в тому числі дослідженнях, спостереженнях, аналізі).
• Довкіллєва діяльність, важлива для територіальних громад, де наразі перебувають члени релокованих організацій-аплікантів із перелічених вище областей.
Вітатиметься залучення до проєктної діяльності, у разі потреби, інших партнерських організацій громадянського суспільства або окремих фахівців (в тому числі внутрішньо переміщених осіб), які працюють у громадській, науковій або освітній сферах та мають досвід діяльності з питаннями збереження довкілля, еко-безпеки, розвитку еко-політик територіальної громади тощо.
Тривалість проєкту: загальна тривалість – 6-8 місяців від початку дії грантової угоди.
Критерії, за якими буде здійснюватися оцінка проєктних пропозицій:
• відповідність поданої проєктної пропозиції меті конкурсу;
• сфокусованість мети проєкту та взаємо-відповідність усіх розділів проєктної пропозиції;
• реалістичність виконання проєкту, чіткий план його реалізації, визначеність очікуваних результатів;
• прогнозований вплив проєкту на досягнення позитивних змін в організації-апліканті;
• структурована комунікаційна складова проєкту;
• попередній досвід екологічної діяльності учасників конкурсу;
• врахування принципів недискримінації і гендерної рівності у планованій проєктній діяльності;
• зваженість бюджету проєктної пропозиції, чітка відповідність статей витрат плану діяльності;
• залучення інших партнерів до проєктної діяльності (зокрема, представників територіальної громади) – як перевага.
Оптимальний бюджет одного проєкту – від 200.000 до 350.000 гривень.
Останній термін подання проєктних пропозицій – 02 вересня 2022 року (15:00 за київським часом).
Оголошення результатів – до 30 вересня 2022 року.
Зверніть увагу!:
• Проєктні пропозиції з додатками слід зареєструвати на сайті МФВ, скориставшись сервісом «Електронний конкурс». Усі документи до проєктної пропозиції мають бути додані у форматі .doc, .docs, .xls, .xlsx або .pdf. Максимальний розмір кожного із додатків не може перевищувати 8 Mb.
• Проєктні пропозиції, які будуть зареєстровані на сайті МФВ після 15:00, 02 вересня 2022 року за київським часом, не розглядатимуться.
• Міжнародний фонд «Відродження» не надає грантів політичним партіям, релігійним організаціям та територіальним громадам, приватним (фізичним) особам, а також суб’єктам господарювання, які мають на меті отримання прибутку.
• Проєктні пропозиції, подані в інший спосіб, окрім названого вище, не розглядатимуться.
• Подані на конкурс матеріали не повертаються і не рецензуються.
• Про результати конкурсу всіх його учасників буде повідомлено електронним листом.
• Остаточне рішення щодо проєктної пропозиції перегляду не підлягає.
• Причини відмови в підтримці проєктної пропозицій не повідомляються.
Зверніть увагу, що консультацій щодо оформлення проєктних пропозицій не надаються телефоном. У разі виникнення додаткових запитань, будь ласка, звертайтеся письмово до 20 серпня 2022 р. на електронну адресу [email protected].
Контакти:
Програма “Демократична практика”
Тетяна Кухаренко, менеджерка Програми та Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, [email protected]
Прохання пам‘ятати, що отримуючи фінансування Швеції, ви погоджуєтеся із важливістю поділяти всесвітньо визнані цінності, як то права людини. У співпраці ви поділяєте спільні цілі та вибудовуєте партнерство на засадах взаємної довіри, чесності та діалогу, а також розумієте важливість прозорої діяльності і підзвітності сторін. Ви приймаєте важливість таких наскрізних пріоритетів, як: подолання бідності, довкілля та зміна клімату, гендерна рівність, відвернення конфліктів, сприяння сталому розвитку.
Швеція не фінансує таку діяльність, як: виробництво зброї, амуніції або частин, які використовуються для зброї та військової стратегічної продукції; виробництво наркотиків; виробництво тютюну та виробів з нього; виробництво алкоголю й алкогольних напоїв; діяльність, пов‘язаної з азартними іграми і ставками; руйнування територій з високою екологічною цінністю; просування або виготовлення порнографії; просування або виготовлення медійної продукції расистського або антидемократичного змісту; просування або виготовлення хімічної продукції, не дозволеної в ЄС.
Коментарі